Oparzenie wrzątkiem bardzo bolesne

Oparzenia wrzątkiem należą do sytuacji, które najczęściej mają miejsce w domowych warunkach. Nie jest łatwo o oparzenia parą wodną z żelazka, wrzątkiem z czajnika czy z powodu dotknięcia rozgrzanego naczynia. Reakcja ze strony organizmu jest natychmiastowa i oprócz pojawiających się pęcherzy, odczuwamy dyskomfort i ból w miejscu oparzenia. Warto wiedzieć co w tym przypadku zrobić, jak opatrzyć ranę i jakie środki możemy stosować.

Oparzenia – rodzaje

Jeśli wielkość oparzenia nie jest większa niż 2-3 procent powierzchni ciała, śmiało możemy zająć się jej opatrywaniem. Zanim podejmiemy pewne kroki należy ocenić stopień i miejsce oparzenia. Poważniejsze obrażenia, które dotknęły głębszych warstw skóry, a nawet mięśni czy kości powinny być niezwłocznie konsultowane pod okiem specjalisty i nie należy zajmować się nimi na własną rękę.

Oparzeniami w stopniu umiarkowanym, czyli I i II stopnia można opatrywać wszelkimi dozwolonymi i sprawdzonymi preparatami na tego typu rany oraz wspomóc się domowymi sposobami, które złagodzą dolegliwości.  Poparzenia I stopnia charakteryzują się zaczerwieniem oraz bolesnym pieczeniem. Natomiast oparzeniu II stopnia oprócz bolesnego pieczenia i zaczerwienia towarzyszą pęcherze wypełnione żółtym płynem.

Pierwsze kroki po oparzeniu

Oparzenie co robić

Podstawowym kroki po oparzeniu wrzątkiem jest obfite zlanie zimną wodą podrażnionej powierzchni ciała. Po schłodzeniu dobrze jest nałożyć na ranę delikatny środek, który złagodzi podrażnienie. Najlepszym wyborem do tego będą preparaty w piance lub maści o lekkiej konsystencji. Dobrze sprawdzą się takie środki jak Panthenol lub Bepanthen i Alatan, które w swoim składzie mają dodatkowo allantoinę. Jeśli przypadkowe oparzenia zdarzają się często można zaopatrzyć domową apteczkę w chłodzący żel, który ograniczy zużycie zimnej wody podczas schładzania oparzenia, a zadziała równie skutecznie co obfite polewanie zimną wodą.

  Jak wybielić zęby domowymi sposobami?

Przy oparzeniach wrzątkiem trzeba pamiętać o częstym pokrywaniu pianką czy żelem oparzonego miejsca. Regularne opatrywanie rany wspomoże proces gojenia i złagodzi dolegliwości bólowe. Jeżeli pomimo zastosowanych powyżej metod ból dalej nie ustąpi zaleca się zażycie tabletek przeciwbólowych lub przeciwzapalnych pod warunkiem braku uczulenia lub alergii na substancję czynną danego środka.  

Środki wspomagające po oparzeniu wrzątkiem

W tego typu sytuacjach konieczne będzie picie zwiększonej ilości płynów i spożywanie większej dawki warzyw i owoców. Zawierają one witaminy C, A i E, które przyspieszają procesy gojenia.

Lecznicza moc aloesu

Aloes na oparzenia

Łagodzi podrażnienia, ma właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające. Jego właściwości lecznicze można zastosować na ranę oparzeniową. Wystarczy wycisnąć trochę soku z aloesu, nasączyć nim gazę i przyłożyć do podrażnionego miejsca. Metodę z aloesem należy stosować kilka dni po poparzeniu, nigdy bezpośrednio.

Szybki sposób na poparzenia

Jogurt ma nieocenione właściwości w pierwszym rzucie leczenia prostych poparzeń. Aminokwasy zawarte w jogurcie przyspieszają gojenie poparzonej tkanki i uśmierzają ból. Okład z jogurtu należy bezpośrednio nałożyć na ranę i spłukać po 15 minutach. Czynność można powtarzać, ale tylko z jogurtem, który nie zawiera dodatku cukru. W przeciwnym razie możemy jeszcze bardziej podrażnić miejsce urazu. Zamiast jogurtu naturalnego można zastosować kefir lub zsiadłe mleko.

Ziołowe napary

Oparzenia wrzątkiem mogą powodować nieestetyczne konsekwencje w postaci blizn, plam, przebarwień lub znamion. Poważniejsze skutki to wystąpienie zakażenia lub ostrego stanu zapalnego. Do jednych ze skutecznych metod na walkę z oparzeniami zalicza się ziołowe napary. Większość ziół ma działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze. Napar z rumianku, nagietka czy dziurawca zwyczajnego na pewno przyczyni się do regeneracji naskórka. Napar z ziół jest łatwy w przygotowaniu. Najpierw zaparzamy, czekamy do ochłodzenia, moczymy gazik i nasączony przykładamy na skórę. Kilkukrotne powtarzanie tego zabiegu powinno przyspieszyć regenerację.

  Dżem z czarnej porzeczki

Po oparzeniu wrzątkiem trzeba chronić podrażnione miejsce przed słońcem, unikać gorących kąpieli, ograniczyć wizyty w solarium i stosowanie kosmetyków o wysokim pH. Są to czynności, które mogą się przyczynić do zwiększenia podrażnienia i opóźnić procesy regeneracyjne zmienionej tkanki skórnej. Wszelki dostępne środki przeciw oparzeniom i domowe sposoby znakomicie się sprawdzą, jeśli poparzenie nie jest za bardzo rozległe i nie dotknęło głębszych warstw skóry. Jeśli powyżej opisane sposoby zawiodą i nie przyniosą oczekiwanego efektu, niezbędna będzie konsultacja lekarska. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by elena on Porady J8.pl

Ja na oparzenia stosuję opatrunek hydrozelowy