Jakie karnisze wybrać?

Modne karnisze — prostota i klasyka. Karnisze do nowoczesnych mieszkań. Karnisze w stylu skandynawskim. Karnisze w stylu loftowym. Karnisze retro.

Kupując nowe mieszkanie lub dokonując remontu we wcześniej posiadanym wnętrzu, pragniemy jak najlepiej zaaranżować przestrzenie okienne, dlatego przede wszystkim pojawia się pytanie, jaki wybrać karnisz? Warto wcześniej dokonać małego researchu i dowiedzieć się jakie karnisze są modne?

Modne karnisze – prostota i klasyka

Na rynku spotykamy się z szerokim wyborem akcesoriów okiennych, dlatego trudno podać jednoznacznie jakie karnisze są modne. Ważne jest, aby kierując się modą w doborze karniszy, podkreślić charakter mieszkania i nie zatracić jego indywidualnego stylu.

Dobrze dobrany karnisz może stać się doskonałą ozdobą wnętrza lub praktycznym elementem nieprzykuwającym wzroku. Wszystko zależy od tego, jaki efekt pragniemy osiągnąć. 

Obecnie w modnych wnętrzach panuje prostota i minimalizm kojarzące się z nowoczesnością. Zasada ta dotyczy także wnęk okiennych, dlatego bardzo dobrym wyborem będą karnisze w stylu ascetycznym, bez zdobień, o klasycznych kolorach i wykończeniu.

Doskonałym zastępstwem dla karniszy mogą okazać się proste w swej formie, oddające ducha XXI wieku, nierzucające się w oczy listwy sufitowe pozwalające zasłonom zwisać na całej powierzchni. 

Karnisze spotykane na rynku wykonane są z różnych materiałów. Odmienne mogą być również sposoby ich montowania. Przede wszystkim wyróżniamy podział na karnisze sufitowe i ścienne. Zarówno jeden i drugi rodzaj będzie dobrym wyborem, wszystko zależy od efektu jaki pragniemy uzyskać.

Karnisze sufitowe dobrze się sprawdzą przy mocno wysuniętych parapetach, we wnękach i w większych pomieszczeniach. Karnisze boczne nadadzą charakteru mniejszym wnętrzom z krótkimi firankami i zasłonami, co nie oznacza, że nie można zawiesić długich zasłon.

  Trendy w aranżacji wnętrz na 2020 rok

Ważnym szczegółem w aranżacji okna jest długość karnisza. Drążek powinien być na tyle długi, aby móc swobodnie rozsunąć zasłonki poza krawędzie okna, inaczej nie będzie wyglądało to ładnie. Jeżeli długość karnisza wynosi więcej niż 2,2 m należy dla bezpieczeństwa umieścić wsporniki, szczególnie w środkowej części.

Liczy się również ilość drążków. Pojedyncze i krótkie ładnie będą się prezentować, z niedługą firanką lub zazdrostką, w małym pokoiku lub kuchni. Podwójne karnisze sprawdzą się w większych pokojach, salonach, pokojach dziennych, gdyż pozwolą na zawieszenie zarówno firany jak i zasłony. 

Modne karnisze

Karnisze różnią się materiałem, z którego są wykonane. Można wybrać drążki drewniane lub metalowe. Drewno nada się do klasycznych, ale nieco staroświeckich wnętrz lub tych w stylu rustykalnym, który ostatnio wraca do łask.

Drążki dopasowane kolorem do pozostałych drewnianych elementów, doskonale wkomponują się w wystrój, przybierając ciepły, indywidualny charakter. Karnisze metalowe również są bardzo modne. Nadają nowoczesny, estetyczny, prosty wizerunkowo charakter.

Dostępne są w różnych wersjach kolorystycznych oraz w wersji satynowej. Nie są tak ciche jak drewniane, ale cechują się dużą wytrzymałością. 

Jakie karnisze wybrać do nowoczesnego mieszkania?

W nowoczesnym mieszkaniu bardzo dobrze sprawdzą się ascetycznie urządzone wnęki okienne. Najlepiej wybierać karnisze ukryte np. biały karnisz, który stopi się z tłem ściany i sufitu.

Bardzo nowocześnie będzie wyglądał również szary lub srebrny karnisz w połączeniu z modnymi grafitowymi, antracytowymi lub jasno szarymi zasłonami. Ukryte modele karniszy pięknie będą się komponować w duecie z podświetleniem pochodzącym z taśmy LED przymocowanej wzdłuż wnęki okiennej.

Podkreśleniem nowoczesnego wnętrza mogą być też widoczne karnisze z ciężkimi zasłonami wykończonymi kołami. Doskonałym wyborem może także okazać się widoczny, lecz nie rzucający się w oczy karnisz linkowy wraz ze wspornikami, nadający się do delikatnych firanek. 

  Jak samodzielnie pomalować ściany?

Karnisze w stylu skandynawskim

Do podkreślenia stylu skandynawskiego najlepiej użyć karniszy metalowych i modeli rzymskich. Proste w swej stylistyce o kwadratowym kształcie, bez zdobień i żabek będą wyglądać modnie i nowocześnie.

Białe zasłony nałożone bezpośrednio na drążki sprawią, iż wnętrze będzie mieć minimalistyczny, ale przytulny charakter. Doskonałym wyborem będą karnisze zamaskowane listwą lub sztukaterią.

Karnisze w stylu loftowym

Jakie karnisze wybrać

We wnętrzu o stylu loftowym doskonale zaprezentują się bardzo modne, czarne, metalowe karnisze, na których zawisną: czarne, granatowe, antracytowe lub jasne zasłony. Industrialny styl salonu można podkreślić betonową ścianą.

Mimo, iż modernistyczny charakter najlepiej oddadzą proste w kształtach karnisze, nie zaszkodzi dodać do nich geometryczne zakończenia. W połączeniu z bielą ścian całość nabierze pięknego w swej minimalistycznej surowości charakteru.

Karnisze retro

Modne w ostatnim czasie są również karnisze w stylu retro. Mimo, iż wielu ludzi jest miłośnikami współczesnego, minimalistycznego charakteru we wnętrzach, niektórzy pragną jednak powrotu do klasyki, ale w nowoczesnym wydaniu.

Karnisze proste w swej formie, ale z niewielkim zdobieniem, niebanalne w swej formie znajdą miejsce we wnętrzach w stylu retro. Mogą to być klasyczne drewniane lub metalowe karnisze z nietypowym zdobionym zakończeniem, srebrną aplikacją. Niby nowoczesne, ale podkreślające indywidualny charakter właściciela i jego mieszkania.

Podsumowując warto zauważyć, że na rynku istnieje ogromny wybór karniszy, które mogą ubogacić i dodać uroku każdemu wnętrzu oraz wyglądać modnie. Najważniejsze w aranżacji okazuje się dobranie odpowiedniego modelu do stylu w jakim urządzone zostanie mieszkanie. Wszystko zależy od poczucia estetyki właściciela. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by aneta on Porady J8.pl

Obecnie jest wiele karniszy do wyboru jest z czego wybierać