Zatrzymanie wody w organizmie

Spuchnięta twarz, nogi czy stopy są często spotykanym zjawiskiem, które związane jest bezpośrednio z zatrzymywaniem się wody w organizmie. Przypadłość ta występuje najczęściej u kobiet podczas cyklu miesiączkowego, ale również i u mężczyzn, którzy to nie przykładają większej uwagi do zdrowej i zbilansowanej diety czy odpowiedniej ilości aktywności fizycznej w ciągu dnia. Jak więc pozbyć się wody z organizmu, a tym samym usmuklić ciało?

Woda w organizmie

Woda w organizmie przekłada się nie tylko na gorszy wygląd zewnętrzny naszego ciała, ale wpływa także na zdrowie i funkcjonowanie układu krwionośnego, serca czy nerek.

Pierwszym z największych problemów, który dotyczy nadmiaru wody w organizmie jest zbyt mała ilość przyjmowanych płynów. Tak, to paradoksalnie zbyt mała ilość wypijanej wody w ciągu dnia przyczynia się do jej zatrzymywania.

Organizm jako skomplikowana maszyna chętniej pozbędzie się wody gdy jest jej nadmiar w ciele. Gdy dostarczamy zbyt mało wody organizm zabezpiecza się i tym samym zatrzymuje wodę ”na czarną godzinę”. Regularne picie wody przez cały dzień z pewnością pomoże pozbyć się problemu jej zatrzymania. Dla większości osób optymalne będą 2-3 litry w ciągu dnia. Dużo zależy również od masy ciała i warto mieć to na uwadze.

Nawodnić można się również nie tylko poprzez wypijanie wody, ale również spożywając owoce. Tutaj warto wziąć pod uwagę przede wszystkim arbuza czy winogrona, ale nie tylko. Ogólne większe spożycie owoców oraz warzyw przyczyni się do pozbycia się opuchlizny na ciele.

Sól zatrzymuje wodę w organizmie

Kolejnym z elementów, który decyduje o zatrzymywaniu się wody w organizmie jest sól, a tak właściwie to sód, której zadaniem jest utrzymanie równowagi elektrolitowej. Jest ona oczywiście niezbędna do prawidłowego funkcjonowania, jednakże jej nadmiar dostarczany zwłaszcza z niezdrowych przekąsek sprawi, że przekroczymy zalecaną dawkę sodu. Ma to więc bezpośredni wpływ na zatrzymanie wody przez ciało. Dobrym źródłem sodu okazują się przede wszystkim produkty nisko przetworzone np. oliwki czy sól himalajska wzbogacona o minerały.

Aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna

Następnym sposobem, który powinien być jednym z podstawowych elementów w życiu każdego człowieka jest aktywność fizyczna. To właśnie regularny sport i wysiłek fizyczny zagwarantuje, że ciało będzie wyglądać smukło.

Co do rodzaju aktywności jest to już kwestia indywidualna. Mogą to być zarówno sporty drużynowe, siłownia, bieganie czy basen. Również tradycyjne godzinne spacery pozytywnie wpłyną na organizm. Ćwiczenia przynajmniej 3 razy w tygodniu są wskazane szczególnie dla osób, które posiadają siedzącą pracę.

Dieta sposobem na pozbycie się wody z organizmu

Nadmiar wody w organizmie dieta

Ostatnim już aspektem, który trzeba wziąć pod uwagę jest dieta. To właśnie od sposobu żywienia będzie uzależnione to jak będzie wyglądać nasza sylwetka. Prawidłowa kompozycja posiłków jest istotna. Zadbać należy głównie o wysoką podaż białka w każdym daniu oraz odpowiednią ilość zdrowych tłuszczów. Na talerzu muszą się znaleźć również warzywa, które są bogactwem witamin, minerałów oraz błonnika. Ponadto nie należy przesadzać z ilością węglowodanów w trakcie dnia, które także mogą dać uczucie ociężałości, nadmiaru wody i opuchniętego ciała. Warto więc ograniczyć przede wszystkim takie produkty jak: słodkie napoje, słone przekąski, batony, cukierki i wszelkiej maści przetworzone produkty.

Regularność w diecie i w aktywności fizycznej

Pamiętać należy, że zjawisko zatrzymywania się wody w organizmie może wrócić z dnia na dzień. Warto więc być regularnym w swoich założeniach i dbać o wyżej wymienione aspekty. Zdecydowanie zdrowa i zbilansowana dieta jest kluczem do lepszego samopoczucia i smukłego ciała. Tylko bycie konsekwentnym w swoich założeniach da stałe rezultaty.

Mimo, że żyjemy w XXI wieku, który charakteryzuje się niebywale szybkim tempem warto na chwilę się zatrzymać i znaleźć czas na zadbanie o własne zdrowie. Samo przygotowanie pełnowartościowych posiłków nie musi być czasochłonne ani skomplikowane. To samo dotyczy aktywności fizycznej. Już nawet 30 minut ruchu dziennie pozytywnie odbije się na samopoczuciu.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by kastys on Porady J8.pl

Czy gromadzenie wody w organizmie to objaw jakiejś choroby?