Jak zdyscyplinować swoje dzieci

Często zdarza się, że rodzice są sfrustrowani dzieckiem, które nie chce słuchać. Rodzice często pytają, jak zdyscyplinować swoje dzieci lub jak skłonić je do słuchania. Na początku ich życia zrozumieliśmy, że nasze małe dzieci mogły nie słyszeć lub nie rozumieć tego, o co ich prosimy.

Udało nam się więc uzbroić w cierpliwość. Ale kiedy osiągną wiek szkolny, pierwsze trzy powyższe scenariusze nawet nie przyjdą ci do głowy, ponieważ często starsze dzieci nie słuchają, ponieważ nie chcą. Naszą pierwszą reakcją jest myślenie, że celowo są niepokorni.

Po licznych prośbach krzyki zwykle wynikają z wyczerpania i wściekłości, aby zwrócić ich uwagę i skłonić do podporządkowania się. Natomiast nie jest to dobre rozwiązanie. Jako rodzic może to być naprawdę frustrujące, gdy twoje dziecko wydaje się nie słuchać lub, co gorsza, wydaje się wprost cię ignorować. Możesz się zastanawiać, co robisz źle lub czy Twoje dziecko jest szczególnie zbuntowane.

Ale prawda jest taka, że istnieje wiele powodów, dla których dzieci nie słuchają, zaliczyć tutaj można również ewentualność, że jeszcze po prostu nie rozwinęły jeszcze tej umiejętności. 

Niezależnie od wyzwań, których doświadczasz, jeśli chodzi o umiejętności słuchania Twojego dziecka, pomaga to zrozumieć kilka przyczyn jego niezdolności do słuchania. Korzystne jest również posiadanie kilku strategii w rękawie, które pomogą Ci zbudować lepsze umiejętności słuchania u dzieci. 

Tak więc, chociaż może się to wydawać brakiem szacunku, prawdopodobnie chodzi o coś znacznie bardziej podstawowego. Czasami dzieci mają trudności ze słuchaniem, ponieważ twoje wiadomości są zbyt długie lub narzekasz. Słuchanie może być również trudne, jeśli wiadomości są skomplikowane lub niespójne.

  Bunt dwulatka - na czym polega i jak sobie z nim radzić?

Jak mówić do nastolatków, żeby nas słuchały?

Jeśli zachowujesz się tak, jakbyś był obojętny lub, co gorsza, okazywałeś pogardę w przeszłości nastolatkowi, to wykryje on  twoje uczucia. Jeśli chcesz, aby nastolatek otworzył się i porozmawiał z tobą, musisz dać mu znać, że ci zależy. Słuchaj go, a jednocześnie okazuj mu odpowiedni szacunek. 

Poinformowanie nastolatka, że aktywnie słuchasz, to dobry sposób na otwarcie drzwi do połączonych rozmów. Pomocne jest również zadawanie im pytań o siebie. Na przykład, jeśli masz nastolatka w szkole średniej, pytaj go regularnie o jego dzień w szkole. Zadaj pytania, korzystając z niektórych z poniższych myśli i pomysłów:

  • Jaka jest teraz twoja ulubiona klasa? Dlaczego jest twoją ulubioną?

  • Co było najlepsze w twoim dzisiejszym dniu?

  • Czy było coś trudnego w twoim dzisiejszym dniu, o czym chcesz porozmawiać?

  • Z którymi ze swoich przyjaciół dzielisz zajęcia pozalekcyjne? 

Pokazanie nastolatkom, że ci zależy, oznacza również, że powinieneś znaleźć czas dla niego. Aby twój nastolatek otworzył się na ciebie i szczerze porozmawiał, musisz spędzać z nim wiele wolnych chwil. Zaplanuj kolację lub inne wspólne posiłki w domu.

Jak rozmawiać z nastolatkiem

Odłóż wszelkiego rodzaju urządzenia, zwłaszcza telefony, ponieważ są one poważnym rozpraszaczem uwagi i zapobiegają nieprzerwanej komunikacji. Poszukaj zajęć, w których możesz dzielić czas razem. Działania te powinny sprzyjać prowadzeniu rozmów. Takie zajęcia obejmują spacery, piesze wycieczki, ćwiczenia, zakupy, gotowanie i ogrodnictwo.

