Nauka samodzielnego zasypiania

Przyjście niemowlaka na świat to radosne wydarzenie dla wielu rodzin, które pozostaje w pamięci na długo. Posiadanie dziecka to jednak nie tylko szczęście i przyjemność, to również natłok obowiązków i rozwiązań, które należy stopniowo wprowadzać, aby zapewnić maluchowi zdrowy i prawidłowy rozwój.

Szczególnie istotne dla dziecka jest wypracowanie u niego umiejętności samodzielnego zasypiania. Często nastręcza to wielu przeszkód i stanowi spore wyzwanie, zarówno dla malucha, jak i jego rodziców. Poniżej podpowiemy, jak powinna wyglądać nauka samodzielnego zasypiania, na co zwracać uwagę i jak wspierać dziecko podczas wprowadzania tej nowej dla niego czynności. 

Samodzielne zasypianie – czy nadszedł już czas? 

Na wstępie należy podkreślić, że nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, kiedy nadchodzi właściwy czas na naukę samodzielnego zasypiania. Każde dziecko jest bowiem inne, a zatem i moment, w którym będzie gotowe na sen bez obecności rodziców, nie będzie dla wszystkich jednakowy. Specjaliści wskazują, że odpowiednią porą może być ósmy miesiąc życia, jednak nie należy się ściśle trzymać tej reguły. 

Kiedy należy wprowadzić samodzielne zasypianie?

Prawda jest taka, że wszystko zależy od temperamentu i ogólnego funkcjonowania organizmu danego dziecka. Bywa, że już niemowlaki nie mają problemu z samodzielnym zasypianiem, zdarza się jednak także, że jeszcze kilkuletnie dzieci nie potrafią zasnąć bez rodziców.

Oczywiście, im starsze dziecko, tym trudniej nauczyć je tej podstawowej czynności, dlatego warto próbować wprowadzać naukę jak najwcześniej, jednocześnie pamiętając o tym, że zarówno zbyt wczesna, jak i późna nauka samodzielnego zasypiania może skutkować przykrymi konsekwencjami emocjonalnymi.

  Jak zaaranżować plac zabaw dla dzieci w ogrodzie?

Należy zatem dobrze poznać swoje maleństwo i jego potrzeby, zanim zacznie się wprowadzać w jego życiu drastyczne zmiany. Warto także przy tym pamiętać, że aby wszystko szło gładko, powinno się wprowadzać jedną lekcję na raz, to znaczy powstrzymać się w tym samym czasie od nauki korzystania z nocnika czy picia z butelki.

Moc rytuałów – czemu konsekwencja jest tak istotna? 

Rytuały, czyli powtarzalne, stałe nawyki są niezwykle istotne dla wielu osób, którym w ten sposób łatwiej ogarnąć codzienne funkcjonowanie. A skoro są one tak istotne i efektywne u osób dorosłych, można sobie tylko wyobrazić, jak ważne będą dla prawidłowego rozwoju małego dziecka.

Samodzielne zasypianie dziecka

Schematy i powtarzalność dają maluchom bowiem poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji – wiedząc, jakie czynności następują jedna po drugiej, będą spokojniejsze, a to z pewnością ułatwi im zasypianie, nawet bez obecności rodzica. Wprowadzenie rytuałów w życie dziecka skutkować będzie również przymusem dostosowania się opiekunów, co z kolei przysłuży się im w ułożeniu codziennego grafiku obowiązków. 

Jakie czynności wykonać przed położeniem dziecka spać? 

Codziennie przed położeniem dziecka spać powinno się, w miarę możliwości, wykonywać te same czynności, aby zarówno sam rytuał zasypiania, jak i wszystko, co następuje przed nim, stanowiło stały, powtarzalny i stabilny schemat.

Na pewno należeć będzie do nich kąpiel; wielu rodziców czyta swoim dzieciom lub opowiada bajki. Ze starszym dzieckiem można przeprowadzić uspokajającą rozmowę, która pomoże mu w zaśnięciu. Warto wystrzegać się emocjonujących zabaw oraz wszelakich konfliktów, które mogłyby pobudzić dziecko i uniemożliwić mu spokojny sen. 

Wsparcie dla dziecka

Nie da się ukryć, że nauka samodzielnego zasypiania może stanowić spore wyzwanie zarówno dla rodziców, jak i dzieci. To często nowa i nieznana czynność, która może wzbudzać w maluchu niepokój. Aby uniknąć nadmiernych negatywnych emocji, naukę należy wprowadzać, w miarę możliwości, stopniowo, stale wspierając dziecko i okazując mu dużo miłości. 

  W jaki sposób zapobiec boreliozie?

Co zrobić, aby ułatwić dziecku samodzielne zasypianie

Oprócz stałego wsparcia psychicznego, bardzo ważnym elementem nauki samodzielnego zasypiania, będzie zapewnienie dziecku wszelkich materialnych udogodnień, które pozwolą mu na komfortowy sen. Ważnym elementem jest odpowiednie oświetlenie, które nie pogrąży całego pokoju w ciemności, a jednocześnie pozwoli na zapadnięcie w sen.

Dobrym rozwiązaniem będą lampki projektowane specjalnie dla najmłodszych, które zapalają się automatycznie na ruch bądź odgłos płaczu. Warto również zadbać o odpowiednią temperaturę i wilgotność w pokoju dziecka, bowiem bardzo często ogrzewanie wysusza powietrze, co może być groźne dla maluszków z alergią. Tym, co na pewno ułatwi dziecku zaśnięcie, będzie także dobór przyjemnej w wyglądzie i dotyku pościeli.

Ulubiona maskotka, do której maluch będzie mógł się w nocy przytulić, również stanowi dodatkowe wsparcie w nauce samodzielnego zasypiania i zapewni dziecku poczucie bezpieczeństwa.

Sposoby na samodzielne zasypianie

Istnieje kilka metod, które możemy wypróbować, chcąc nauczyć nasze dziecko samodzielnego zasypiania. Do bardzo często stosowanych, należą dwie, bardzo skrajne metody, mianowicie zasypianie bez płaczu oraz metoda na płacz kontrolowany.

Sposoby na samodzielne zasypianie

Pierwsza z nich zakłada, że dziecko powinno zasnąć szczęśliwe i bez łez, należy więc robić wszystko, aby je odpowiednio udobruchać (za pomocą przytulania, czytania przed snem itd.). Druga metoda natomiast, zdecydowanie nielubiana przez sporą część rodziców, sugeruje, że odrobina płaczu nie zaszkodzi naszemu dziecku i dlatego nie należy na niego reagować – co, jak wie większość opiekunów, jest niezwykle trudne.

Istnieją także metody zakładające stopniowe usamodzielnienie się dziecka, polegające na miarowym „oddalaniu się” od śpiącego malucha, te jednak bywają bardzo czasochłonne i wymagają ogromnej samodyscypliny i uporządkowania. Niezależnie od tego, jaką metodę wybierzemy, pamiętajmy o odpowiednim dostosowaniu jej do temperamentu i charakteru naszego dziecka. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 2 reviews
by sewicz on Porady J8.pl

sa na yt takie czytanki czy cos takiego mozna puszczac albo czytac samemu

by Alicja on Porady J8.pl

Ciężko jest wytłumaczyć małemu dziecku, że ma iść spać, gdy zabawa trwa w najlepsze.