Smartfon z wirusem

Kiedy wyobrażasz sobie hakerów, prawdopodobnie myślisz o dwóch rzeczach: albo o atakach na dużą skalę na firmy, które powodują wielomilionowe straty, albo o atakach microphishingowych, których celem są najbardziej podatni na ataki użytkownicy Internetu. Jeśli żyjesz w dobie Internetu i jesteś przekonany, że Twoje urządzenie jest w pełni bezpieczne, czasem trudno Ci sobie wyobrazić wirusa, który sieje spustoszenie w Twoim telefonie i ukradkiem wydobywa Twoje dane.

Jednak w miarę jak era cyfrowa przenosiła się z komputerów stacjonarnych na urządzenia mobilne, podobnie było z hakerami. Dziś Twój telefon komórkowy może być tak samo narażony na ataki jak laptop. Jak więc sprawdzić, czy Twój telefon jest zawirusowany? Zwróć uwagę na oczywiste oznaki nieoptymalnej wydajności, a następnie skutecznie rozwiąż problem, aby usunąć wirusa.

Czy telefony mogą zostać zainfekowane przez wirusy?

Telefony mogą zostać zainfekowane wirusem. Ponieważ smartfony wyprzedziły komputery jako urządzenia osobiste, hakerzy również skorzystali z tego trendu: mobilne złośliwe oprogramowanie przeżywa rozkwit. Podczas gdy tradycyjny wirus rozmnaża się podczas działania, wirusy na urządzeniach mobilnych celują w słabe punkty systemu operacyjnego w celu eksploracji danych, uzyskania korzyści finansowych lub uszkodzenia sieci.

Możliwość dzielenia się danymi pomiędzy aplikacjami jest zazwyczaj zablokowana, ale niektóre aplikacje zostały skontrolowane pod kątem niewłaściwego zarządzania danymi, pozostawiając swoich użytkowników bardziej podatnymi na tego typu ataki.

8 oznak, że Twój telefon jest zainfekowany wirusem

Smartfon zainfekowany wirusem

Podczas gdy niektóre wirusy po prostu ograniczają funkcje telefonu, inne mają bardziej złośliwe zamiary – mogą wykradać i usuwać dane użytkownika lub dokonywać nieautoryzowanych zakupów w jego imieniu. Często trudno jest od razu rozpoznać wirusa, ponieważ złośliwe oprogramowanie może być uśpione, gdy użytkownik korzysta z telefonu w zwykły sposób.

  10 sposobów na wykorzystanie cytryny w domu

Niektóre problemy z nieoptymalnym działaniem telefonu są częstym objawem „zużycia” telefonu. Jednak te objawy mogą być również oznaką, że w telefonie działa złośliwe oprogramowanie. Jeśli masz problemy z wydajnością swojego telefonu, rozwiąż problem próbując usunąć wirusa.

Te 8 znaków wskazuje, że Twój telefon może być zainfekowany wirusem:

  • Nadmierne zużycie danych: W zainfekowanym telefonie może znajdować się wirus, który działa niezauważalnie w tle i może znacznie zwiększyć ogólne zużycie danych.

  • Oszukańcze opłaty: niektóre formy trojanów mogą zwiększyć Twój rachunek telefoniczny, ponieważ mogą one same dokonywać zakupów w określonych aplikacjach, zapisywać się na konta premium itp. – wszystko to są przyszłe zyski dla hakerów.

  • Awarie aplikacji: Jeśli Twój telefon jest zainfekowany, może to prowadzić do powtarzających się awarii aplikacji. Istnieje kilka powodów, dla których aplikacje ulegają awarii, więc zanim podejmiesz najgorsze, sprawdź, czy przestrzeń dyskowa nie jest całkowicie zapełniona i czy nie masz zbyt wielu aplikacji uruchomionych w tym samym czasie.

  • Wyskakujące okienka: Podczas gdy niektóre wyskakujące okienka są normalną cechą reklam podczas przeglądania stron internetowych, ale jeśli przeglądarka jest zamknięta i często wyświetlane są wyskakujące okienka, może to być oznaką adware – rodzaju złośliwego oprogramowania, które ma na celu inteligentne analizowanie danych – na telefonie.

  • Twój telefon rozładowuje się znacznie szybciej: Jeśli wirus, jak złośliwe oprogramowanie, działa w tle podczas normalnego korzystania z komórki, możesz doświadczyć niewytłumaczalnie szybkiego rozładowania baterii, ponieważ zwiększa się użycie pamięci RAM w telefonie.

  • Nieznane aplikacje: Jeśli widzisz aplikacje, które pochodzą z nieznanych źródeł, mogą one być złośliwym oprogramowaniem (lub mogą być wynikiem działania złośliwego programu). Trojany mogą również „dołączać” do legalnych aplikacji w celu wyrządzenia szkód.

  • Przegrzewanie się: Złośliwe oprogramowanie może zużywać dużo pamięci i zasobów procesora, co może powodować przegrzewanie się telefonu. Choć to normalne, że telefon przegrzewa się od czasu do czasu, stałe przegrzewanie może być sygnałem zagrożenia.

  • Spamowe wiadomości tekstowe: Często spotykana forma złośliwego oprogramowania na telefonach komórkowych zbiera poufne dane i próbuje zainfekować kontakty poprzez wysyłanie wiadomości tekstowych zawierających niebezpieczne linki i załączniki.
  Jak usunąć konto na facebooku?

Rodzaje wirusów mobilnych

Najczęściej spotykane wirusy mobilne to adware, cryptojackery, spyware, trojany i robaki. Podczas gdy termin „wirus” stał się powszechnym określeniem dla każdego rodzaju zagrożenia bezpieczeństwa, wirus jest w rzeczywistości specyficzną formą złośliwego oprogramowania, tj. jest tylko jednym z rodzajów zagrożenia technologicznego.

Wirusy mogą być ukryte w legalnych aplikacjach, fałszywych wiadomościach e-mail lub zainfekowanych załącznikach. Hakerzy nieustannie doskonalą swoje „rzemiosło”, aby infiltrować Twoje urządzenie w nieoczekiwany sposób, aby uniknąć wykrycia.

Telefon zainfekowany wirusem

Adware: Podczas gdy niektóre wyskakujące okienka są oczekiwaną częścią promocji marketingowych, nagły wzrost ich liczby może być oznaką adware. W najlepszym wypadku mogą być irytujące. W najgorszym przypadku takie złośliwe oprogramowanie może śledzić aktywność użytkownika i uzyskiwać dostęp do jego urządzenia w celu kradzieży danych.

Ransomware: Pojawiające się po raz pierwszy na komputerach stacjonarnych, szyfratory szyfrują dane osobowe tak, że użytkownik nie ma do nich dostępu. Następnie żądają okupu za dostęp do zaszyfrowanych plików.

Spyware: Oprogramowanie szpiegujące jest często ukryte w pozornie legalnych aplikacjach. Oprogramowanie szpiegowskie jest następnie pobierane na urządzenie użytkownika i monitoruje jego aktywność, lokalizację, nazwy użytkowników i hasła. Istnieje prawdopodobieństwo, że nawet nie zauważysz, że taki niebezpieczny program pojawił się na Twoim telefonie.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by czarek on Porady J8.pl

Ja po zakupie smartfona instaluje antywirusa na telefonie