Kiedy poczujesz ruchy swojego maluszka w brzuchu?

Pierwsze ruchy dziecka mogą pojawić się między 18.a 22. tygodniem ciąży. Na początku nie jest je łatwo odczuwać. Z czasem, gdy przestrzeń dla dziecka w macicy zmniejsza się, często jest to odczuwalne zarówno w dolnej, jak i górnej części brzucha. 

Moment, w którym zaczynasz czuć ruchy dziecka, jest niezapomnianym przeżyciem. Pierwsze ruchy dziecka są z niecierpliwością wyczekiwane zarówno przez przyszłe mamy, jak i tatusiów.

Chociaż rodzice dowiadują się o narodzinach dziecka na wcześniejszym etapie, ruchy dziecka wskazują na poczucie obecności naszego potomka. Odczuwanie pierwszych ruchów dziecka jest bardzo różne w zależności od tego, czy jest to pierwsza ciąża, czy kolejna. 

Powód jest prosty, kobiety, które mają za sobą choć jedną ciążę, wiedzą już, czego się spodziewać. Dzieje się tak dlatego, że pierwsze ruchy dziecka nie wyglądają jak silne drżenia, a bardziej niż zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Jak więc rozpoznać aktywność dziecka?

Czy można czuć ruchy dziecka w 14 tygodniu ciąży?

Tymczasem w ciąży dziecko rośnie jak na drożdżach. Wielkość CRL, czyli odległość głowowo-potyliczna, powinna wynosić teraz około 9 cm w 14 tygodniu ciąży. Macica rośnie wraz z dzieckiem i zwiększa się ilość płynu owodniowego, w którym dziecko jest zanurzone.

Czuć ruchy dziecka

Cała ciąża, wraz z łożyskiem, waży teraz około 0,5kg. To wciąż za mało, by odczuć nieprzyjemne skutki dodatkowego „ciężaru”. W 14 tygodniu ciąży tylko niektóre matki zaczynają odczuwać ruchy swojego dziecka. Bardzo rzadko zdarza się, że matki po raz pierwszy są w ciąży, odczuwają w tym tygodniu ruchy dziecka.

Jest to częstsze u kobiet, które już wcześniej rodziły. Dziecko oczywiście dużo się porusza, wierci się, wygina w pęcherzu płodowym, ale matka zwykle jeszcze tego nie czuje ze względu na dużą zawartość płynu płodowego.

Jak rozpoznać pierwsze ruchy dziecka w brzuchu?

Pierwsze ruchy dziecka są zazwyczaj odczuwalne od około 20 tygodnia ciąży, ale czasami mogą być odczuwalne nawet miesiąc wcześniej. W tym momencie czuje się bardziej łaskotanie.

Kobiety w ciąży opisują również uczucie przepełnienia lub obecność „bąbelków” w żołądku, które mogą być mylone z trawieniem lub obecnością gazu w przewodzie pokarmowym. Ruch ten jest najczęściej odczuwalny wieczorem podczas leżenia w bezruchu. 

Ciekawe jest również to, że kobiety szczupłe, z mniejszą ilością tkanki tłuszczowej, szybciej i wyraźniej odczuwają ruchy dziecka. Wynika to z faktu, że ogranicza to odczuwanie przez matkę ruchu dziecka w brzuchu. Wiele kobiet w ciąży z niecierpliwością czeka na kopiący i pulsujący brzuch.

Te ruchy pojawiają się z czasem. Łatwo więc przeoczyć te mniej oczywiste pierwsze odruchy, czekając na oczywiste sygnały, że dziecko jest w brzuszku. 
Jest to uczucie łaskotania, lekkiego mrowienia. 
Możesz również odczuwać bulgotanie lub uczucie przepełnienia, które łatwo pomylić z objawem żołądkowym. Z czasem ruchy stają się coraz bardziej intensywne, a w pewnym momencie pojawia się również odbijanie nóg lub rąk na brzuchu.

  Jakie kolory do pokoju dziewczynki?

W którym miejscu czuje się pierwsze ruchy dziecka?

Pierwszy ruch jest odczuwalny w dolnej części brzucha, poniżej pępka.
Dzieje się tak dlatego, że w tym miejscu dziecko przebywa do 20 tygodnia ciąży.

Dlatego kobiety odczuwają pierwsze ruchy swojego maleństwa w dolnej części brzucha i tam właśnie trzeba się ich najpierw spodziewać. 

Co zrobić, by poczuć ruchy dziecka?

W miarę rozwoju układu mięśniowo-szkieletowego płodu, dziecko w brzuchu matki staje się bardzo aktywne, demonstrując nowe umiejętności i przygotowując się do życia poza łonem matki. 

Płód porusza kończynami, obraca głowę i się przewraca. Ze względu na ograniczoną przestrzeń w jamie brzusznej, przyszła mama odczuwa każdy ruch. 

Z różnych przyczyn płód może zostać unieruchomiony. Wówczas konieczne jest sprawdzenie jego stanu. Aby to zrobić, warto wiedzieć, jak stymulować ruchy dziecka w brzuchu. 

Poczuć ruchy dziecka

Istnieje kilka sposobów na stymulowanie ruchów dziecka w brzuchu. Można to osiągnąć poprzez dostarczenie dziecku przyjemnej stymulacji. Jednym ze sposobów jest dotykanie i lekkie masowanie brzucha przy jednoczesnym dotykaniu (niewskazane w ciążach zagrożonych) i mówieniu do dziecka.

Płód rozpoznaje i kocha głos matki i żywo na niego reaguje. Ruchy dziecka można też stymulować poprzez zmianę pozycji. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy kobieta leży na lewym boku.

Jedzenie pokarmów z dużą ilością cukrów może również pomóc w stymulowaniu dziecka w naszym brzuchu. Podwyższony poziom cukru we krwi sprawia, że płód jest bardziej aktywny. Matki mogą też pomóc w słuchaniu energicznej muzyki swoim maluchom, zakładając słuchawki na brzuch.

Przesuwanie dziecka w brzuchu również zapewnia mniej przyjemną stymulację. Jednym ze sposobów jest wypicie przez kobietę w ciąży szklanki zimnej wody. 

Innym sposobem jest świecenie latarką na brzuch z bliskiej odległości. Płód jest też bardziej aktywny, gdy kobieta odpoczywa. Dzieje się tak dlatego, że nie ma już przyjemnego, wywołującego sen uczucia kołysania.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by Marek on Porady J8.pl

Czyli moja Ania w 22 tygodniu ciąży nie kłamała, że dziecko się rusza.