Dobra pamięć to podstawa

Nie od dziś wiadomo, że posiadanie dobrej pamięci wiąże się z wieloma korzyściami. Niestety, nie wszyscy mogą się nią cieszyć. Czasami nasza pamięć zaczyna szwankować na skutek niezależnych od nas zdarzeń. Na szczęście, dzięki prostym ćwiczeniom można wspomóc funkcjonowanie swojej pamięci. Trzeba jednak mieć na uwadze systematyczne wykonywanie ćwiczeń wspomagających pracę mózgu. 

Po co ćwiczyć pamięć?

Jak ćwiczyć pamięć

Aktywność fizyczna staje się coraz popularniejsza. Bardzo często zapominamy jednak o tym, jak istotna jest dbałość o pracę naszego umysłu. W przeciwnym bowiem razie nie będzie on funkcjonował tak jakbyśmy tego chcieli.

Innymi słowy, jeżeli nie będziemy odpowiednio trenować naszej pamięci, nie będzie ona zbyt dobra. W najgorszym przypadku, nasza pamięć może niemal całkowicie odmówić nam posłuszeństwa. Wówczas możemy mieć problem z zapamiętywaniem podstawowych rzeczy.

Nie będziemy na przykład pamiętać o tym, w jaki sposób dawkować zażywane stale leki. Trenowanie mózgu jest więc nieodzowne, jeśli chcemy uniknąć przykrych skutków. 

Kto powinien ćwiczyć pamięć?

Ćwiczenie pamięci poleca się przede wszystkim osobom starszym. Nie od dziś wiadomo bowiem, że u osób w podeszłym wieku pamięć zaczyna szwankować. Osoby starsze na pewno powinny trenować swój mózg, ale tak naprawdę powinien to robić każdy!

Ćwiczenia pamięci polecane są dorosłym w każdym wieku, ale również i dzieciom. Warto stosować je profilaktycznie, a także wtedy, gdy zaczynamy dostrzegać jakiekolwiek problemy z koncentracją czy zapamiętywaniem istotnych rzeczy. 

Jak przygotować się do treningu mózgu?

Zanim zaczniemy ćwiczyć swoją pamięć, konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Przede wszystkim, należy pamiętać o tym, że podczas ćwiczeń pamięci wskazany jest spokój.

  Właściwości jaj przepiórczych

Trening mózgu powinien zatem odbywać się w spokojnym miejscu. Najlepiej, jeżeli nikt nie będzie nam przeszkadzał. Warto zadbać o to, aby w pomieszczeniu, w którym przebywamy podczas ćwiczeń panowała względna cisza.

W przeciwnym razie skupienie się na treningu mózgu będzie poważnie utrudnione. Na czas ćwiczeń warto pozbyć się wszelkich rozpraszaczy. Należy wyciszyć telefon komórkowy oraz wyłączyć telewizor. 

Spróbuj pobawić się w skojarzenia

Jednym z bardzo prostych i jednocześnie niezmiernie efektywnych ćwiczeń pamięci jest zabawa w skojarzenia. Do wykonania tego ćwiczenia potrzebna będzie kartka papieru oraz długopis. Na kartce należy wypisać około dziesięciu różnych słów, jedno pod drugim.

Następnie, obok każdego słowa należy wypisać przynajmniej dziesięć innych,  którymi dane słowo nam się kojarzy. Ze słowem „poduszka” może kojarzyć się na przykład „biel”, ale także „sen” czy „odpoczynek”. Ważne jest to, aby nie ograniczać swojej wyobraźni i pozwolić sobie na tworzenie luźnych skojarzeń. 

Nazywaj przedmioty w swoim otoczeniu 

Kolejnym banalnym, ale i bardzo skutecznym ćwiczeniem, które może wykonać każdy, jest nazywanie przedmiotów znajdujących się w naszym otoczeniu. Jeśli znajdujemy się w salonie, warto wymienić pięć przedmiotów służących rozrywce.

Można także wymienić pięć rzeczy, które mają kolor czerwony. Równe dobrze można wyszczególnić kilka przedmiotów, które są miękkie. Takie ćwiczenie nie tylko doskonale wspiera pamięć, ale pomaga również w redukcji stresu. 

A może zgadywanki?

Ćwicz umysł

Doskonałym sposobem na poprawę pamięci będzie także zabawa z zgadywanie. Każdy, kto chce ją przeprowadzić będzie potrzebował towarzysza. Jedna z osób uczestniczących w ćwiczeniu ma za zadanie zgadnąć o czym myśli druga.

Może to być zwierzę, owoc czy jakiś przedmiot. Osoba, która będzie zgadywać może zadawać pytania, które mają doprowadzić ją do rozwiązania zagadki. Dobrze byłoby, gdyby takie ćwiczenie potrwało przynajmniej pół godziny. 

  Koktajle odchudzające przepisy

Kiedy pojawią się efekty ćwiczeń?

Wiele osób, które ćwiczą swoją pamięć zastanawia się nad tym, po jak długim czasie pojawią się efekty. Na to pytanie nie można udzielić jednak jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy bowiem od tego, w jakiej kondycji jest nasza pamięć.

Rezultaty będą uzależnione także od tego, jak często i jak długo ćwiczymy. Aby można było w ogóle mówić o jakichkolwiek efektach, ćwiczenia muszą być wykonywane z należytą starannością. Warto poświęcać na nie minimum pół godziny dziennie. 

Na jakie rezultaty można właściwie liczyć?

Jak już wspomniano powyżej, rezultaty ćwiczeń pamięci nie pojawią się natychmiast. Z całą jednak pewnością ujrzymy je, jeśli zadbamy o regularność ćwiczeń. Na co jednak możemy właściwie liczyć? Przede wszystkim poprawie powinna ulec nasza koncentracja.

Pomoże to w uczeniu się, a także w pracy umysłowej. Nie będziemy już zapominać o zrobieniu listy zakupów, zażyciu tabletki czy ważnym spotkaniu. Przede wszystkim jednak, ćwiczenia pamięci pomogą nam ustrzec się przed poważnymi zaburzeniami koncentracji charakterystycznymi dla podeszłego wieku. 

Podsumowując, bez większych trudności można stwierdzić, że ćwiczenia pamięci są tak naprawdę przeznaczone dla każdego. Powinny skorzystać z nich zarówno dzieci, dorośli w młodym wieku jak i osoby starsze. Warto wykonywać różne ćwiczenia na pamięć, aby się nie znudzić. Efektów można spodziewać się po około kilku tygodniach. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 3 reviews
by Puszka on Porady J8.pl

Mi zawsze babcia mówiła, żeby jeść dużo orzechów 🙂

by Anka on Porady J8.pl

warto zadbać o nasz mózg za młodu, bo na starość będzie już za późno na to

by adek on Porady J8.pl

Dobra pamięć przydaje się w codziennym życiu