Czym są wszy – domowe i medyczne sposoby walki z wszawicą

Wszy to drażniące, uciążliwe i nieprzyjemne pasożyty żerujące na ssakach, w tym w szczególności na ludziach. Przenoszą się one z legowiska na legowisko, a ich najpopularniejszą lokalizacją na ciele człowieka są włosy.

Nagromadzenie pasożytów wywołuje chorobą zwaną wszawicą, która jest uciążliwym i niewygodnym do zwalczenia schorzeniem. Skutki nieleczonej wszawicy mogą być poważne i zagrażać zdrowi człowieka. Z jakimi rodzajami wszawicy można się spotkać? Jakie są przyczyny i objawy schorzenia? Jak leczyć wszawicę? Jak się pozbyć nieproszonych gości?

Rodzaje wszawicy

Rodzaje wszawicy uzależnione są od miejsca zlokalizowania pasożytów. Wszy można podzielić na głowową, łonową oraz odzieżową. Wszystkie szkodniki początkowo przybierają postać gnidy, która kolejno rozwija się czerpiąc korzyści z organizmu ludzkiego. Wesz głowowa, to najczęściej spotykany w Polsce pasożyt, osiągający wielkość do 2-3 mm. Jego samica składa od 6 do 8 jaj przez kolejne 20 dni. Zastraszające tempo rozwoju może spowodować problemy z wytępieniem utworzonego gniazda. 

Przyczyny i objawy wszawicy

Problem wszawicy, nie musi koniecznie być skutkiem zaniedbania. Powszechny pogląd, iż choroba dotyczy tylko brudnych i niehigienicznych osób jest mylny, a na zakażenie może być narażony każdy z nas. Pasożyty bowiem świetnie odnajdują się zarówno w mniej jak i bardzo czystych miejscach. Wszawicą można zarazić się poprzez kontakt z innymi.

Domowe sposoby na wszy

Obecnie szybko rozwijająca się technologia, jak również zniesienie i zminimalizowanie niektórych zachowań interpersonalnych może doprowadzić do zwiększenia problemu. Wsza przedostać może się podczas jazdy tramwajem, autobusem, zabawy szkolnej czy prac i zadań codziennych. Pasożyty mogą również zostać przeniesione podczas używania jednej szczotki do włosów lub zabawy tymi samymi zabawkami. 

  Wymioty u dziecka

Przyczyną wszawicy łonowej jest przede wszystkim przenoszenie pasożytów podczas stosunku płciowego, a także podczas opieki dorosłego nad malutkim dzieckiem. 

Do najczęściej zauważanych objawów wszawicy można zaliczyć:

  • świąd skóry głowy,
  • pieczenie i nadmierne drapanie się,
  • niekiedy wyrywanie włosów oraz krwawe rany,
  • swędzenie pach i pachwin – wszawica odzieżowa,
  • widoczne rumiane grudki w miejscu ugryzienia.

Jak pozbyć się wszy?

Medyczne sposoby walki z wszami

Leczenie wszawicy bywa uciążliwie i niekiedy bardzo dyskomfortowe i krępujące. Problem ten dotyczy zarówno dzieci jak i dorosłych, a wytępienie szkodników powinno rozpocząć się jak najszybciej od momentu wykrycia zakażenia. Terapii powinna zostać poddana osoba, u której zauważono źródło pasożytów, jak również ludzie mające kontakt z chorym i jego rzeczami. Istnieje wiele domowych sposób wytępienie niechcianych gości, a obecne czasy dają możliwość skorzystania z ówczesnej medycyny i różnych preparatów specjalistycznych. 

Domowe sposoby na wszy

Domowe, starodawne sposoby walki z wszawicą niekiedy okazują się najbardziej skuteczne, a przy tym nie wywołują żadnych skutków ubocznych i alergii. Wiele z nich polega na zatruciu pasożytów, a kolejno łatwemu wyczesaniu ich. Niektóre stosowane były jeszcze za czasów naszych babć i do dzisiaj pozostały w kanonie użytecznych ” trików”:

  • Mieszanka olejków eterycznych

Do najskuteczniejszych olejków należą produkty z lawendy, jaśminu, anyżu, eukaliptusa i kokosa. Wybrane olejki należy zmieszać z oliwą i odpowiednio wetrzeć we włosy. Odczekać 30 minut i porządnie spłukać miksturę.  Kolejno dokładnie rozczesać włosy odpowiednim, najlepiej specjalnym, grzebieniem na wszy. 

  • Ocet jabłkowy

Produkt ten zapobiega mocnemu wczepianiu się pasożytów we włosy i skórę głowy. Ocet wymieszany z ciepłą wodą należy wetrzeć we włosy, równocześnie masując głowę. Zabieg powtórzyć kilka razu na dobę.  

  • Oliwa z oliwek

Oliwa skutecznie zatruwa i dusi wszy. Lekko podgrzana oliwa rozsmarowana na głowie, a także przykryta czepkiem spowoduje       osłabienie pasożytów. Mieszkankę można pozostawić na głowie przez całą noc. 

  Ból gardła przy przełykaniu

Medyczne sposoby walki z wszami

Coraz częściej można spotkać różnego rodzaju medykamenty, olejki oraz lecznicze szampony, które pomagają w walce z wszami, jak również są doskonałym środkiem profilaktycznym. Medykamenty te można stosować w momencie ogłoszenia epidemii lub przy podejrzeniu zakażenia. Wiele z nich skutecznie usuwa problem, jak również zabezpiecza głowę dziecka przed powstaniem nowych źródeł pasożytem. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 2 reviews
by Ania on Porady J8.pl

mieliśmy problem ze wszami u naszego dziecka jak poszło do przedszkola i miało kontakt z innymi dziećmi, także radzę sprawdzać pociechy zwłaszcza w takich sytuacjach

by Elisa on Porady J8.pl

Musze sprawdzić te domowe sposoby na wszy