Wymioty u dziecka – przyczyny i leczenie

Gdy dziecko wymiotuje, rodzice zwykle nie ukrywają swojego niepokoju. Trudno jest im przy tym przyjąć ze spokojem to, że jest to częsta przypadłość, a tym samym, nie trzeba się nią przejmować. Warto dowiedzieć się zatem czegoś więcej na temat tego problemu po to choćby, aby wiedzieć, kiedy pomagać dziecku samodzielnie, kiedy zaś szukać wsparcia u specjalisty.

Co może wywołać wymioty u malucha?

Wymioty u dziecka, podobnie, jak ma to miejsce w przypadku osoby dorosłej, najczęściej są spowodowane zatruciem pokarmowym albo infekcją o podłożu wirusowym lub bakteryjnym.

Mogą także sugerować, że dziecko zmaga się z alergią pokarmową, warto więc przywiązywać do nich szczególną wagę wtedy, gdy wprowadza się do jego diety nowe składniki. Wymioty powoduje też choroba lokomocyjna, wstrząs mózgu oraz wiele innych poważnych chorób takich, jak choćby zapalenie wyrostka robaczkowego albo opon mózgowo-rdzeniowych.

Dziecko może reagować w ten sposób na stres, bywa zaś i tak, że organizm nie radzi sobie z tym, że przez długi czas odmawia się mu dostępu do świeżego powietrza. Nie powinny zatem zaskakiwać wymioty jako reakcja na zbyt długie przebywanie przed telewizorem.

Co robić, gdy dziecko wymiotuje?

Wymioty u dziecka przyczyny

Gdy dziecko zaczyna wymiotować, wielu rodziców natychmiast zastanawia się nad tym, co może być przyczyną problemu. Nie jest to jednak najwłaściwsze podejście. Zaleca się, aby dociekanie powodów wymiotów pozostawić lekarzom. Najważniejszym zadaniem, jakie czeka rodziców nie jest stawianie diagnozy, ale robienie wszystkiego, aby nie doprowadzić do odwodnienia wrażliwego organizmu malucha. Niektórym osobom może się wydawać, że ryzyko nie jest duże.

  Jaki jest prawidłowy puls i co na niego wpływa?

Należy jednak pamiętać, że im dziecko jest młodsze, tym mniej potrzeba, aby odwodniło się. Oczywiście, zaserwowanie wymiotującemu maluchowi szklanki wypełnionej po brzegi wodą, nie musi być dobrym rozwiązaniem. Znacznie lepszym pomysłem jest podawanie dziecku wody po łyżeczce, przy jednoczesnym obserwowaniu tego, jak jego organizm reaguje na kolejne dawki.

Czym poić i karmić dziecko?

Najlepsza przy wymiotach jest niegazowana woda mineralna, nie jest to jednak jedyny napój, jaki można podawać maluchowi. Dobrze sprawdzi się również stosunkowo słaba herbata, mięta, rumianek, a także płyny nawadniające bogate w elektrolity, które coraz częściej można nabyć nie tylko w aptekach, ale i w drogeriach. To, że dziecko wymiotuje, nie oznacza wcale, że nie może przyjmować posiłków.

Oczywiście, nie ma mowy o rodzinnym obiedzie. Znacznie lepszą opcją będzie podanie mu lekkostrawnego dania zwłaszcza, jeśli zawiera ono w dużych ilościach potas. To właśnie potas jest szczególnie intensywnie tracony przez organizm podczas wymiotów, warto więc sięgnąć po banana, kleik ryżowy, czy też gotowane ziemniaki. Jeśli wymiotom towarzyszy biegunka, należy sięgnąć także po probiotyk.

Warto też pamiętać, że wymiotujące dziecko powinno przez cały czas znajdować się pod naszą opieką, rośnie bowiem ryzyko zachłyśnięcia się.

Kiedy szukać pomocy u lekarza?

W większości przypadków wymioty są reakcją dziecięcego organizmu na infekcje bakteryjne i wirusowe. Mogą być one leczone w warunkach domowych i zwykle nie wymagają interwenci lekarza. W pewnych okolicznościach szukanie jego pomocy jest jednak koniecznością.

Wymioty u dziecka leczenie

Kontakt z lekarzem jest niezbędny zawsze, gdy z wymiotami mamy do czynienia u niemowlęcia. Nie należy z nim zwlekać jednak również wtedy, gdy wymiotuje starsze dziecko, my jednak obawiamy się, że doszło do odwodnienia.

Nawet jego pierwsze sygnały są dość czytelne. Alarmować powinny więc choćby spierzchnięte wargi, widoczny niepokój malucha, jego sucha skóra oraz pokryty nalotem język. Lekarz będzie niezbędny także wtedy, gdy wymioty nie są jedynym objawem choroby obserwowanym u dziecka. Szczególnie niebezpieczna wydaje się w tym kontekście wysoka gorączka, a także bóle głowy lub brzucha o dużym natężeniu.

  Noworodek w domu - 10 porad

Niepokoić muszą też ślady krwi w dziecięcych wymiocinach oraz powiązanie wymiotów z urazem głowy. W tym wypadku należy zachować szczególną ostrożność. Wymioty mogą sygnalizować wstrząs mózgu nawet, jeśli uraz nie był duży, a do tego doszło do niego nie kilka godzin, ale kilka dni temu.

Jeśli wymioty ustępują, zwykle zapomina się o problemie. Nie wolno jednak lekceważyć ich w sytuacji, w której nie są zbyt uciążliwe, można jednak wychwycić pewną regularność w ich pojawianiu się. Często z sytuacją taką mamy do czynienia po posiłku. Wymioty mogą sygnalizować wówczas alergię pokarmową, bywają jednak zwiastunem bardzo poważnych problemów związanych z funkcjonowaniem układu pokarmowego.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by Kilcia on Porady J8.pl

Jeśli dziecko nie toleruje laktozy to też wymiotuje?