Asortyment sklepów z nowoczesnymi materiałami dekoracyjnymi jest imponujący. Wiele kolorów i faktur, imitacje różnych powierzchni pozwalają wybrać opcję wykończenia pomieszczeń o dowolnym kształcie i rozmiarze, kierunku stylistycznym i funkcjonalnych akcesoriach. Wybór koloru tapety do przedpokoju będzie zależeć od wielu czynników.

Czynniki wpływające na wybór tapety do przedpokoju

    Wielkość i kształt przedpokoju, obecność okna (rzadka opcja), stylistyczny design całego pomieszczenia, paleta kolorów pokoi przylegających do przedpokoju, schematy kolorów podłogi i sufitu, kolory głównych mebli (szafy).

Osobiste preferencje właścicieli mieszkania. Większość ludzi stara się stworzyć nie tylko praktyczny i funkcjonalny projekt przedpokoju, ale także modny wizerunek całego mieszkania.

Jednokolorowe tapety na przedpokój

   Przedpokój jest w przeważającej części skromną przestrzenią bez okien. Dlatego wybór dekoracji jednokolorowej do małych pomieszczeń jest dość wytłumaczalny. Co więcej, najczęściej właściciele małych przestrzeni przy wyborze tapet preferują jasne opcje w celu wizualnego zwiększenia objętości pomieszczeni.

   Ale w małym pomieszczeniu można stworzyć pewien kontrast. Najłatwiej to zrobić, łącząc kolor ścian ze schematem kolorów skrzydeł drzwi, listew do nich i listew przypodłogowych. Biorąc pod uwagę, że szerokie listwy przypodłogowe są teraz niezwykle popularne, kontrastujący kolor będzie dla nich dobrym wyborem. Tylko na pierwszy rzut oka może się wydawać, że stosowanie śnieżnobiałych listew przypodłogowych i listew w korytarzu jest ryzykownym przedsięwzięciem, ponieważ umożliwia ochronę najbardziej ryzykownej części ścian z punktu widzenia zanieczyszczenia. N

iezależnie od koloru listew przypodłogowych najważniejsze jest to, że można je myć (w przeciwieństwie do niektórych rodzajów tapet).

    Nie mniej imponujące jest połączenie zwykłej tapety z ciemnymi elementami skrzydeł drzwi i ścian. Kontrast jasnych ścian i akcesoriów do ciemnych ram pomaga nie tylko wprowadzić różnorodność kolorów do wystroju przedpokoju, ale także sprawić, że obraz wnętrza jest bardziej uporządkowany, graficzny i wyraźniejszy.

Oczywiście w przypadku takiego projektu konieczne jest wyrównanie wszystkich powierzchni, aby upewnić się, że drzwi wewnętrzne są prawidłowo zainstalowane (w końcu bardzo często można dostać się do wszystkich pomieszczeń domu z przedpokoju).

Dekoracja inspirowana użytecznością

   Jak wybrać wzór tapety: kolorowy geometryczny lub romantyczny kwiatowy, wyrazisty lub ledwo zauważalny, duży lub mały? Wiele zależy od wielkości przedpokoju, kształtu i układu, chęci podkreślenia strefy (stworzenie akcentującej powierzchni) lub zaprojektowania pomieszczenia tak neutralnego, jak to możliwe, w spokojnych kolorach. Za pomocą tapety drukowanej łatwo jest stworzyć akcentującą powierzchnię.Taką technikę projektowania można wykonać nawet w pomieszczeniach o średnich i małych rozmiarach.

W przedpokoju, za pomocą dekoracji z nadrukiem, można zaprojektować niszę, akcentującą ścianę lub jej część. W takim przypadku można użyć drogiej tapety, ponieważ jej zużycie będzie minimalne.Taką powierzchnią może być ściana z wieszakiem lub równoległa powierzchnia, miejsce do umieszczenia odzieży wierzchniej (można użyć zmywalnej tapety) lub miejsce z lustrem (można użyć fototapet).

Łącząc tapetę z innymi materiałami dekoracyjnymi

   Specjalny mikroklimat przedpokoju narzuca cechy w projektowaniu absolutnie wszystkich powierzchni. Ryzyko narażenia na wilgoć i brud na powierzchniach pionowych zachęca wielu właścicieli do łączenia tapet z innymi materiałami dekoracyjnymi.

