Jakie artykuły papiernicze?

Wyprawka dla dziecka – sprawa wydaje się banalna, lecz w rzeczywistości wcale taka być nie musi. Czasami nie wiesz czy dany produkt się przyda. Znam historie rodziców, którzy opowiadali, że przez całe lata bibuła leżała na dnie szuflady w nienaruszonym stanie. Dlatego, gdy idziemy do sklepu papierniczego warto zrobić listę najważniejszych artykułów, które przydadzą się na pewno i warto również wziąć pod uwagę wiek dziecka. 

W sprawach wyprawki trzeba wzbudzić w sobie zmysł ekonomiczny – wiedzieć co zakupić i użyć wyobraźni czy na pewno dany artykuł się przyda. Warto również poprosić o wytyczne u nauczycieli i wychowawców. Z mojego doświadczenia potwierdzonego wieloma latami przygotowywania mojego dziecka, po pierwsze należy zakupić: 

 • klej w sztyfcie – nie polecam kupować kleju w tubce – jest nieekonomiczny i nie jest dobrym rozwiązaniem szczególnie dla dzieci dopiero rozpoczynających swoją przygodę w szkole. Klej w sztyfcie oferuje większą kontrolę.

 • nożyczki – młodszy uczeń powinien posiadać nożyczki z zaokrąglonymi końcówkami i najlepiej zabezpieczone plastikiem. Nie zalecam kupować nożyczek szpiczastych, głównie ze względów bezpieczeństwa.

 • ołówek i gumka – dwa bardzo ważne artykuły. W zależności od przedmiotu należy kupić odpowiedni ołówek. Twardy (H) przyda się na technikę, na matematykę HB, a na plastykę B, czyli miękki. Gumka do ścierania najlepiej nie krusząca się. 

 • kredki – grube kredki Bambino były z moim dzieckiem od zawsze. Dla młodszych dzieci proponuję właśnie te. Są bardzo ekonomiczne, mają ładne kolory i pomogą wyzwolić ducha artysty.

 • linijka – warto mieć zawsze przy sobie.

 • bloki rysunkowe i techniczne – zawsze się przydają.

Na te artykuły każdy rodzic powinien uważać i być pewnym ich zakupu:

 • pastele – wymagają większych umiejętności plastycznych, dlatego nie zalecam kupować dla młodszego ucznia. 

 • plastelina – jedno z najbardziej nieprzydatnych artykułów. Kupować tylko, jeśli będzie potrzebna na lekcję.

 • bibuła – tylko i wyłącznie jeśli nauczyciel poprosi o zakup. Bardzo rzadko się przydaje. 

 • farby – ostrożnie z farbami. Jeśli nauczyciel nie zleci zakupu danego rodzaju farb, nie kupować i najlepiej się nie zabezpieczać na przyszłość.

 • ekierki i kątomierze – raczej nie kupować, dopóki nie są potrzebne.

 • cyrkiel – na pierwszych etapach szkolnych na pewno się nie przyda. Warto zakupić dla dziecka, gdy jest potrzebne doraźnie. Najlepiej zakupić cyrkiel metalowy na ołówek – ekonomicznie i zajmuje mniej miejsca w piórniku.

Ważne jest, aby odpowiednio dopasować piórnik. Możliwy jest zakup kompletnego piórnika, lecz wraz z mało użytecznymi artykułami w środku.

Długopis czy Pióro?

Długopis czy pioro

Rodzic i dziecko stoją często przed wyborem czy kupić długopis, a może pióro? Oto ich wady i zalety:

 • Pióro wieczne może być dobrym rozwiązaniem, jeśli dbamy o estetykę pisma dziecka, a cena nie jest dla nas problemem.

 • Pióro kulkowe jest łatwe w obsłudze i pozwala na szybsze zapisywanie notatek. Wadą jest częsta wymiana wkładu.

 • Długopis – wygodne, łatwe w użyciu, wkłady starczają na długo. Nie kształtują charakteru pisma i sfery estetycznej.

Myślę, że wybór pomiędzy piórem a długopisem zależy od wieku dziecka. Aczkolwiek dla młodszych uczniów proponuję pióro kulkowe. W klasach podstawowych wyższych, gdy będzie wymagane zapisywanie długich notatek nie obejdzie się bez długopisu. Pióro może być lepszym rozwiązaniem na lekcje języka polskiego, a długopis na zajęcia ścisłe. Od rodzica zależy co będzie lepsze dla swojego dziecka. Każde dziecko jest przecież inne.

Jakie zeszyty i ilość stron?

Istnieje wiele rodzajów zeszytów – białe, w kratkę, w linię, do zapisu notacji muzycznej. Dla pierwszych klas podstawowych najlepiej, aby dziecko posiadało zeszyt w trzy linie oraz w kratkę.

Najlepiej jeśli będzie 16 kartkowy. Najlepiej, aby zakupić jeden dla każdego przedmiotu. W późniejszych latach nauki zeszyty w jedną linię są mile widziane na język polski. Na przedmioty ścisłe powinno dziecko mieć zeszyty w kratkę. Na zajęcia muzyki warto zakupić tak zwany zeszyt do nut. A do małych rysunków można kupić zeszyt biały. 

Są do wyboru różne typu zeszytów – zeszyty A5 lub A4, z twardą lub miękką okładką lub kołozeszyty. Na pierwszych etapach szkolnych najlepsze są zeszyty A5, miękkie, 16 kartkowe.

Plecak, a może Torba? 

Plecak dla dziecka

Częściej wybierany jest plecak, ale torba również może być dobrym wyborem. Plecaki i torby ukazują osobowość i zainteresowania dziecka, dlatego warto kupić tematyczne plecaki i torby. Sklepy oferują różne kolory oraz wzory i podpasują się do tego, co jest modne. 

Zastanówmy się jednak nad zaletami i wadami plecaka i torby:

 • plecak – dobre rozłożenie ciężaru, bardziej pojemne, większa ilość przegródek. Zagrożenie noszenia plecaka na jednym ramieniu, co szkodzi kręgosłupowi.

 • torba szkolna – są produkowane torby szkolne dla chłopców i dziewcząt. Dziecko nie powinno nosić ciężkich rzeczy w torbie. Torba jest idealna dla bardziej casualowego trybu życia. 

Warto zauważyć, że plecaki są również sprzedawane na kółkach. Plecak na kółkach jest obok tornistrów najlepszym wyborem dla ucznia stawiającego pierwsze kroki w szkole. 

Najważniejsze są podręczniki.

Długopisy, kredki, bibuły są nic nie warte, jeśli w plecaku nie ma podręczników. Najistotniejszą częścią każdej wyprawki jest zakup odpowiednich podręczników i zeszytów ćwiczeń. Zazwyczaj jest to najkosztowniejsza część, ale nie da się jej uniknąć. Najważniejsze jest podążanie za wytycznymi dostarczonymi przez szkołę i nauczycieli.

Szkoła ma obowiązek wydawania wykazów obowiązujących podręczników w sekretariacie, jeśli takich wykazów nie ma, uczeń i rodzic powinni się o nie usilnie ubiegać. Jest to naszym prawem wiedzieć z czego nasze dzieci będą się uczyć.  

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by Ala on Porady J8.pl

fajny artykuł