Ubytki w zębach

Ubytki to trwale uszkodzone miejsca w twardej powierzchni zębów, które przekształcają się w małe otwory lub dziurki. Ubytki, nazywane również próchnicą, są spowodowane kombinacją różnych czynników, w tym bakteriami znajdującymi się w jamie ustnej, częstym podjadaniem, piciem słodzonych napojów i niedokładnym czyszczeniem zębów.

Próchnica i ubytki w zębach należą do najczęstszych problemów zdrowotnych na świecie. Szczególnie często występują u dzieci, nastolatków i osób starszych. Jednak ubytki mogą wystąpić u każdego, kto ma zęby, także u niemowląt. Jeśli ubytki nie są leczone, powiększają się i atakują głębsze warstwy zębów.

Mogą one prowadzić do silnego bólu zęba, infekcji i utraty zębów. Regularne wizyty u dentysty oraz prawidłowe nawyki szczotkowania i nitkowania zębów stanowią najlepszą ochronę przed ubytkami i próchnicą.

Rodzaje ubytków

Próchnica zębów może dotyczyć wszystkich warstw zęba. W mocnej, zewnętrznej warstwie szkliwa zęba ubytek może powstać nawet po trzech latach. Próchnica postępuje szybciej przez zębinę (warstwa środkowa) do miazgi (warstwa najbardziej wewnętrzna). Miazga zawiera zakończenia nerwowe i ukrwienie zęba.

Jakie są rodzaje próchnic? Próchnica z bruzdami i szczelinami: ubytki powstają w górnej części powierzchni żującej zęba. Próchnica może również dotyczyć przedniej strony tylnych zębów. Próchnica tego typu zaczyna się zwykle w okresie nastoletnim i szybko postępuje.

Próchnica korzeniowa: starsi dorośli, którzy mają cofnięte dziąsła, są bardziej narażeni na próchnicę korzenia. Cofanie się dziąseł naraża korzeń zęba na działanie płytki nazębnej i kwasów. Próchnica korzeniowa jest trudna do zapobiegania i leczenia.

Etapy próchnicy zębów

Pierwszym etapem jest wstępna demineralizacja. Zewnętrzna warstwa zębów składa się z rodzaju tkanki zwanej szkliwem. Szkliwo jest najtwardszą tkanką. Jednak w miarę jak ząb jest narażony na działanie kwasów wytwarzanych przez bakterie płytki nazębnej, szkliwo zaczyna tracić te minerały.

  Najlepsze ćwiczenia na pamięć

W takiej sytuacji na jednym z zębów może pojawić się biała plamka. Ten obszar utraty minerałów jest początkową oznaką próchnicy zębów. Drugi etap to próchnica szkliwa. Jeśli proces próchnicy będzie postępował, szkliwo zębów ulegnie dalszemu zniszczeniu. Możesz zauważyć, że biała plamka na zębie ciemnieje do brązowawego koloru. Ponieważ szkliwo jest osłabione, w zębach mogą powstawać małe otwory zwane ubytkami lub próchnicą. Ubytki będą musiały być wypełnione przez dentystę. Kolejny etap to próchnica zębiny.

Zębina to tkanka znajdująca się pod szkliwem. Jest ona bardziej miękka niż szkliwo, co sprawia, że jest bardziej wrażliwa na uszkodzenia spowodowane działaniem kwasów. Z tego powodu próchnica postępuje szybciej, gdy znajdzie się w zębinie.

Czwartym etapem jest uszkodzenie miazgi. Gdy dojdzie do uszkodzenia miazgi, może ona ulec podrażnieniu i zacząć puchnąć. Ponieważ otaczające ząb tkanki nie mogą się rozciągnąć, aby przyjąć ten obrzęk, może dojść do ucisku na nerwy.

Może to prowadzić do bólu. Końcowym etapem jest ropień. Ponieważ próchnica postępuje w kierunku miazgi zęba, bakterie mogą wniknąć do środka i wywołać infekcję. Nasilający się stan zapalny w zębie może prowadzić do powstania kieszonki ropnej w dolnej części zęba, zwanej ropniem.

Leczenie próchnicy zębów

Leczenie zależy od objawów, wieku i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Zależy również od stopnia zaawansowania choroby. W większości przypadków leczenie próchnicy zębów polega na usunięciu zniszczonej części zęba i zastąpieniu jej wypełnieniem. Wypełnienia to materiały umieszczane w zębach w celu naprawienia uszkodzeń spowodowanych próchnicą.

Leczenie próchnicy zębów

Są one również nazywane uzupełnieniami protetycznymi. Istnieją różne rodzaje wypełnień. Uzupełnienia bezpośrednie. Wymagają one jednej wizyty w celu umieszczenia wypełnienia bezpośrednio w przygotowanym otworze. Wypełnienia te mogą być wykonane ze srebra, drobnych proszków szklanych, kwasów akrylowych lub żywicy. Często są one w kolorze zęba. Uzupełnienia pośrednie.

  Zwolnienie lekarskie od psychiatry - co warto wiedzieć?

Wymagają one dwóch lub więcej wizyt. Należą do nich wkłady, nakłady, licówki, korony i mosty. Są one wykonywane ze złota, stopów metali nieszlachetnych, ceramiki lub kompozytów. Wiele z tych materiałów może wyglądać jak naturalne szkliwo zęba.

Jak zapobiegać próchnicy zębów?

Szczotkuj zęby co najmniej dwa razy dziennie pastą zawierającą fluor. Najlepiej szczotkuj zęby po każdym posiłku, a zwłaszcza przed pójściem spać. Codziennie czyść przestrzenie między zębami za pomocą nici dentystycznej lub szczoteczek do czyszczenia przestrzeni między zębami.

Codziennie płucz jamę ustną płynem do płukania jamy ustnej zawierającym fluor. Niektóre płyny do płukania zawierają również składniki antyseptyczne, które pomagają zabijać bakterie powodujące powstawanie płytki nazębnej.

Jedz pożywne i zbilansowane posiłki oraz ogranicz przekąski. Unikaj węglowodanów, takich jak słodycze, które mogą pozostawać na powierzchni zębów. Jeśli spożywasz lepkie pokarmy, zaraz po ich spożyciu umyj zęby.

Higiena jamy ustnej

Higiena jamy ustnej

Niektórzy ludzie są bardziej podatni na próchnicę niż inni. Zależy to od jakości i budowy zębów, a także od ilości wydzielanej śliny, która odgrywa ważną rolę w zapobieganiu próchnicy. Jest ona źródłem minerałów, które przyczyniają się do odwrócenia procesów demineralizacji twardych tkanek zęba spowodowanych obniżeniem poziomu pH.

Bakterie chętnie zasiedlają przestrzenie między zębami. Miejsca te są trudno dostępne podczas wykonywania codziennych czynności związanych z higieną jamy ustnej.

Dlatego oprócz codziennego szczotkowania zębów powinniśmy używać również innych przyborów dentystycznych, takich jak nić dentystyczna, szczoteczki międzyzębowe i płyny do płukania jamy ustnej. Zalecamy również wizytę u stomatologa, który wykona zabiegi piaskowania i skalingu.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 2 reviews
by Meti on Porady J8.pl

Fajny zbiór informacji na ten temat

by marekk on Porady J8.pl

Najlepiej myć zęby i dbać o higienę jamy ustnej, a nie będziemy mieli problemów z próchnicą zębów.