Dekoracja ogrodu korzeniem drzewa

Poza oczywistym przeznaczeniem dekoracyjnym, korzenie mogą również pełnić szereg dodatkowych, bardziej praktycznych funkcji. Zależy to również od pomysłowości. Należy powiedzieć, że są pozostałościami po ściętych drzewach i mogą „przyklejać się” do ziemi, na której wyrosły, ale można je też wynieść do ogrodu.

Nie bez powodu mają więcej zastosowań. Wśród najpopularniejszych pomysłów są różnego rodzaju kwietniki, doniczki z łodyg lub korzeni. Są ławki, krzesła, taborety, a nawet rzeźby i figurki ogrodowe. Wszystko zależy od pomysłu na materiał, jakim dysponujemy oraz kształtu i wielkości. Jeśli korzenie mają szczególnie piękny kształt, umieść je jak rzeźby w wybranym przez siebie miejscu.

Obieranie, czyszczenie, a najlepiej impregnacja olejem lnianym lub preparatem do drewna na bazie żywicy poprawi jego trwałość. Wykopane korzenie można również umieścić w ogrodzie „do góry nogami”. W ten sposób stworzysz oryginalne, przyciągające wzrok „pióropusze”.

Mogą być samodzielną ozdobą lub służyć jako miejsce do wyeksponowania winorośli, paproci i małych roślin. Rośliny należy sadzić w korzeniach o mniej efektownym kształcie – wtedy przekształcą się w swoje oryginalne doniczki.

W takich zakamarkach, często już są uformowane resztki mchu, w której rosło drzewo, oraz duża warstwa próchnicy. Umieść tam paprocie lub inne rośliny, przykryj mchem, uszczelnij i obficie podlej.

Co zrobić ze starymi korzeniami drzew?

Najprostszym rozwiązaniem, ale też niestety najdroższym, jest wynajęcie firmy, która dokładnie „posprząta” Twoją posesję. W tym przypadku zakres prac obejmuje wycinkę drzew, wyrywanie pniaków oraz karczowanie pól. Pozyskane drewno jest zwykle przetwarzane na biomasę.

Taka usługa kosztuje 2000 złotych za hektar. Można również znaleźć oferty na cięcie drewna bez dodatkowych opłat, ale ta usługa jest rezerwowana z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Zarządzanie karpami jest problematyczne. Większość osób borykających się z problemem usuwania starych korzeni często skarży się, iż nie chcą one za bardzo się palić.

  Jak samodzielnie pomalować ściany?

Problem komplikuje się, gdy sąsiedzi, widząc żar i dym i zgłaszają to odpowiednim służbom. Jak wiemy, straże pożarne różnie reagują na takie zgłoszenia. Niektóre jednostki są bardziej wyrozumiałe, inne nie. Oczywiście, jeśli masz czas, cierpliwość i wytrzymałość, możesz pociąć karpy i wykorzystać je jako opał we własnym gospodarstwie.

Jednak praca jest ciężka, a wydajność drewna niewielka. Dlatego najbardziej pożądana jest możliwość usunięcia ich i przeniesienia tam, gdzie nie będą przeszkadzać. Bardzo często trzymane są na zapleczu gospodarstw i sadów, niestety wolna przestrzeń jest wtedy zatłoczona.

Co można zrobić z konarów drzew?

Jeśli masz stare drzewa na swoim podwórku, być może będziesz musiał rozważyć ich wycięcie. Również silne wiatry często przewracają drzewa. Po pierwsze, możemy chcieć jak najszybciej pozbyć się ich z naszej posesji, ale nie zawsze jest to dobre rozwiązanie.

Zamiast przydzielać drewno opałowe czy zlecać wywózkę, zwłaszcza że jest na to kilka sposobów, warto pomyśleć o jego wykorzystaniu. Naturalne drewno to wyjątkowy materiał. Piękny w stanie surowym i poddanym obróbce, wnosi rustykalny i niepowtarzalny akcent do Twojego ogrodu.

