Wszy – jak z nimi walczyć?

Takie pytania zadają najczęściej rodzice, gdyż dzieci nieco bardziej są narażone na „ataki” tego paskudztwa. Pomimo, że na rynku jest mnóstwo preparatów, które są w stanie uporać się z ów problemem, większość ludzi niemiło wspomina styczność z wszawicą. W dawnych czasach wszy były uważane jako efekt brudu i potocznie mówiąc niedomycia. Oczywiście co jest nieprawdą.

Wszy to choroba, która pojawia się również u osób, które nawet przesadnie dbają o higienę osobistą. Zwalczanie wszawicy to nie lada wyzwanie ale absolutnie nie jest efektem biedy. Atakuje nie tylko dzieci w szkołach ale także dorosłych, gdyż bardzo szybko się rozprzestrzenia. Tego problemu nie należy w każdy sposób bagatelizować. Liczy się czas i to, z iloma osobami miała styczność osoba chora na wszawicę.

Wszawica – co to takiego?

To choroba pasożytnicza, która wywoływana jest przez wesz ludzką łonową bądź odzieżową. Obydwa gatunki świetnie odnajdują się na całym świecie, a ich pożywieniem jest owłosiona skóra człowieka. Nie ma znaczenia zatem, ile masz lat. Wszawica dotyka małe dzieci tak samo jak i osoby dorosłe czy starsze.

Wszy to niewielkie owady. Ich rozmiary osiągają zaledwie 4,5mm. Pasożyty te, nie posiadają skrzydeł i zazwyczaj są w kolorach szarości. Ich kluczową cechą jest mimetyzm. Charakteryzuje się tym, że kolor odwłoku, wsza dopasowuje do koloru włosów osoby chorej! To dlatego tak ciężko je rozpoznać i rozpocząć jak najszybszą walkę z pasożytami.

Wszawica u doroslych

Wszawica (tak jak już wspomniałam wcześniej) kojarzona jest z biedą, nie utrzymywaniem odpowiedniej higieny osobistej i ogólnego zaniedbania.

  Jak pozbyć się kataru?

Tak utarło się w dawnych czasach, że wszy atakują tylko osoby brudne, co jest absolutnie nie prawdziwym stwierdzeniem. Z racji tego, że wszy bardzo szybko rozprzestrzeniają się, każda osoba narażona jest na ich „atak”. Nie ma tu znaczenia czy pochodzi z ubóstwa czy bogatego domu. Choroba ta jest na całym świecie.

Wszy, które zagnieżdżają się na głowie swojego żywiciela, po czym składają gniady czyli inaczej mówiąc – jaja. Są one pokryte specjalną wydzieliną, która przyczepia się bezpośrednio do włosów i między innymi dlatego tak trudno je usunąć. W czasie miesiąca (bo tyle trwa żerowanie na głowie, po czym wsza obumiera) samica składa nawet do 300 jaj.

Ich wylęganie trwa około tygodnia, a z kolei po 17 dniach wszy osiągają zdolność rozmnażania co za tym idzie, mogą składać kolejne jaja. Można zatem sobie wyobrazić jak dużo pasożytów może „mieszkać” na naszej głowie. Do odpowiedniego rozwoju potrzebna jest wysoka temperatura oraz wilgoć. Głowa w takim razie to super miejsce ze względu na pot i kwas mlekowy.

Czym zatem spowodowana jest wszawica?

To po prostu choroba pasożytnicza, która może pojawić się u każdego. Nie ma znaczenia czy dana osoba ma długie bądź krótkie włosy, grube czy cienkie. Wystarczy krótki kontakt z osobą zarażoną i wszy coraz dalej rozprzestrzeniają się.

To dlatego małe dzieci są nieco bardziej narażone na chorobę, gdyż spotykają się w szkołach czy przedszkolach a nie mają wyrobionych odpowiednich nawyków. Korzystają z tych samych zabawek, kocy czy poduszek. Dorośli natomiast mogą się zarazić poprzez używanie wspólnego grzebienia.

Jak rozpoznać pasożyty? 

Jak rozpoznać wszy

Bardzo trudno je dostrzec, jednakże swędzenie skóry głowy jest tak uciążliwe, że osoba chora nie może sobie z tym poradzić.

