Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia

Nauka tabliczki mnożenia to niekiedy żmudna praca. Dla rodziców, którzy chcą pomóc w tym procesie swoim dzieciom istnieją pewne sposoby, które mogą im w tym pomóc. Jednocześnie bez potrzeby wykuwania się wszystkich działań na pamięć.

Zaczynając proces nauki warto jest pozytywnie nastawić do niego dziecko. Każdy postęp powinien być nagrodzony i pochwalony a niepowodzenia nie powinny sprawiać dziecku zawodu. Pomagając należy uzbroić się w dużą dawkę cierpliwości i wyrozumiałości oraz nigdy nie pokazywać dziecku że jesteśmy niezadowoleni lub zdenerwowani z jego ewentualnych porażek. Pozytywne nastawienie dziecka do nauki będzie skutkowało jego chęcią do dalszego zdobywania wiedzy a poprzez zastosowanie poniższych propozycji również dobrą zabawą.

Nauka poprzez zabawę

Nauka tabliczki mnożenia

Dzieci najłatwiej przyswaja informacje poprzez angażowanie do nich emocji. Warto pamiętać iż zabawa jest najważniejszą aktywnością dzieciństwa.  Podczas niej dzieci są odprężone i nie skupiają się jedynie na fakcie że muszą coś zrobić. Ułatwieniem nauki tabliczki mnożenia może być więc stworzenie z niej gry. Najprościej będzie zapisać działania matematyczne na fiszkach a na ich odwrotach umieścić poprawną odpowiedź. Teraz wystarczy rozdać karty dla wszystkich graczy i trzymając się kolejności pokazywać sobie na wzajem działania. Po ich zgadnięciu otrzymuje się daną kartę. Gra toczy się do momentu aż wszystkie fiszki nie zostaną zgadnięte a wygrywa ten kto zdobył ich najwięcej.

Klocki matematyczne

Klocki są niemal w każdym domu, w którym znajdują się dzieci. Są jedną z najstarszych rodzajów zabawek. Na potrzebę nauki tabliczki mnożenia mogą z łatwością zmienić się w profesjonalne narzędzie. Dzięki nim można w sposób przestrzenny zobrazować proces wykonywania działań matematycznych. Wystarczy pokazać dziecku w jaki sposób wypustki klocków układają się w rzędy a przez ich liczenie łatwo będzie dokonywać obliczeń. Klocki można łączyć w kwadraty i prostokąty układając je obok siebie i mnożąc coraz to większe liczby.

  Jak pielęgnować skórę niemowlaka?

Mnożenie przez dziewięć

Łatwa i szybka metoda nauki mnożenia przez 9. Wymaga wyłącznie użycia własnych rąk. Wystarczy wyciągnąć przed siebie dłonie i rozprostować palce. Poprzez zagięcie palca licząc od lewej strony oznaczającego cyfrę którą chcemy pomnożyć przez 9 uzyskamy po lewej stronie od zgiętego palca liczbę dziesiątek a po prawej jedności. Na przykład chcąc pomnożyć 4×9 należy zgiąć 4 palec od lewej. Pozostałe 3 palce na lewo oznaczają 30 a po prawą 6 uzyskujemy więc wynik 36.

Mnożenie na palcach

Jest to kolejny sposób z wykorzystaniem osobistego liczydła czyli palców dłoni. Metoda ta przyda się wyłącznie dzieciom które opanowały mnożenie mniejszych cyfr i mają trudności jedynie z większymi. Polega ona na zginaniu odpowiednich palców w zależności od cyfr jakie chcemy pomnożyć. Chcąc wykonać działanie 6×6 musimy zgiąć po jednym palcu, licząc od środka dłoni, czyli każdym powyżej 5.

Zgięte palce dają nam dziesiątki (20) a wyprostowane należy przez siebie pomnożyć czyli 4×4. Wyniki wystarczy dodać do siebie- 20+16=36. W przypadku działania 7×7 będą to 4 zgięte palce dające w sumie 40 oraz po 3 palce każdej dłoni, które pomnożone przez siebie dają 9. Sumując te wyniki uzyskujemy odpowiedz- 49. Po nabraniu wprawy metoda ta bardzo dobrze utrwala się i staje się odruchowa.

Skojarzenia pomocne w nauce

Sposoby nauki tabliczki mnożenia

Wierszyki i rymowanki wspomagające zapamiętywanie są bardzo popularną formą nauki również w przypadku tabliczki mnożenia. Wybierając ten sposób nauki warto uzbroić się w książki, które zawierają gotowe wierszyki i rymowanki lub wymyślić je samodzielnie razem z dzieckiem. Dużym ułatwieniem może okazać się śpiewanie rymowanek wykorzystując znane melodie.


Matematyczna kolorowanka

Kolorowanie jest lubianą i często wykonywaną przez dzieci czynnością. Warto jest więc ją wykorzystać do nauki tabliczki mnożenia. Wystarczy poszukać tego typu kolorowanek które zawierają legendę której wyniki dopasowane do poszczególnych kolorów. Można ją wykonać własnoręcznie lub też wykorzystać kolorowanki dostępne w  domu i nanieść na nie działania.

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 2 reviews
by Anetka on Porady J8.pl

babcine sposoby to jednak są niezastąpione 😀

by alinka on Porady J8.pl

Ciekawy sposób z kolorowanką matematyczną