Gorączka u dziecka

Gorączka u dziecka zawsze budzi niepokój rodziców. Dodatkowo, lęk wzbudza brak znajomości dokładnej przyczyny wystąpienia takiego stanu.

Najczęściej, gorączka może występować z powodu infekcji wirusowej bądź bakteryjnej, ale istnieją również inne czynniki, które mogą ją wywołać. Zaliczyć do nich można ząbkowanie, odczyn poszczepienny, przegrzanie bądź nadmierny wysiłek fizyczny.

Nie należy od razu panikować, tylko uważnie obserwować swoje dziecko. To ułatwi zareagowanie w odpowiednim momencie i wdrożenie prawidłowego leczenia. Zgodnie z opinią lekarzy, każda gorączka trwająca dłużej niż trzy dni, powinna zostać skonsultowana ze specjalistą pediatrą.

Od jakiej wysokości zbijać gorączkę?

Każdy rodzic chciałby jak najszybciej pomóc swojemu dziecku, a widok pociechy z podwyższoną temperaturą, od razu nasuwa pomysł podania leków. Należy jednak rozróżnić gorączkę, od stanu podgorączkowego.

O gorączce można mówić w sytuacji, kiedy temperatura dziecka przekracza 38°C. Stan podgorączkowy występuję od 37,1°C. Taka temperatura świadczy o tym, że w organizmie pojawiła się infekcja, z którą organizm walczy. Lekarze pediatrzy apelują, aby nie podawać od razu leków obniżających temperaturę.

Gorączka u dziecka

Badania potwierdzają, że okres gorączki jest czasem, w którym organizm buduje odporność, zwalczając infekcję. Dodatkowo wyższa temperatura ciała, sprzyja powstawaniu środowiska nieprzyjaznego dla patogenów — tym samym uniemożliwiając ich namnażanie się.

W związku z powyższym zaleca się, aby rozpocząć obniżanie temperatury u dziecka dopiero w sytuacji, kiedy ta przekroczy 38,5°C. Wcześniej, należy obserwować swoją pociechę i monitorować jej samopoczucie. Może się okazać, że mimo gorączki, dziecko jest w dobrej kondycji.

  W jaki sposób zapobiec boreliozie?

Zdarzyć się jednak może sytuacja, kiedy nawet mała gorączka powoduje obniżenie apetytu, odmawianie picia i osowiałość. Należy wtedy zaufać swojego instynktowi rodzicielskiemu i wdrożyć obniżanie temperatury za pomocą farmaceutyków. Najważniejszy jest bowiem komfort dziecka.

Czy przykrywać dziecko z gorączką?

Przegrzanie organizmu może być tak samo groźne, jak jego wyziębienie. Nakrywanie dziecka dodatkowymi kocami bądź kołdrą, może doprowadzić do wzrostu gorączki. Naturalnym zjawiskiem, podczas wzrostu temperatury, są dreszcze.

Organizm w ten sposób dokonuje samoregulacji i dogrzewa się. Podczas występowania dreszczy, można pomóc dziecku, ubierając mu np. cieplejsze ubrania. Dobrym pomysłem może być również okrycie cienkim kocykiem bądź prześcieradłem.

W sytuacji, kiedy u dziecka zimna jest jedna część ciała, najczęściej są to stopy, można dogrzać je miejscowo. Przydatny jest wtedy okład z tkaniny zamoczonej w ciepłej wodzie, bądź termofor.

Taka praktyka zapobiega przegrzania całego organizmu. Nie należy jednak stosować tych praktyk prewencyjnie, w przypadku kiedy nie występują dreszcze bądź rodzic nie wyczuł wyziębienia części ciała u dziecka.

Kiedy martwić się gorączką?

Jeśli stan gorączkowy, u dziecka powyżej 3 m.ż., występuje dłużej niż trzy dni, należy udać się z nim na konsultację do specjalisty. W przypadku dziecka poniżej 3 m.ż., temperatura powyżej 38°C, jest wskazaniem do natychmiastowej wizyty u lekarza.

Dodatkowo rodzica powinny zaniepokoić objawy takie jak:

  • Zaburzenie oddychania.
  • Nietypowe zachowania.
  • Niepokojący wygląd dziecka np. odcień skóry.


Obniżenie temperatury, zazwyczaj wiąże się z poprawą samopoczucia. Jeśli mimo powrotu do prawidłowej ciepłoty ciała, zachowanie dziecka nie zmienia się, należy skonsultować się z pediatrą.

Dodatkowo należy zwracać szczególną uwagę na pojawienie się zmian skórnych np. siniaków oraz plam, które nie bledną pod uciskiem.

Czy w czasie gorączki dobrze jest się wypocić?

Kiedy martwić się gorączką

Jest to jeden z groźniejszych mitów odnośnie gorączki. Podwyższona temperatura, w połączeniu ze zbyt ciepłym okryciem się, może powodować przegrzanie się organizmu. To z kolei, może doprowadzić do jego odwodnienia się, a nawet udaru!

  Szkarlatyna u dzieci

Zamiast eksperymentować z metodami, które nie przyniosą uzdrowienia, lepiej zaufać sprawdzonym sposobom.

Warto zapamiętać tych kilka wskazówek, które okazują się bardzo przydatne podczas wystąpienia gorączki u dziecka, m.in.:

Zadbanie o odpowiedni sposób nawodnienia organizmu – najlepiej podawać dziecku napój w temperaturze pokojowej, małymi łykami.

Systematyczne podawanie płynów zapobiegnie odwodnieniu oraz wzmocni organizm w walce z chorobą. Alternatywą dla wody może być ulubiona herbatka dziecka.

  • Zapewnienie odpowiedniej ilości odpoczynku oraz snu – może się zdarzyć, że dziecko mimo choroby będzie miało dobre samopoczucie. Należy jednak ograniczyć aktywność fizyczną, która wymaga dużego wysiłku ze strony pociechy. Pomoże to organizmowi szybciej zwalczyć toczącą się w organizmie infekcję.
  • Dobre nawilżenie powietrza– w pokoju dziecka nie może być duszno. Zadbanie o dobrą wilgotność pomoże choremu w rekonwalescencji. Powietrze można nawilżać poprzez specjalne, dedykowane do tego urządzenia, bądź wieszanie mokrych ręczników na kaloryferze.
  • Rozgrzewanie bądź ochładzanie chorego – podczas gorączki dziecka, należy stale monitorować stan jego zdrowia i od razu reagować na wszystkie zmiany. U dziecka gorączka jest dynamiczna i samopoczucie pociechy może zmieniać się szybciej, niż u osoby dorosłej. W przypadku oziębienia organizmu należy zadbać o odpowiednie ogrzanie ciała, a w momencie, kiedy temperatura jest zbyt wysoka, przynosić dziecku ulgę chłodnymi okładami.
Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by eryk on Porady J8.pl

Nie życzę nikomu chorego dziecka.