Worki pod oczami

Zarówno oczy, jak i ich bezpośrednie okolice, szybko zdradzają jakie jest samopoczucie danej osoby. Skóra w tym rejonie twarzy jest delikatna i cienka, przez co jest też narażona na niedoskonałości.

Wiąże się to z powstawaniem worków pod oczami, które są mało estetyczne. Jest to powszechnie spotykany problem, lecz jakie są jego przyczyny i jak można sobie radzić z takimi dolegliwościami? 

Jakie są przyczyny powstawania worków pod oczami? 

Pojawienie się opuchlizny pod dolnymi powiekami może mieć bardzo różne podłoże, natomiast jest to efekt zastojów limfy, a więc płynu tkankowego, w tkankach podskórnych. Skłonności do takich problemów mogą mieć podłoże genetyczne, a z reguły nasilają się również z wiekiem, gdy skóra staje się mniej wiotka i jędrna.

Najbardziej prozaiczną przyczyną może być zmęczenie i niewyspanie, natomiast często jest to efekt prowadzenia niewłaściwego trybu życia. Poza niewłaściwą dawką snu, takie problemy mogą spotkać osoby, które nadużywają alkoholu, palą nałogowo papierosy, piją duże ilości kawy i nie dbają o zdrowe odżywianie. 

Problemy ze skórą pod oczami mogą być także sygnałem o poważniejszych problemach zdrowotnych. Takie symptomy mogą się pojawić w przypadku chorób tarczycy (zarówno nadczynności, jak i niedoczynności), anemii, cukrzycy czy zaburzeń pracy nerek, które powodują zatrzymywanie wody w organizmie. Także niektóre reakcje alergiczne mogą się objawiać pieczeniem oczu, a pocieranie tych okolic twarzy może doprowadzić do obrzęku skóry. 

Kobiety często maskują ewentualne worki pod oczami z pomocą makijażu, lecz do pełnego pozbycia się problemu, przyda się ustalenie przyczyn występowania takich opuchlizn. Jeśli jest to związane z niezdrowym trybem życia, to do zwalczenia dyskomfortu może się przyczynić regularny sen, rzucenie nałogu czy zmiany w diecie, która powinna obfitować w witaminy oraz żelazo, natomiast należy ograniczać spożywanie soli. Dostępne są również liczne rozwiązania kosmetyczne, jak i domowe sposoby na zniwelowanie obrzęku. 

  Najczęstsze przyczyny powstawania blizn

Kosmetyki  pomogą w zniwelowaniu obrzęku

Makijaż na worki pod oczami

Zarówno w sklepach, jak i punktach kosmetycznych, można kupić kremy oraz żele pod oczy, które pomogą w zniwelowaniu obrzęku. Są to lekkie i odświeżające produkty, które zawierają w swoim składzie witaminy C oraz K, a także liczne ekstrakty roślinne (mogą to być wyciągi między innymi ze świetlika, bławatka, kasztanowca czy pietruszki).

Niektóre kremy posiadają także dodatek kofeiny. Przy nakładaniu takiego kosmetyku należy również stosować delikatny masaż, co pobudzi krążenie krwi oraz limfy. Tego typu kosmetyki warto przechowywać w lodówce, gdyż nakładanie chłodnego kremu przyczynia się do obkurczania naczynek krwionośnych, a przez to zmniejsza obrzęk. 

Profesjonalne zabiegi

Jeśli problem występowania worków pod oczami będzie się nasilał i występował bardzo często, to należy skontaktować się z lekarzem i poddać się badaniom. Gdyby te nie wykazały żadnego medycznego podłoża takich problemów, to w walce z opuchniętą skórą pod oczami mogą również pomóc profesjonalne zabiegi kosmetyczne.

W poprawieniu przepływu limfy i zmniejszeniu obrzęku pomoże na pewno drenaż limfatyczny, a więc specjalistyczny masaż, wykonywany w okolicach oczu. Wykorzystywana jest także mezoterapia, a więc zabieg medycyny estetycznej polegający na wstrzyknięciu pod skórę substancji ujędrniających i pobudzających krążenie. Dostępne są także operacyjne metody usuwania worków pod oczami. 

Domowe sposoby na worki pod oczami

W przypadku pojawienia się worków pod oczami, istnieje także szereg domowych sposobów na to, by całkowicie zniwelować lub przynajmniej ograniczyć opuchliznę. Jednym z najbardziej popularnych sposobów są kompresy z plastrów zmrożonego ogórka (który wcześniej warto umieścić na chwilę w zamrażarce).

Domowe sposoby worki pod oczami

Z produktów spożywczych można wykorzystać także plastry świeżo pokrojonego ziemniaka, gdyż posiadają one dużą ilość potasu, co zmniejsza opuchliznę. Takie kompresy należy trzymać na dolnej powiece przez około dziesięć minut. W podobnym wymiarze czasowym można zastosować okłady z pokruszonego lodu (umieszczonego w foliowej torebce bądź owiniętego ściereczką) lub ze schłodzonych, metalowych łyżek. Wreszcie przydatne mogą być także torebki świeżo zaparzonej herbaty.

  Domowe sposoby na kaszel

Gdy osiągną letnią temperaturę, można przyłożyć je do opuchlizny, a zawarta w herbacie kofeina, powinna pomóc w zwężeniu naczynek oraz zredukowaniu obrzęku. Taki okład można trzymać na oczach dłużej, nawet do pół godziny. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 2 reviews
by Okinka on Porady J8.pl

kilka wizyt w salonie urody i NA JAKIŚ CZAS problem z głowy

by nunika on Porady J8.pl

Jak domowe sposoby nie pomogą i zabiegi kosmetyczne to zostaje medycyna estetyczna