Najlepsza pozycja do spania w czasie ciąży

Sen to czas, w którym organizm się regeneruje i naprawia. W ten sposób regenerują się naczynia krwionośne, co jest szczególnie ważne, teraz gdy znajdują się pod zwiększonym ciśnieniem z powodu dodatkowego przepływu krwi wymaganego do podtrzymania ciąży.

Podczas ciąży przespanie głębokim snem całej nocy bywa niemalże niemożliwe. Im bardziej zaawansowana ciąża, tym więcej problemów napotyka przyszłe mamy. Począwszy od powtarzającej się konieczności wyjścia do toalety, zgagę po uciążliwe skurcze nóg i bóle pleców.  Wiele kobiet w ciąży twierdzi, że ich sny stają się bardziej realistyczne niż zwykle, a niektóre mają nawet koszmary powodujące nagłe wybudzanie się ze snu.

Jak się okazuje, pozycja przyjmowana podczas snu nie jest bez znaczenia. Na początku ciąży warto postarać się wyrobić w sobie nawyk spania na boku. Leżenie na boku z ugiętymi kolanami będzie prawdopodobnie najwygodniejszą pozycją podczas całej ciąży.

Spanie na boku ułatwia również pracę serca, ponieważ sprawia, że ciężar dziecka nie naciska na główną żyłę wrotną, która transportuje krew z powrotem do serca. Lewa strona jest szczególnie dobra, ponieważ przepuszcza najwięcej krwi do płodu.

Poprawia również czynność nerek. Jedną z możliwości, które daje spanie na boku jest umieszczenie poduszki między kolanami i pod brzuchem. Może to zapewnić wystarczające przechylenie, aby wygodniej spać na boku. Pomocne może być również umieszczenie poduszki za plecami, aby uzyskać dodatkowe wsparcie.  

Czy można spać na prawym boku w ciąży?

Podczas ciąży nie zaleca się spania na plecach oraz prawym boku. Naukowcy postawili hipotezę, że przy takich pozycjach snu ważąca z każdym tygodniem więcej macica może nadmiernie uciskać aortę (tętnicę centralną przenoszącą krew do górnej i dolnej części brzucha) oraz żyłę główną dolną.

Czy można spać na prawym boku

W miarę postępu zaawansowania ciąży i zbliżania się do 20. Tygodnia możesz mieć trudności z zasypianiem z powodu dodatkowego ciężaru, który nosisz. Wiele kobiet zastanawia się, czy spanie na prawym boku podczas ciąży może być niebezpieczne dla dziecka. Badana naukowe w tym zakresie nie dają jednoznacznej odpowiedzi.

  Ból głowy w ciąży

Sugerują jednak, że wybór lewego boku będzie optymalnym rozwiązaniem. Jednym z powodów, dla których zaleca się kobietom w ciąży spanie na lewym boku, jest to, że zmniejsza to nacisk na IVC i umożliwia prawidłowe krążenie krwi.

Kilka przeprowadzonych badań wykazało również, że spanie na lewym boku może być lepsze niż spanie na prawym boku. Zaobserwowano, że kobiety, które więcej spały na lewym boku, miały mniejsze ryzyko zmniejszonego dopływu krwi do rozwijającego się płodu i miały mniejsze ryzyko urodzenia martwo urodzonych dzieci w porównaniu z kobietami, które spały więcej na prawym lub prostym boku na plecach.

Dlaczego w ciąży lepiej spać na lewym boku?

Spanie na lewym boku jest często określane jako pozycja idealna. Ułożenie się po lewej stronie ciała pozwala na optymalny przepływ krwi z żyły głównej dolnej. Ta duża żyła biegnie równolegle do kręgosłupa po prawej stronie i przenosi krew do serca, a następnie dostarcza ją do dziecka.

Spanie na lewym boku również odciąża wątrobę i nerki. Oznacza to więcej miejsca do prawidłowego funkcjonowania, pomagając w problemach z obrzękiem dłoni, kostek i stóp. Wielu lekarzy zaleca kobietom w ciąży spanie na lewym boku. 

