Usypianie dziecka nie należy często do najłatwiejszych zadań i czasem może kosztować rodziców trochę nerwów oraz wysiłku. Nie można się jednak zniechęcać i lekceważyć tej czynności, gdyż sen jest niezbędny do prawidłowego rozwoju dziecka oraz jego funkcjonowania w ciągu dnia.

By uniknąć nadmiernego męczenia się z usypianiem malucha warto stosować sprawdzone metody, które wprowadzane od wieku niemowlęcego i kultywowane w przyszłości będą skutkowały nauczeniem dziecka spokojnego zasypiania. 

O czym pamiętać przed rozpoczęciem usypiania?

W wychowywaniu dziecka trzeba się kierować ściśle określonymi zasadami i nie inaczej wygląda to przy samej kwestii usypiania. Nim do niej przejdziemy musimy się upewnić czy zaspokojone zostały wszystkie jego potrzeby, bowiem bez tego niemowlę nie przestanie płakać i nie będzie szans na jego zaśnięcie.

Podstawą jest wartościowy ostatni posiłek, a więc kolacja oraz sprawdzenie stanu pieluszki, która musi być czysta i sucha. Przed porą spania powinno się też unikać nadmiernej dawki atrakcji i emocji, bowiem będą one wywoływały pobudzenie.

Przed położeniem dziecka do łóżeczka pokój trzeba przewietrzyć, a przystępując do usypiania należy zadbać o przygaszenie światła oraz unikanie hałasów – zarówno w pomieszczeniu, jak i ograniczenie tych dobiegających z zewnątrz. Dopiero w takich warunkach można skutecznie przystąpić do działań mających na celu zupełne wyciszenie malucha i ułatwienie mu zaśnięcia. 

Podstawą rytuały podczas usypiania niemowlaka

Jedną z podstawowych zasad dotyczących usypiania jest wprowadzenie stałego rytuału, który będzie sygnalizował dziecku, iż dzień dobiega już końca. W praktyce jest to szereg działań, które trwają przez dłuższy czas, począwszy od wczesnego wieczora.

Poszczególne punkty rodzice wypracowują samemu i po kolei, biorąc pod uwagę swoje upodobania i to jak reagują na to wszystko dzieci. Początkiem takiego rytuału jest jednak zwykle kolacja, a potem znajdują się w nim także takie elementy jak kąpiel, mycie ząbków, masaż, przebranie dziecka w piżamkę i przejście do bezpośrednich sposobów usypiania.

  Dofinansowanie do fotowoltaiki

Podtrzymywanie stale takiego planu pozwoli przyzwyczaić do tego dziecko i z czasem zauważymy z pewnością, że po pierwszych punktach takiej procedury maluch będzie już wyciszony i potem łatwiej zaśnie. Co ważne rytuały te przenosi się potem również już na starsze dzieci, oczywiście wprowadzając pewne modyfikacje. Wykorzystywanie ich od samego początku pozwala jednak na przyzwyczajenie do tego dziecka już w wieku niemowlęcia, co będzie skutkowało potem większą samodzielnością przy zasypianiu. 

Drzemki w ciągu dnia i odróżnianie dnia od nocy przez dziecko

By stworzyć sobie dobre podwaliny pod sprawne usypianie niemowlaka najlepiej jest jak najszybciej nauczyć go odróżniać dzień od nocy. Powinno się to kojarzyć nie tylko z jasnością lub ciemnością, ale też tym czy panuje cisza czy w tle pojawiają się hałasy.

Po paru miesiącach malec powinien zdawać już sobie sprawę, iż w ciągu dnia jest jasno, panuje gwar i jest pora na zabawę. Wieczorem natomiast zapada zmrok, panuje cisza i wszyscy idą spać. By wyrobić u dziecka takie przekonanie trzeba się trzymać tego by nie zapalać światła w nocy i nie mówić do malucha, jeśli się przebudzi, bowiem będzie go to zachęcało do aktywności. Z kolei w trakcie drzemek w ciągu dnia nie powinno się zaciemniać pokoju i nie trzeba dbać o kompletną ciszę.

Drzemki w ciagu dnia

Wiele osób wysuwa też mylne wnioski, iż dzieci nie powinny spać w trakcie dnia, gdyż bardziej zmęczone łatwiej pójdą spać wieczorem. W praktyce jest to ogromny błąd, bowiem maluchy potrzebują popołudniowych drzemek – czasem nawet dwóch, a w przeciwnym razie wieczorem będą przemęczone. Ten nienaturalny stan wywoła u nich niepokój i rozdrażnienie, przez co uśpienie ich będzie o wiele trudniejsze niż w przypadku dzieci, które zdrzemnęły się w ciągu dnia. 

