Zastosowanie rozmarynu

Rozmaryn to roślina, którą w naturze możemy znaleźć w okolicach basenu Morza Śródziemnego. Charakteryzuje się on cieniutkimi igiełkami wydzielającymi niezwykle silny aromat.  Rozmaryn powszechnie stosowany jest jako przyprawa w kuchni, szczególnie jako dodatek do wszelkich mięs i ryb.

Nie jest to jednak jego jedyne zastosowanie, ponieważ zarówno rozmaryn jak i pozyskiwany z niego olejek rozmarynowy to znakomite lekarstwo na wiele popularnych dolegliwości. Poniżej znajdziesz listę 10 zdrowotnych korzyści rozmarynu na nasz organizm.

Rozmaryn i trawienie

Rozmaryn jest świetnym lekarstwem na wszelkiego rodzaju problemy brzuszne, takie jak wzdęcia oraz nadmiar gazów w jelitach. Zawarte w tej roślinie olejki pobudzają żołądek do produkcji większej ilości soków trawiennych, co pozwala podkręcić metabolizm i poprawia funkcje trawienne organizmu. Spożycie rozmarynu zwiększa również wydzielanie żółci, dzięki czemu organizm łatwiej trawi spożyte tłuszcze.

Rozmaryn i ból żołądka

Herbata przygotowana z zaparzonego rozmarynu jest uważana za jeden z lepszych naturalnych środków do stosowania w przypadku bólu żołądka. Dzieje się tak z uwagi na właściwości rozkurczowe rozmarynu.  Równie zbawienny wpływ na żołądek mają niektóre olejki zawarte w tej roślinie, wykazujące działanie przeciwbakteryjne. 

Oddziałują one między innymi na bakterie z grupy Helicobacter pylori, zmniejszając przy tym ryzyko wystąpienia zapalenia żołądka oraz uciążliwych wrzodów a nawet nowotworów żołądka.

Rozmaryn i nowotwory

Rozmaryn na zdrowie

Niewiele osób wie, że rozmaryn to również broń w walce z wieloma nowotworami. Przeprowadzono kilka badań, które wykazały, że ekstrakt rozmarynowy może korzystnie wpłynąć na zmniejszenie guza i jego replikację, a co za tym idzie hamować przeżuty na inne organy. 

  Domowe sposoby na wrzody

Rozmaryn spożywany razem z kurkuminą pozwala zapobiec powstawaniu raka piersi oraz hamuje tworzenie się komórek raka jelita grubego.

Rozmaryn i cukrzyca

Rozmaryn to również roślina polecana diabetykom i osobom borykającym się z problemem utrzymania prawidłowego poziomu cukru we krwi. Roślina ta posiada właściwości obniżające poziom glukozy w naszej krwi przy równoczesnym zwiększeniu poziomu insuliny.  Dodatkowo ekstrakty zawarte w rozmarynie korzystnie wpływają na komórki trzustki i ich regenerację , co sprzyja produkcji insuliny.

Rozmaryn i choroby oczu

Zawarty w rozmarynie kwas karnozowy ma pozytywny wpływ na zdrowie oczu i chroni je przed występowaniem zwyrodnień plamki żółtej znajdującej się w gałce ocznej.  Jest to o tyle ważne, że choroba ta początkowo nie daje większych objawów, a nie leczona może prowadzić nawet do całkowitej ślepoty.

Rozmaryn i stres

Kwas rozmarynowy, który znaleźć możemy w tej roślinie działa korzystnie na układ nerwowy likwidując stres a nawet walcząc z depresją.  Kwas ten pozwala wyciszyć nerwy, uspokaja i odpręża, dzięki czemu czujemy się szczęśliwi i wypoczęci.

Rozmaryn i reumatyzm

Roślina ta to również świetny środek do walki z bólami mięśni i bólami reumatycznymi.  Napar z rozmarynu zawierający kwas betulowy i rozmarynowy działa przeciwzapalnie oraz pomaga zwalczać nawet silny ból stawów. Dodatkowo roślina ta pomaga niwelować dolegliwości mięśniowe, takie jak uczucie ciężkości, sztywność mięśniowa czy silne bóle mięśni.

Rozmaryn i pamięć

Właściwości rozmarynu

Zawarte w rozmarynie przeciwutleniacze to również świetna broń do walki z brakiem koncentracji i słabą pamięcią. Ekstrakty zawarte w tej roślinie nie tylko wspomagają proces uczenia się ale pozwalają redukować łagodne zaburzenia poznawcze występujące w przypadku demencji towarzyszącej chorobie Alzheimera.

Spożywanie rozmarynu zmniejsza również poziom tzw. stresu antyoksydacyjnego co pozwala usprawnić te funkcje mózgu, które odpowiedzialne są za uczenie się.

Rozmaryn i odchudzanie

Przeprowadzone badania dowiodły również, że rozmaryn ma niezwykle korzystny wpływ na utrzymanie prawidłowej masy ciała. Dzięki korzystnemu oddziaływaniu na soki trawienne i poziom produkowanej przez pęcherzyk żółciowy żółci roślina ta podkręca metabolizm organizmu i pozwala szybciej spalać spożywany przez nas tłuszcz. 

  Dieta wrzodowa – jak powinna wyglądać dieta przy wrzodach?

Rozmaryn i choroby jamy ustnej

Zawarte w rozmarynie olejki eteryczne są świetną bronią do walki z wszelkimi problemami w obrębie jamy ustnej. Napar z rozmarynu nie tylko odświeża oddech ale pomaga zwalczać bakterie i grzyby rozwijające się w naszych ustach. Płukanka z rozmarynu ma również korzystny wpływ na niwelowanie bakteryjnego bólu gardła.

Rozmaryn to bez wątpienia jedna z najbardziej wszechstronnych przypraw świata. Jest nie tylko smaczna ale i pozytywnie wpływa na funkcjonowanie niemal całego organizmu ludzkiego. Niestety rozmaryn posiada również jedną, niezwykle istotną wadę. Z uwagi na swoje szerokie właściwości i wysokie stężenie wielu kwasów rozmaryn wykazuje działanie poronne, dlatego nie może być stosowany przez kobiety będące w ciąży.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by alan on Porady J8.pl

Rozmaryn pobudza metabolizm a tym samym pomaga nam schudnąć jednym zdaniem ujmując rozmaryn jest dobry na wszystko.