Przeprowadzone w tej kwestii badania wiązały spanie na plecach i na prawym boku z wyższym ryzykiem urodzenia martwego dziecka, zaburzeniem rozwoju płodu, niską masą urodzeniową, zbyt wysokim ciśnieniem krwi, które dotyka również matki. 

Jakich pozycji unikać w ciąży?

Co do zasady odradza się ciężarnym spanie na plecach. Przegląd badań medycznych z 2019 roku sugeruje, że spanie na plecach niesie ze sobą ryzyko komplikacji podczas trwania ciąży. Badania wykazały, że po 28 tygodniu istnieje zwiększone ryzyko urodzenia martwego dziecka w przypadku kobiet śpiących na plecach.

Istnieje wiele danych sugerujących, że parogodzinne leżenie płasko na plecach podczas ciąży przyczynia się do zwiększonego ryzyka urodzenia martwego dziecka. Temat jest jednak nadal badany.  Obecnie dostępna jest tylko ograniczona liczba opracowań. Potrzebne są dalsze badania, aby upewnić się, czy istnieje związek między urodzeniami martwymi a pozycjami spania przyszłych mam.

  Babcine sposoby na zajście w ciążę

Ta pozycja może przyczyniać się do bólu pleców, hemoroidów, problemów trawiennych i słabego krążenia. Może również powodować zawroty głowy. Czy powinnaś zatem się martwić, jeśli obudzisz się na plecach w środku nocy? Prawdopodobnie nie, ale dobrym pomysłem jest wypróbowanie innej pozycji. Jeśli masz solidny sen i często budzisz się w tej pozycji, rozważ zakup specjalnej poduszki, która utrudni ci zmianę pozycji w trakcie snu. 

W ciąży lepiej spać na lewym boku

Dzięki niej, gdy spróbujesz przewrócić się na plecy, zatrzymasz się pod takim kątem, który pozwoli na swobodny przepływ krwi i odżywienie dziecka. Zastanawiasz się, czy możesz spać na brzuchu w czasie ciąży? Na pewno możesz sobie na to pozwolić na samym początku ciąży. Ściany macicy i płyn owodniowy chronią dziecko przed zgnieceniem. Spanie na brzuchu sprawdza się do około 16-18 tygodnia ciąży, kiedy brzuch nie jest jeszcze widoczny.

Kiedy zaczyna się on powiększać, ta pozycja staje się coraz mniej komfortowa. Może ci się wydawać, że próbujesz spać na piłce. Aby ta pozycja była wygodniejsza, możesz rozważyć zakup poduszki do spania na brzuchu. Na rynku istnieje wiele ich odmian. Niektóre są nadmuchiwane, a inne przypominają twardą poduszkę z dużym wycięciem na brzuch.

Niezależnie od tego, którą wybierzesz, chodzi o to, abyś zapewniła więcej przestrzeni na brzuch, jednocześnie dając dziecku i sobie samej więcej miejsca do oddychania.

Czy można spać na prawym boku?

Badania wykazały, że spanie na plecach lub prawym boku może uciskać naczynia krwionośne zaopatrujące macicę i potencjalnie zaszkodzić płodowi, lub matce.

Naukowcy ostrzegają również, że spanie na prawym boku przez całą ciążę może zwiększać ryzyko przedwczesnego porodu lub powikłań podczas ciąży. W czasie ciąży ważne jest, aby unikać wszelkiego rodzaju stresu.

  Przepis na chleb bezglutenowy w domu

Naukowcy i naukowcy są zdania, że spanie na lewym boku zapobiegnie uszkodzeniom płodu, więc spróbuj spać na lewym boku. Pamiętaj, jeśli jesteś w ciąży wysokiego ryzyka, skonsultuj się z lekarzem w sprawie najlepszej dla Ciebie pozycji do spania.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by Diaanaa on Porady J8.pl

Nie jest wskazane spanie na prawym boku w czasie ciąży.