Nie lada wyzwanie urządzić pokój nastolatce

Urządzenie pokoju dla dorastającej dziewczynki to nie lada wyzwanie. Okres nastoletni rządzi się własnymi prawami, a młodzież nieraz zadziwia rodziców swoimi niekonwencjonalnymi pomysłami.

Jednak podczas aranżowania pokoju ważny jest nie tylko sam design, ale też jego funkcjonalność. Jak zatem pogodzić te dwa czynniki i stworzyć przestrzeń, w której nastolatka będzie przebywała z prawdziwą przyjemnością? Oto kilka podpowiedzi.

Wybór stylu wnętrzarskiego i kolorystyki

Przed przystąpieniem do tworzenia projektu pokoju, warto zdecydować się na jeden, wiodący styl wnętrzarski. Oczywiście kwestię te koniecznie trzeba skonsultować z przyszłą właścicielką pokoju. Obranie konkretnej stylistyki znacznie ułatwi dobór poszczególnych elementów i pozwoli uniknąć efektu niedopasowania i chaosu.

Obecnie największą popularnością w młodzieżowych wnętrzach cieszy się styl skandynawski, industrialny, boho i glamour. Aby ustalić, który z nich najlepiej odpowiada upodobaniom nastolatki, można poszukać inspiracji w Internecie. Należy przy tym pamiętać, że w okresie dorastania gust zmienia się bardzo szybko, czasem nawet z miesiąca na miesiąc. Rozsądnie jest zatem stworzyć stonowaną bazę, którą można łatwo dostosować do aktualnych preferencji dziecka.

Dotyczy to zarówno stylistyki wnętrza, jak i występujących w nim kolorów. Jeśli upodobania nastolatki często ulegają zmianom, lepiej postawić na neutralne kolory – biel, beż, szarość – na dużych powierzchniach, a mocne akcenty kolorystyczne zastosować w dodatkach.

Jakie meble są niezbędne w pokoju nastolatki?

Wybór mebli do pokoju młodzieżowego trzeba starannie przemyśleć. Optymalne wyposażenie wnętrza jest niezbędne, aby przestrzeń była zarówno funkcjonalna, jak i po prostu ładna. Nastolatki zazwyczaj posiadają dużo drobiazgów, dlatego meble do przechowywania są w pokoju obowiązkowe.

  Inspiracje wnętrz, które są wciąż modne

Na pewno przyda się pojemna szafa na ubrania, w której dziewczyna będzie mogła pomieścić całą swoją garderobę. Jeśli pomieszczenie jest małe, praktyczna może okazać się szafa wnękowa, koniecznie z lustrem. Oprócz tego przydatne będą mniejsze szafki, półki, szuflady i regały.

We wnętrzu o małym metrażu można zastosować tekstylne lub kartonowe pudełka oraz ozdobne kosze, które pozwolą zachować porządek w przedmiotach, a przy tym nie zajmą zbyt wiele miejsca. Każda nastolatka zapewne ucieszy się też z przytulnego miejsca do siedzenia z koleżankami. Mały stolik i krzesełka lub miękkie pufy będą strzałem w dziesiątkę!

Spokojne miejsce do nauki

Zajęcia związane ze szkołą to ważny element życia każdej nastolatki. Obowiązkiem rodziców jest z kolei zapewnienie dziecku spokojnego i funkcjonalnego miejsca do nauki. Jego najważniejszą część stanowi oczywiście biurko, które pozwoli dziecku na wygodne odrabianie lekcji czy korzystanie z komputera.

Biurko pokój nastolatki

Wielkość i wysokość biurka powinna być dostosowana do potrzeb jego użytkowniczki. Koniecznie musi posiadać odpowiednią ilość miejsca pod blatem – w przeciwnym razie nastolatka będzie siedziała w niezdrowej pozycji, co może skutkować wadami postawy. Nie bez znaczenia jest też wybór krzesła do biurka.

Powinno być ergonomiczne i wygodne, by nawet po kilku godzinach nauki plecy dziecka nie były zmęczone. Dobrym zakupem będzie obrotowe krzesło z podłokietnikami i profilowanym oparciem.

Kreatywna przestrzeń do odpoczynku

Odpoczynek jest równie istotny, co nauka, dlatego w pokoju nastolatki nie może zabraknąć przestrzeni sprzyjającej relaksowi. Czy dziewczynka ma jakieś hobby? Może lubi rysować, czytać książki albo grać w gry komputerowe? Warto zadbać o to, by mogła swobodnie realizować swoje pasje.

Podczas urządzania pokoju dla nastolatki trzeba wziąć pod uwagę to, jak najchętniej spędza wolny czas. Miłośniczka książek na pewno będzie zadowolona z dużego regału oraz odpowiedniego oświetlenia nad łóżkiem, które pozwoli jej na wieczorne czytanie. W tej strefie najlepiej sprawdzi się lampa, która posiada możliwość regulacji zasięgu oraz kąta padania światła.

  Co odstrasza komary?

A co spodoba się nastolatce zafascynowanej światem makijażu? Oczywiście gustowna toaletka z lusterkiem i przegródkami na kosmetyki! Niezależnie od tego, czym pasjonuje się dziecko, warto wziąć pod uwagę jego zainteresowania.

Wygodne łóżko to podstawa!

Łóżko dla nastolatki

Na koniec kilka słów o doborze łóżka. Sen odgrywa kluczową rolę w życiu każdego człowieka, jednak w okresie dorastania jest szczególne ważny. Nie należy zatem oszczędzać na kupnie łóżka i materaca! Jego szerokość powinna wynosić minimum 90 centymetrów, natomiast długość – 200 centymetrów.

Ciekawą opcją jest łóżko piętrowe, które może stać się zarówno miejscem do snu, jak i relaksu w ciągu dnia. W pokoju o małym metrażu sprawdzi się łóżko rozkładane lub mebel z wysuwaną skrzynią do przechowywania pościeli czy innych niezbędnych przedmiotów.

Nie należy zapominać też o dodatkach. Miękka narzuta i dekoracyjne, wzorzyste poduszki będą doskonałym uzupełnieniem całego wystroju!

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 2 reviews
by Monia on Porady J8.pl

Najlepiej w przypadku nastolatków to po prostu... ich słuchać. Bo wiedzą dokładnie czego chcą i to się sprawdza.

by Malika on Porady J8.pl

Moja mama sama pozwoliła mi urządzić swój pokój.