Najczęściej panele ścienne są stosowane w dolnej części ścian (są łatwe do mycia, można użyć środków czyszczących), a tapety o dowolnej kompozycji można przykleić w górnej części. Oprócz praktyczności, to podejście pozwala wprowadzić różnorodność kolorów i tekstur do projektowania pomieszczeń użytkowych.

Tapety można łączyć nie w obrębie tej samej powierzchni, ale należy stosować materiały wykończeniowe dla różnych płaszczyzn. Można łączyć tapety z:

  • Tynk dekoracyjny
  • Malowanie
  • Malarstwo artystyczne
  • Panele ścienne.

   Można łączyć różne rodzaje tapet w jednym przedpokoju. Na przykład można utworzyć powierzchnię akcentującą, używając obrazów, które różnią się kolorem lub fakturą (a czasem właściwościami technologicznymi) od głównego materiału wykończeniowego. W rezultacie jest możliwość uzyskania nie tylko różnorodność kolorów we wnętrzu przedpokoju, ale także zwróci się uwagę na najbardziej efektowne obszary, odciągnąć wzrok od wad w architekturze lub dekoracji.

Wybór tapety na przedpokój w zależności od kompozycji

   W zależności od tego, gdzie znajduje się przedpokój, jego powierzchnie muszą podlegać różnym poziomom szkodliwych skutków. Oczywiście główny ładunek spada na podłogę, ale na pionowe powierzchnie może dostać się wilgoć, kurz, piasek, brud i różnego rodzaju obciążenia mechaniczne.

Wystarczająco wysoka wilgotność, ryzyko zanieczyszczenia i różnego rodzaju inne czynniki decydują o wyborze tapety do przedpokoju, przynajmniej do przyklejenia na dolnej części ścian. Ale jeśli użyje się kombinacji tapety z innymi materiałami wykończeniowymi, to praktycznie nie trzeba ograniczać się do wyboru tapet do dekoracji.

Tapeta papierowa

    Jest to najmniej popularny rodzaju tapety do klejenia ścian w przedpokoju. Pomimo oczywistych zalet w postaci wysokiej przyjazności dla środowiska i pięknych wzorów, szerokiej gamy kolorów i najniższego kosztu, tapety papierowe są rzadko stosowane w dekoracji przedpokoju. Niezdolność do czyszczenia papieru odgrywa decydującą rolę w wyborze materiału wykończeniowego.

Ponadto produkty papierowe dość szybko blakną po ekspozycji na światło słoneczne i nie tolerują naprężeń mechanicznych. Powierzchnia, na którą klejone są paski papieru, powinna być idealnie wyrównana. Ale tapet papierowych można użyć do wyklejenia górnej części ścian podczas łączenia wykończeń z panelami ściennymi.

Tapeta winylowa

   Najlepszą opcją do dekoracji ściennej z tapetą jest użycie produktów winylowych. Preferowane włókniny. To wykończenie jest trwałe, odporne na wilgoć, brud, kurz i piasek, odporne na obciążenia mechaniczne i nadaje się na szorstkie powierzchnie, gęsta struktura tapety kryje nierówności.

Ponadto tapety winylowe są dostępne w szerokiej gamie kolorów, mogą imitować różne powierzchnie (tak zwane ściany drewniane, ceglane i kamienne są popularne w przedpokoju), nie blakną na słońcu i długo zachowują efektowny wygląd.

Ściany pokryte takim materiałem wykończeniowym można malować do 4-5 razy (wiele zależy od grubości winylu), co jest niezwykle wygodne w domach z małymi dziećmi i / lub zwierzętami.

Inne rodzaje tapet

   Tekstylna i metalizowana (posiadająca srebrny, złoty lub miedziany połysk) tapeta we wnętrzu przedpokoju jest używana bardzo rzadko, głównie do dekoracji górnej części ścian lub sufitu. Jest to nie tylko stosunkowo wysoki koszt (szczególnie w porównaniu z tapetami papierowymi), ale także niska odporność wykończenia na wilgoć, różnego rodzaju obciążenia mechaniczne i zanieczyszczenia.

Wiedza zaczerpnięta z :