Pierwsze dni nauki

Pierwsze dni nauki nie są proste dla małych. Rozłąka z domem oraz rodzicami to dla nich wielkie doświadczenie. Nowe środowisko, otoczenie, nowi rówieśnicy. Wielka ilość dzieci działa na to niezwykle emocjonalnie. Wielokrotnie właśnie w tymże czasie dochodzi do emocjonalnych traumatyzmów, jakie mogą oddziaływać na całe życie. Rodzice w tymże czasie winni dać własnym dzieciom wielkie poczucie zaufania.

Lęk dziecka przed chodzeniem do szkoły może być tak wielki, iż rodzice mają ogromne trudności w przekonaniu go do pójścia tam. Co robić, jeśli dziecko nie chce chodzić do szkoły? Jakie są owego najpopularniejsze etiologie? Oraz, co najistotniejsze, jak sobie z tymże poradzić?

Niechęć do szkoły: jak sobie z tymże pomóc?

Stres nastolatka

Przede wszystkim nie krzycz na dziecko, nie lekceważ go oraz nie zmuszaj go siłą do chodzenia do szkoły (nie pozwalaj natomiast na przekładające się absencje). Radzenie sobie ze szkołą, wymaganiami, nieodzowność znalezienia się w grupie rówieśników to duże wyzwanie dla dziecka oraz lęk. Pogadaj z dzieckiem, zapytaj, czego konkretnie się boi. Być może potrzebna będzie konwersacja z nauczycielami, aby określić zarzewie stresu. Zastanów się, czy czynnikiem kłopotów nie jest sytuacja w rodzinie.

Chwal dziecko, ciesz się jego wynikami, nie stawiaj mu dużych oczekiwań. Słuchaj tego, co dziecko potrzebuje opowiedzieć o szkole, nie pytaj jedynie o stopnie.

Dziecko potrzebuje przyzwyczaić się do szkoły

Zapewne minie klika miesięcy, przed wypowie na głos, co dokładnie jest dla niego ciężkie w szkole. Będąc w takim psychicznym zastoju, nie ma z pewnością optymistycznego spojrzenia. Wymaga czasu oraz również wielu momentów poza szkołą na swobodą zabawę. Niezwykle aby pomogło, jeśli nie widywał Was, własnych rodziców, tyko smutnych oraz przygnębionych.

W innym razie pozostawicie go samotnym z własnym kłopotem, natomiast także złożycie na jego barki winę za Wasze świetne usposobienie. Czy to wydaje się ciężkie? Faktycznie, to jest dla dziecka rzeczywiście ciężkie.

Naukowy bunt nastolatka

Bunt nastolatka

Nastolatki zazwyczaj uczą się z uczucia obowiązku. W tymże wieku jeszcze rozwijają się ich zaangażowania oraz zazwyczaj wybierają bardziej precyzyjny kierunek. Ciężar uczęszczania do szkoły poprzez wielu nastolatków jest kwestionowany. Wielokrotnie w przeróżnego typu ankietach pokazują oni na złe umiejętności pedagogów, jakim zarzucają fakt, iż nie mogą ich zająć określonym obszarem wiedzy.

Jak przekonać dziecko do pójścia do szkoły: rozmawiaj

Po pierwsze oraz najistotniejsze: pogadaj z dzieckiem. Spróbuj na spokojnie doszukać się w dyskusji z nim prawdziwego powodu niechęci do nowego miejsca. Może spotkała go zła czy niezwykle stresująca sytuacja już pierwszego dnia? Może nie może odnaleźć wspólnego języka z innym otoczeniem oraz odbiera, iż odbiega od klasy? Czynnikiem niechęci do szkoły może być także lęk przed profesorem czy publicznymi przemówieniami, np. podczas odpowiadania na pytania przy całej grupie, lęk przed ośmieszeniem.

Bądź specjalistą

Bacznie obserwujcie własne dziecko – kiedy uczy się entuzjastycznie? w których sytuacjach najlepiej poznaje nową wiedzę? jak zabiera się do nowego zadania? jak objaśnia, dlaczego coś działa? co błyskawicznie go nudzi? Zrozumcie dobre oraz słabe punkty własnej pociechy – kiedyś będziecie mogli je zastosować, aby pomóc dziecku w nauce szkolnej. Oraz jeżeli się okaże, iż dziecko najszybciej zapamiętuje coś poruszając się – uczcie się tabliczki mnożenia czy wersów skacząc.

Jeżeli dziecko jakiejś czynności niezwykle nie lubi, to być może powoduje mu ona trudność oraz należałoby poćwiczyć niezbędną umiejętność przez pozostałe zadania.

Znacz zyski, zamiast braków.

Jeżeli dziecko ma duże kłopoty z jednym przedmiotem, przekonaj je, aby na lodówce pojawiła się kartka: „Co już umiem”. Systematycznie przed snem napiszcie na niej to, czego dzisiaj dziecko się odpowiednio nauczyło i to, w czym już jest dobre. Chociażby jeżeli to będą jedynie dwie daty czy cztery słowa lub jedna nazwa. Zwróć uwagę dziecka, jak błyskawicznie strona się napełniała, o ile stał się mądrzejszy poprzez owe parę dni.

Stres przed szkołą to dosyć popularny kłopot sprawiający kłopoty wychowawcze pośród dzieci, zwłaszcza tychże najmniejszych. Nowe środowisko, wymagania oraz grupa rówieśnicza mogą być zarzewiem niepokojącego lęku dla dziecka. Twoje oparcie jest niezwykle istotne, jeśli dziecko nie chce chodzić do szkoły.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 2 reviews
by nurse on Porady J8.pl

Dobre nastawienie to podstawa!

by polis on Porady J8.pl

Dobrze że moje dzieci już zakończyły edukację