Zdrowa woda

Woda jest najważniejszym związkiem chemicznym na naszej planecie a jednocześnie najbardziej rozpowszechnionym. Jest głównym składnikiem wszystkich żyjących na naszej planecie organizmów. Za jej przyczyną zachodzi niemal każdy procesy życiowy w ludzkim organizmie. 

Woda- dlaczego jest tak ważna?

Woda w stanie ciekłym i pod postacią lodu zajmuje 70% powierzchni Ziemi a w stanie gazowym jest istotnym składnikiem atmosfery. Bez jej udziału nie mogły by zajść procesy fotosyntezy w roślinach a tym samym zabrakło by tlenu i pokarmu dla wszystkich organizmów żywych na naszej planecie w tym dla ludzi.

W naszym organizmie znajduje się w niemal każdej komórce ciała i stanowi aż do 75% wagi. Bez jej obecności nie moglibyśmy prawidłowo funkcjonować. 

Czy picie wody wpływa na nasze zdrowie?

Zapotrzebowanie na wodę, zaraz po tlenie, jest najistotniejsze dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jej niedobory mogą mieć dla nas poważne konsekwencje zdrowotne. W przypadku odwodnienia lub niedostatecznego nawodnienia nasz organizm zaczyna się bronić.

Produkując tym samym histaminę, która obkurcza naczynia włosowate w płucach co przekłada się na utrudnione oddychanie. W skutek tego procesu mogą wystąpić alergie a nawet astma. 

Brak wody niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie pęcherza moczowego i nerek. Poprzez jej niedobory gromadzą się w nich toksyny a następnie rozmnażają się bakteria, które wywołują zakażenia. Jej brak powoduje również zagęszczenie krwi co przekłada się na wzrost ciśnienia.

Niedobory wody wpływają również na stan naszego układu trawiennego. Mogą przełożyć się na zaparcia, wzdęcia ale także wrzody żołądka a przy długim stanie odwodnienia również na powstanie hemoroidów.

  Domowe sposoby na przeziębienie

W zależności od naszej płci i wieku zapotrzebowanie naszego organizmu na wodę może się nieznaczenie różnić. Uogólniona ich ilość dla mężczyzn wynosi około 2,5 litra, dla kobiet 2 litry w przypadku dzieci jest to 100 ml na kg masy ciała poniżej 10 kg wagi, 50 ml powyżej 10 kg i 20 powyżej 20 kg.

Woda dla pięknej skóry

Jak woda wpływa na skórę

Chcąc zadbać o stan i wygląd naszej skóry, szczególnie twarzy kupujemy najdroższe kremy nawilżające i liftingujące. Zapominając jednocześnie że najlepszym lekarstwem dla naszej cery jest picie wody. Jej odpowiedni poziom w komórkach naszej skóry twarzy mogą zakłócić różne czynniki zewnętrzne.

Woda ma niezwykłą zdolność poruszania się pomiędzy komórkami naszego ciała. Przyczynia się do utrzymania nawilżenia w naszej skórze. Bez jej odpowiedniego poziomu odczujemy podrażnienie, ściągnięcia i pieczenie oraz zaobserwujemy łuszczenie się naskórka czy powiększone pory. Odwodniona skóra będzie również bardziej podatna na powstawanie zmarszczek a także drobnych pajączków i przebarwień.

Jakie znaczenie dla wyglądu naszych włosów ma picie wody?

Nasze włosy w 10% składają się z wody. To właśnie ona łączy ze sobą ceramidy czyli naturalne tłuszcze. Przy odpowiednim nawilżeniu, które czerpią z naszego organizmu będą miały połysk i większą objętość.

Ze względu na fakt iż są poddawane różnego rodzaju zabiegom oraz wystawiane na działanie szkodliwych promieni UV oraz wysokich temperatur łatwo tracą wodę. Jej niedobór w naszych włosach powoduje iż stają się matowe, szorstkie i łamliwe. Długotrwałe odwodnienie może przyczynić się do powstania łupieżu i w konsekwencji wypadania włosów. 

Na stan włosów oraz skóry głowy ma też znaczenie twardość wody w jakiej je myjemy. Szampony wchodzące w reakcję z twardą wodą tworzą nierozpuszczalne sole, które pozostając na głowie blokują nasze pory tym samym wysuszając naturalną warstwę ochronną.

Wiek metaboliczny organizmu a picie wody

Picie wody przyśpiesza metabolizm

Wiek metaboliczny jest ogółem informacji jakie płyną z naszego ciała. Zalicza się do nich sposób odżywiania, aktywność fizyczna czy przemiana materii. Poprzez ich przeliczenie z uwzględnieniem naszej wagi, masy mięśni czy tkanki tłuszczowej oraz masy wody uzyskujemy informacje o jego wyniku.

  Co oznaczają białe plamki na paznokciach?

W przypadku gdy nasz wiek metaboliczny jest wyższy niż ten, który obecnie posiadamy oznacza niższą wydolność fizyczną naszego ciała. Picie wody obniży ten poziom i pozwoli na poprawę naszej witalności oraz przekłada się na lepsze samopoczucie. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 2 reviews
by Janek on Porady J8.pl

CZasami jak się zapomnę i mało piję to później ból głowy i zmęczenie wieczorem mam

by vincent on Porady J8.pl

Ja dziennie wypijam 1,5 l wody nie wliczam w to zupy i kawy