Co można zrobić z konarów drzew

Ścięty pień drzewa można wykorzystać zarówno do dekoracji, jak i do aranżacji ogrodu, każdy z tych elementów jest bardzo oryginalny, a koszt jego wykonania jest znikomy. Większość ozdób z pni drzew można wykonać samemu i zwykle wystarczy piła. Ogrody w Polsce są często bardzo podobne.

Chcemy aby nasze działki wyróżniały się na tle innych w okolicy. Jeśli tak to warto wykorzystać stare drzewo, które stworzy niepowtarzalną dekorację. Pomyśl o konarach jak o dziełach sztuki, zwłaszcza że mają atrakcyjny kształt.

W takim przypadku lepiej umieścić go w miejscu przypominającym rzeźbę, np. na środku trawnika. Obrane, oczyszczone i zaimpregnowane preparatami do drewna (takimi jak żywice i produkty na bazie oleju lnianego) długo zachowują piękny wygląd.

  Jak zadbać o ogród na wiosnę?

Jeśli jednak sam pień nie ma spektakularnego kształtu, można z niego zrobić klomb, na którym można posadzić kwiaty lub posadzić piękne rośliny. Może być również używany jako wsparcie dla winorośli. Pleciony z zielonymi kiełkami, aby oddać wrażenie obfitości.

Co można zrobić z Karpami drzew?

Najłatwiejszym i najtańszym, ale najtrudniejszym jest ręczne usunięcie karp. Do tego celu potrzebne są narzędzia takie jak: łopata, siekiera lub tasak. Pień można rozłupać za pomocą tzw. rozłuparki do pniaków. Możesz również użyć do tego klina do pni, piły ręcznej lub piły gazowej.

Ale nie używaj piły spalinowej do korzeni lub pniaków. Aby usunąć karpy należy obkopywać je, to osłabia korzenie, a następnie odciąć je i usunąć. Jest to czasochłonne, wymagające sporej siły fizycznej i nie takie proste. Czyszczenie wymaga frezarki do pniaków. Głównie rozdrabniaczy do pni. Istnieje wiele rodzajów o różnych mocach.

W zależności od typu frezarki do pniaków mogą kosztować tysiące złotych. Jeśli koszty przekraczają Twoje finanse, możesz również wypożyczyć taki sprzęt. Możesz również wynająć profesjonalny zespół do usuwania niechcianych pniaków za pomocą frezarki do pniaków. Frezarki mają różne szerokości cięcia od 30 do 50 cm pod ziemią.

Ułatwia to usunięcie podziemnego pnia wraz z korzeniami. Nie usunie wszystkich korzeni, ale na pewno usunie większość z nich. Frezarka do pniaków może rozdrabniać pnie o średnicy od 100 do 190 cm. Przesuń maszynę kilka razy nad podkładką, aby ściąć do samej ziemi, a następnie zajmij się korzeniami.

Jak wykarczować korzenie?

Jak wykarczować korzenie

Jeśli teren na to pozwala, warto wynająć operatora z koparką do wyciągnięcia pnia i dużych korzeni z ziemi. Jednak takie układy nie zawsze są możliwe. Po ścięciu dużego drzewa nie ma potrzeby kopania pnia ręcznie lub koparką.

  Kiedy sadzić winogrona i jak o nie dbać?

Istnieją dwa sposoby przyspieszenia rozkładu łodyg i korzeni. Po wykopaniu pnia należy go również skrócić o 3-5 cm od ziemi. Następnie musisz zrobić w nich kilka otworów i wypełnić je azotanem amonu (nawozem azotowym). Pokryj cały obszar wilgotną glebą i utwórz mały kopiec ziemi.

Po pewnym czasie pień zostaje zasiedlony przez grzyby i inne organizmy rozkładające drewno. Za 2-3 lata pień i korzenie całkowicie zgniją. Aby przyspieszyć proces rozkładu korzeni, warto kupić kurację i po sezonie lub dwóch problem zniknie, łącznie z odrostami korzeniowymi.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by Beata on Porady J8.pl

Przed porządkowaniem ogrodu z drzew załatwmy sobie zezwolenie na wycinkę.