Jak nauczyć dziecko czytać?

Czytanie to kluczowa umiejętność, którą musi posiąść każdy maluch. Niektórzy uczą się czytać bardzo szybko, innym potrzeba do tego trochę więcej czasu.

Według opinii wielu specjalistów, powinno się rozpocząć przygodę z czytaniem, wcześniej niż na etapie edukacji wczesnoszkolnej, aby uniknąć wielu późniejszych problemów i trudności. Warto uczyć dziecko przez zabawę już od najmłodszych lat. 

W jaki sposób można nauczyć maluchy czytać?

Zgodnie z obecną podstawą programową, dzieci na etapie przedszkolnym nie uczą się czytania i pisania, ale jedynie przygotowują się do późniejszego nabywania tej umiejętności. Prawdziwa nauka rozpoczyna się dopiero w szkole, jednak często przebiega z niemałymi problemami. Dzieci dużo łatwiej przyswajają tę umiejętność, jeśli wcześniej będą spędzać wolny czas na z rodzicami na zabawie z czytaniem. 

Warto jednak podkreślić, że aby nauka czytania w pierwszych latach miała sens, potrzebne jest zainteresowanie i chęci. Jeśli dziecko dopytuje co jest napisane na reklamach, w telewizji czy w książce, warto to wykorzystać i zachęcić malucha, żeby sam próbował odszyfrować napis. Dobrze jest też dawać swoim pociechą dobry wzór.

Dzieci często chcą robić to co rodzice, dlatego jeśli zobaczą dorosłych z książką, mogą także chcieć podjąć taką aktywność. W nabywaniu dobrych nawyków, z pewnością pomoże także codzienne, wspólne czytanie ulubionych bajek, a także wspólne wypady do biblioteki. Podczas czytania, najlepiej posadzić dziecko tak, żeby widziało tekst i wskazywać mu palcem miejsce, w którym się czyta. W ten sposób maluch nauczy się, że czytanie odbywa się od górnego, lewego roku, linijka po linijce. 

  Wyprawka dla dziecka

Metody wczesnej nauki czytania

Specjaliści od lat starają się opracować najbardziej korzystne metody nauki czytania, przeznaczone dla najmłodszych. Warto zapoznać się z najbardziej popularnymi:

Metoda literowa -sposobem na naukę

Nauka czytania

Do niedawna najbardziej popularna i najbardziej znana była literowa metoda nauki czytania. Zgodnie z jej założeniami, dzieci w pierwszej kolejności uczą się alfabetu, a potem stopniowo opanowują umiejętność syntezy i analizy głoskowej.

Kiedy to zostanie opanowane, rozpoczyna się nauka czytania, przez tzw. głoskowanie. Dzieci czytają po kolei litery, a potem łączą je w jeden wyraz, następnie wyrazy w zdania. Zwykle zaczyna się od prostych słów jak np. Ala, mama, tata itd. Metoda literowa sprawdza się u większości małych uczniów, jednak często pojawiają się problemy z rozumieniem przeczytanego tekstu, a także z tempem i płynnością czytania. 

Metoda sylabowa jest dobrą metodą na naukę czytania

Bardzo prosta i efektywna jest metoda czytania sylabami. Dzięki niej opanowanie umiejętności czytania, jest możliwe w stosunkowo szybkim tempie. W pierwszej kolejności, dzieci uczą się samogłosek.

Zaznajamiają się z ich wzorem graficznym, a potem dla utrwalenia, na wyrywki nazywają poszczególne samogłoski. Kolejnym etapem jest wprowadzenie spółgłosek, aby umożliwić czytanie otwartych spółgłosek. W tym celu warto stopniowo dodawać nowe literki np. PA, PE, PI, PO, PU, PÓ, PĄ, PĘ, kolejnego dnia: BA, BE, BI, BO, BU, BÓ, BĄ, BĘ itd.

Aby osiągnąć zamierzone efekty, warto wykonywać dużo powtórzeń, jednak dobrze jest wykorzystać do tego zabawę. Można np. wykonać specjalne memory, wycinając kilkanaście takich samym kwadratów i na każdym wypisując sylaby z daną literą. Na połowie kwadratów można wypisać te sylaby w sposób drukowany, na kolejnych pisane. Kwadraty trzeba rozłożyć np. na dywanie i rozegrać partię gry, szukając par i poprawnie odczytując odkryte sylaby. 

Inną ciekawą zabawą jest łączenie sylab w pary. Wystarczy narysować na kartce kilka kółek i na każdym napisać daną sylabę, następnie te same sylaby trzeba wypisać na nakrętkach od butelek. Dziecko ma za zadanie dopasować do siebie te same sylaby i poprawnie je czytań. 

  Ile kosztuje przygotowanie strony internetowej?

Po opanowaniu umiejętności czytania sylab, można powoli przejść do czytania prostych wyrazów. Aby ułatwić, dobrym pomysłem jest zastosowanie kolorowych ilustracji. Można także nabyć wiele wartościowych książek, które znacznie ułatwią naukę czytania

Metoda globalna na naukę czytania dla najmłodszych

Nauka czytania dziecko

Warto także wspomnieć o globalnej nauce czytania, która jest skierowana do najmłodszych dzieci, które nie znają jeszcze alfabetu. Dzięki częstym i krótkim treningom połączonym z zabawą, dzieci mogą przeczytać dany wyraz globalnie. Najlepiej przygotować kartoniki z krótkimi wyrazami, napisanymi odpowiednio dużą czcionką. Następnie trzeba pokazać dziecku kartonik np. z wyrazem „mama” i przeczytać głośno i powoli ten wyraz.

Po przeczytaniu kilku wyrazów, warto zrobić przerwę i wrócić do nauki w późniejszym czasie. Po około 5 razach, można spytać dziecko co jest napisane na danym kartoniku. Za poprawną odpowiedź trzeba pochwalić, a za negatywną w żadnym wypadku nie ganić. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by Amelia on Porady J8.pl

Polecam wszystkie trzy metody, dają bardzo dobre efekty:)