Śpiewanie i nucenie niemowlakowi

Spośród sposobów na usypianie zdecydowanie największą popularnością i najlepszą skutecznością cieszą się kołysanki. Działają one już na niemowlaki i pozostają skuteczne w kolejnych latach życia. Melodia powinna być spokojna, a rytm powolny i powtarzający się.

  Domowe sposoby na oparzenia

Z tego względu najlepiej sprawdzają się tradycyjne kołysanki, natomiast jeżeli rodzic ma już dość śpiewania to od czasu do czasu może go zastąpić płyta z kołysankami czy muzyką typowo relaksacyjną. Te chwile pozwalają się odprężyć nie tylko maluchowi, ale i osobie, która będzie go usypiała. 

Czytanie podczas usypiania

Na pewnym etapie muzykę można zastąpić poprzez czytanie, z początku bajek, a potem coraz to bardziej ambitnych książeczek. Wieczorem dziecko będzie potrafiło się lepiej skoncentrować na słuchaniu, co pobudzi też jego wyobraźnię.

Jeśli maluch jest chętny to na początku czytania może siedzieć i spoglądać na tekst, natomiast potem powinien się już położyć by powoli odpływał w sen. Cała czynność nie tylko odpręża dziecko (i rodzica), ale też pozwala mu potem lepiej przyswajać informacje i uczy go nowych słów.

Czytanie do snu

Gdy rodzic chce odpocząć nieco od czytania to może sięgnąć po popularne obecnie audiobooki, specjalnie nagrywane w niespiesznym i melodyjnym tempie, służącym wyciszeniu. Niektórzy rodzice decydują się nawet na połączenie dwóch metod – najpierw śpiewając krótką kołysankę, a potem czytając dziecku lub wykonując te czynności w odwrotnej kolejności. 

Inne skuteczne metody ułatwiające zasypianie dziecku

Jednym z bardziej klasycznych rozwiązań jest kołysanie niemowlaka, najczęściej na rękach. Jest to dobry pomysł, ponieważ małe dzieci potrzebują bliskości, więc można wplatać ten element w stały rytuał dnia, ale najlepiej unikać nauczenia malucha samego zasypiania na rękach. Można go w ten sposób wyciszyć, a potem odstawić do łóżeczka by już tam zasnął – jeśli nauczy się bowiem, iż cały czas zasypia w rękach rodzica to potem może mieć problemy z samodzielnym pójściem spać.

W przypadku niemowląt przydatny może być również smoczek, choć ten wykorzystuje się tylko w pierwszych miesiącach życia, bowiem potem może powodować wady zgryzu. Na niektóre z nich oddziałuje też szum, który może być wykonywany przez samego rodzica lub pochodzić z jakiegoś sprzętu, choćby suszarki.

  Rower w góry dla dziecka

Poczucie bezpieczeństwa może dawać także ciasne otulanie, kojarzące się niemowlakowi / dziecku z otoczeniem z łona mamy. Wreszcie należy pamiętać o prostej metodzie jaką jest dotyk. Głaskanie po czole czy piersi lub trzymanie rączki uspokaja i potem dzieci zapamiętują dotyk rodzica jako coś przyjemnego, kojarzącego się z tym, iż są kochane.

Czego unikać podczas usypiania dziecka?

Choć pojawiają się koncepcje mówiące o tym, że by nauczyć dziecka samodzielnego spania należy opuszczać pokój i dać mu się wypłakać, to spotykają się one ze sporymi kontrowersjami i nie powinno się ich stosować. W praktyce nie wiemy bowiem jakie mogą być tego długofalowe efekty – dziecko może w pewnym momencie uznać, iż mimo sygnałów z jego strony nie reaguje się na jego potrzeby. Nie będzie też odczuwało poczucia bliskości z rodzicem.

Oprócz tego wątpliwa jest też metoda z usypianiem z wykorzystaniem butelki z mlekiem, gdyż będzie to narażało dziecko na pojawienie się próchnicy ząbków. W pomieszczeniu w którym usypiamy malca nie powinno być też uruchomionego telewizora czy innych sprzętów elektronicznych. 

Stosując się do podstawowych zasad i metod można nauczyć dziecka wyciszania się wieczorem, a przez to łatwiej będzie mu zasnąć. W przyszłości poskutkuje to również tym, iż będzie mu łatwiej zasypiać już samodzielnie, a jest to niezwykle istotne, bowiem maluch potrzebuje odpoczynku po dniu pełnym wrażeń, a prawidłowy sen przyczynia się do jego rozwoju. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by Hanka on Porady J8.pl

Najważniejsze są RYTUAŁY, czyli przyzwyczajać dziecko np. do pór karmienia, kąpieli itp.