  Jak szybko zasnąć?

Swędzenie występuje najsilniej w miejscu, gdzie pasożytów jest najwięcej. Dodatkowym objawem jest zaczerwienienie skóry głowy. Ponadto długie i mocne drapanie głowy, powoduje stany zapalne i zakażenia bakteryjne. Na skórze powstają rany z których może (lecz nie musi) wyciekać płyn – najczęściej ropa. 

Jak pozbyć się wszy u osoby dorosłej?

  • Preparaty z apteki 

Świat tak poszedł do przodu, że w obecnej sytuacji wszy to nie jakiś straszny problem. W aptekach jest tak dużo odpowiednich preparatów, że każdy powinien znaleźć taki, który będzie odpowiedni. Dostępne są szampony, płyny czy liotony.

Preparaty te mogą stosować zazwyczaj małe dzieci, Kobiety w ciąży lub karmiące piersią. Popularne są szampony, które stosuje się dwukrotnie. Włosy w takim przypadku dokładnie wyczesujemy, usuwając martwe wszy i gnidy. W takim przypadku nie ma konieczności obcinania włosów. 

  • Przegląd skóry głowy i włosów 

Zapewne każdy z nas pamięta, jak w szkołach stało się w długich kolejkach po to, aby higienistka sprawdziła czy żadne dziecko nie ma pasożyta. Świetnym rozwiązaniem jest ten sposób, jeśli ktoś w naszej rodzinie został dotknięty przez wszawicę. Jak to mówią „lepiej dmuchać na zimne” i sprawdzać swój stan skóry głowy jak i pozostałych domowników. 

  • Metody domowe na wszy 

Należy pamiętać, że ich skuteczność jest mniejsza, a przede wszystkim wybór takiego rozwiązania wiąże się z odpowiednią regularnością. Jednym ze sposobów jest ocet + majonez w proporcji 1:2. Do „specyfiku” dodaje się olejek herbaciany, który jest naturalnym środkiem owadobójczym.

Domowy sposób na walkę z wszawicą rozprowadza się na skórze głowy oraz na długości włosów, pozostawia na godzinę po czym spłukuje się ciepłą wodą. Czynność powtarzamy przez tydzień – codziennie. 

  • Oliwa z oliwek 

Niektórzy twierdzą, że jest ona w stanie udusić wszy. Podgrzaną oliwę należy wmasować w skórę głowy po czym założyć czepek. Czynność najlepiej wykonać na całą noc. Rano należy spłukać włosy ciepłą wodą i po czym wyczesać pozostałości. 

  • Olejki i grzebień 

Tak samo jak w przypadku oliwy z oliwek –  nakładamy olejek z drzewa herbacianego bądź jakikolwiek mentol /lawendę. Trzymamy na włosach 30 min – 1 godz, spłukujemy a następnie wyczesujemy. 

  • Preparaty odstraszające wszy 
  Odbijanie po jedzeniu – przyczyny i leczenie

Mowa tutaj o olejkach, które nie dość, że pomogą „odstraszyć” pasożyty, to jeszcze super wpłynął na kondycję włosów. Ponadto w aptekach możemy dostać plastry odstraszające wszy, które przyklejamy do czapki. Dostępne są również gumki do włosów, które działają na tej samej zasadzie. Niektórzy twierdzą, że lepiej zapobiegać, niż walczyć z pasożytami. 

Podsumowanie 

Pamiętajmy, że zapobieganie oraz odpowiednia higiena włosów, może zminimalizować ryzyko wystąpienia wszawicy. Pamiętajmy jednak, że ów pasożyty to po prostu choroba, która dotyka wielu ludzi. Nie należy bagatelizować jakichkolwiek objawów, które mogłyby wskazywać na zarażenie się wszami.

Proszę pamiętać o oględzinach skóry głowy. W ten sposób możemy szybko reagować i rozpocząć leczenie w możliwe jak najszybszym czasie. Dostępne środki, które możemy kupić w aptece, powinny uporać się z problemem. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 2 reviews
by Patrycja on Porady J8.pl

Nam dzieciaki tak ze 2 razy w roku przynoszą ze żłobka i przedszkola, masakra

by arek on Porady J8.pl

Ja stosuję preparaty tylko z apteki