Upewnij się, że jest to coś, co twoje dziecko lubi robić. Wykorzystaj ten wspólny czas na tworzenie znaczących rozmów. Jeśli nie wiesz, jak zacząć, skorzystaj z niektórych z wcześniej wymienionych pytań.

 Kiedy dzieci są małe, orbita ich świata jest mała, a my jesteśmy w dużej mierze w centrum. Jest to zarówno wyczerpujące, jak i zachwycające. Wiemy dużo o ich życiu i mamy dużo wglądu i kontroli nad ich miejscem pobytu i wyborami.

  Jak urządzić pokój nastolatce?

Gdy dorastają, ich orbita rozszerza się, zmienia kształt i zaczyna obracać się wokół różnych środków ciężkości.  Wielu nastolatków musi celowo stworzyć przestrzeń i wyjść w świat, aby zacząć kształtować własną tożsamość. Kiedy nasze dzieci są małe, często mamy pełniejszy obraz fizycznego i emocjonalnego krajobrazu naszych dzieci. Innymi słowy, dostajemy mnóstwo informacji na różne tematy.

Wraz z wiekiem mamy ich coraz mniej. Nastolatki zatrzymują niektóre informacje dla siebie, a innymi informacjami dzielą się najczęściej swoim przyjaciołom. Jest to odpowiednie z punktu widzenia rozwoju i na czas. I nie ma w tym nic złego. 

Jak mówić żeby dzieci nas słuchały – książka?

Książka „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały” to bestsellerowy klasyk, który zawiera świeże spostrzeżenia i sugestie, a także sprawdzone metody autora do rozwiązywania wspólnych problemów i budowania podstaw trwałych relacji, w tym innowacyjne sposoby:

  • Radzenie sobie z negatywnymi uczuciami dziecka, takimi jak frustracja, gniew i rozczarowanie

  • Wyraź swoje silne uczucia, nie raniąc

  • Zaangażuj chętną współpracę swojego dziecka

  • Ustal sztywne limity i utrzymuj wartość firmy

  • Używaj alternatyw dla kar, które promują samodyscyplinę

  • Zrozum różnicę między pomocną i nieprzydatną pochwałą

  • Pokojowo rozwiązuj konflikty rodzinne

Jeśli chodzi o uczenie dzieci, aby były dobrymi słuchaczami, ważne jest, aby być cierpliwym i konsekwentnym w swoim podejściu. Nauka tej umiejętności wymaga czasu, szczególnie dla młodszych dzieci. Aby pomóc dziecku stać się lepszym słuchaczem. 

Jak wychować grzeczne dziecko

Rodzice często chcą rozmawiać i być słuchani natychmiast, gdy poruszają temat. Ale pomocne może być upewnienie się, że wybierasz czas, w którym dziecko jest gotowe do słuchania. W samym środku gry lub podczas innej rozmowy może nie być to tak skuteczne, jak nieco później. 

Nauczenie dziecka tej podstawowej umiejętności jest pierwszym krokiem do nauczenia go, aby było dobrym słuchaczem w domu, z innymi osobami i w szkole. 

  Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka?

Dając dziecku dyrektywę lub prosząc je o zrobienie czegoś, jedną z pomocnych technik jest danie mu wyboru. Takie postępowanie wzmacnia dzieci i sprawia, że czują, że mają pewną kontrolę nad swoim życiem. Ponadto danie im wyboru sprzyja dobrym umiejętnościom podejmowania decyzji.

Nie są już tylko od wykonywania rozkazów, ale uczestniczą w rzeczach, które wpływają na ich życie. Na przykład, zamiast mówić załóż piżamę, zapytaj dziecko, czy chce założyć czerwoną piżamę lub niebieską piżamę.

Za każdym razem, gdy możesz dać dziecku wybór, powinieneś to zrobić. Następnie, gdy nadejdzie czas na dyrektywy, w których istnieje tylko jedna alternatywa, będą bardziej skłonni do słuchania.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by rita on Porady J8.pl

Jeśli dobrze wychowamy dziecko to przyszłości będziemy mieli łatwiej.