Jak wybrać odpowiedni karnisz i o czym pamiętać?

Karnisze dają możliwość stworzenia oprawy dla okna i są bazą do powieszenia zasłonki lub firanki, które chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem lub  wzrokiem przechodniów.

Warto jednak pamiętać o ważnych kwestiach w czasie ich wyboru, ponieważ ma to wpływ zarówno na design pomieszczenia, jak i dekorację samego okna, a także funkcjonalność na co dzień.

Oto wskazówki dla osób, które nie wiedzą, jak wybrać idealny karnisz do wnętrza. 

Jakie karnisze są modne?

Obecnie najbardziej modne są proste, oszczędne w formie karnisze, pozbawione zdobień i fantazyjnych zakończeń.

Prym wiodą zwłaszcza klasyczne kolory ze standardowymi wykończeniami, które pasują do nowoczesnych i minimalistycznych wnętrz.

Zastosowanie tego rodzaju karnisza sprawia, że pasuje on do całości aranżacji, a prostota wpisuje się w popularne obecnie trendy w designie wnętrz i daje pole do popisu jeśli chodzi o inne elementy wystroju pomieszczenia. 

Jaki karnisz do nowoczesnego salonu?

Obecnie najbardziej popularne są metalowe, podwójne karnisze, które umieszczone są w salonach oraz w innych pomieszczeniach.

Jaki karnisz do nowoczesnego salonu

Taki wybór jest podyktowane przede wszystkim funkcjonalnością, ponieważ podwójny karnisz daje możliwość stworzenia większej ilości wariantów w zakresie aranżacji okna w salonie i sprawdza się również u osób, które poza firanką i zasłoną nie decydują się na dodatkowe zaciemnienie okna w postaci np. rolety.

Jaki jest najlepszy karnisz?

Trudno jednoznacznie wskazać, jaki karnisz jest najlepszy, ponieważ zawsze powinno się wybierać go z uwagi na wystrój wnętrza i dopasowując kolorystykę i dekoracje do designu pomieszczenia.

Dlatego też w bardziej bogatym stylu, czy też w pomieszczeniu zachowanym w klimacie glamour idealnie sprawdzi się karnisz w kolorze np. mosiądzu antycznego, a z kolei w tradycyjnych wnętrzach lepiej będzie wyglądał karnisz w kolorystyce stali nierdzewnej.

  Jak wyczyścić żelazko?

Jaki karnisz w salonie?

Zdecydowana większość osób decyduje się na wybór podwójnego karnisza do salonu, który daje możliwość powieszenia zarówno lekkiej firanki, jak i również zasłon. 

W sytuacji kiedy okna posiadają dodatkową ochronę przed nasłonecznieniem lub ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów w postaci rolet można jednak pokusić się o wybór pojedynczego karnisza, ponieważ wówczas nie ma konieczności wieszania zasłon.

Jeśli chodzi o stylistykę, to obecnie popularne są w minimalistyczne rozwiązania, które idealnie pasują do nowoczesnych aranżacji salonu. Idąc tą drogą, warto wybrać prostą konstrukcję karnisze do salonu, na którą składają się dwa wsporniki oraz stalowa żyłka.

Zaletą takiego rozwiązania jest także łatwość użytkowania i utrzymania w czystości oraz wygoda podczas zasłaniania i odsłaniania okien.

Jaki karnisz – 19 mm czy 25 mm?

Podczas wyboru karnisza metalowego należy zwrócić szczególną uwagę na średnicę rurki, która może wynosić 19 mm lub 25 mm. Niekiedy dostępne są też karnisze ze średnicą 16 mm, jednak przeznaczone są do wieszania bardzo lekkich firanek.

W standardowej wersji rurka karnisza posiada 19 mm. i jest to najbardziej popularna średnica karnisza. Właśnie w tym rozmiarze można znaleźć najwięcej opcji kolorystycznych i końcówek karnisza. Jest to jednocześnie rozmiar wystarczający na potrzeby domowe lub też do lokalu użytkowego.

Z kolei karnisze ze średnicą rurki 25 mm. mają zastosowanie wówczas kiedy są montowane na dużych oknach — np. w salonie lub w innym pomieszczeniu i kiedy mają z założenia przytrzymywać bardzo grube i ciężkie zasłony.

Jak prawidłowo dobrać karnisz do okna?

Podczas dopasowywania karnisza na okna bardzo istotne znaczenie ma jego długość.

Karnisz nie powinien być ani zbyt krótki, ani za długi, aby dobrze wyglądał w pomieszczeniu i pełnił swoją funkcję. Za normę przyjmuje się około 20 do 30 cm wolnej przestrzeni karnisza po każdej stronie wnęki okiennej.

Jaki karnisz w salonie

Wybierając karnisz należy też zadbać o to, aby wsporniki były rozmieszczone w odległości około 10 do 12 cm od bocznej krawędzi okna. Należy też pamiętać, że prawidłowo zamontowany karnisz powinien być nieco dłuższy od parapetu, co pozwoli wygodnie zsuwać zawieszony tkaniny.

  Naturalne sposoby ochrony roślin doniczkowych

W zakresie wygody użytkowania należy też mieć na uwadze fakt, że dobry karnisz pozwala swobodnie otwierać i zamykać okno już po zsunięciu materiałów ozdobnych.

Karnisze pozwalają dopełnić aranżacja wnętrza i dla wielu osób są po prostu niezbędne w mieszkaniu lub biurze. Wybierając je, warto mieć na uwadze powyższe wskazówki, aby karnisze były funkcjonalne i mogły pełnić swoją rolę. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by Projektantka on Porady J8.pl

Karnisze imitujące mosiądz bardzo mi pasują do wnętrza w stylu glamour.