Jak wyczyścić laptop na błysk, by zyskać przejrzystość myśli i zwiększyć komfort pracy?

Laptop jest urządzeniem niezbędnym. Z pomocą laptopa pracujemy, prowadzimy mniej lub bardziej lwią część życia towarzyskiego, a także umilamy sobie czas, choćby oglądając seriale. To, że wszystkie te czynności wykonuje się łatwiej, jeżeli urządzenie, na którym pracujemy jest czyste, to raczej oczywistość. Co więc z tą „oczywistością” robimy? Często nic.

Wiedzieć to jedno, robić drugie, a czyścić laptopa często nam się nie chce. Co jednak zrobić, jeśli nabierzemy ochoty do „ogarnięcia” tego tak istotnego w życiu codziennym sprzętu? Poniżej znajdziesz garść porad, które pomogą ci doprowadzić laptop do porządku, przedłużyć tej maszynie „życie” (czysty laptop będzie sprawniej i dłużej działać), a także poprawić twój komfort pracy. 

Odłóż na chwilę laptop i zgromadź inne potrzebne sprzęty 

Do zadbania o laptop przydadzą ci się: ściereczka z mikrofibry, patyczki do uszu, sprężone powietrze oraz środek czyszczący do laptopów. Jeśli chcesz wyczyścić wnętrze urządzenia, przydać mogą się śrubokręty – to tak by the way, bo w tym tekście przedstawione jest doprowadzanie do porządku tylko „wyglądu” urządzenia.

Pamiętaj, by przed czyszczeniem wyłączyć laptop i odłączyć urządzenie od prądu. Jeśli pozostawisz urządzenie podłączone, może to spowodować nieodwracalne uszkodzenia sprzętu. Możesz także przed czyszczeniem wyciągnąć z urządzenia baterię, ale jest to opcjonalne. Zagospodaruj sobie chwilę na pracę, by dokładnie wyczyścić każdy element laptopa. Podziel czyszczenie etapy – choćby takie, jak te przedstawione poniżej – by pracować sprawniej. 

  Jak się pozbyć gołębi z balkonu?

Pozwól maszynie „przejrzeć na oczy” – wyczyść ekran

Czyszczenie laptopa

Czyszczenie ekranu laptopa wymaga ostrożności. Do czyszczenia idealnie nada się ściereczka z mikrofibry, unikać z kolei należy ręczników papierowych, bo mogą porysować ekran. Warto zakupić w sklepie komputerowym środek do czyszczenia ekranów.

Ściereczka, którą przecierasz ekran powinna być gładka, a nie puchata – jeśli użyłbyś ścierki puchatej, ekran wyglądałby jeszcze gorzej, tak, jak gdyby przed chwilą otarł się o niego liniejący kot. Jeśli środek do czyszczenia jest w formie spray’u, to warto rozpylić płyn najpierw na ściereczkę, a nie bezpośrednio na ekran. 

Ekranu nie należy bardzo moczyć, a jedynie zwilżyć. Jeśli ekran jest bardzo zabrudzony, to ilość płynu, którym czyścimy sprzęt można zwiększyć, ale nie należy przesadzać. Zakryj klawiaturę inną ściereczką lub kartką papieru/gazetą, której nie potrzebujesz – ryzyko „przemoczenia” laptopa będzie wówczas minimalne. Jeśli nie masz płynu do czyszczenia ekranu ściereczkę równie dobrze możesz zamoczyć w odrobinie wody. 

Pozbądź się okruszków z klawiatury – nie, wcale nie musisz ich wydziobywać

Pierwszym krokiem  w czyszczeniu klawiatury jest proste obrócenie urządzenia „do góry nogami”, tak, by wytrzepać znajdującą się pomiędzy klawiszami niepożądaną zawartość. Pozbędziesz się w ten sposób części brudu, kurzu i okruszków, które nieustannie gromadzą się pod i pomiędzy klawiszami.

By dokładniej wyczyścić klawiaturę użyć możesz tej samej ściereczki, której używałeś do czyszczenia ekranu. Ściereczką przetrzyj klawiaturę delikatnie, „z wierzchu” – nie wpychaj mokrej ścierki między klawisze, bo woda łatwo może wówczas przedostać się do wnętrza urządzenia. Przestrzeń pomiędzy klawiszami możesz z kolei doczyścić dokładniej przy użyciu patyczków do uszu.

Czyszczenie klawiatury laptopa

Przydatne do czyszczenia klawiatury okazuje się także sprężone powietrze – pamiętaj jednak, żeby „wydmuchując okruszki” trzymać laptop w taki sposób, by brud mógł z laptopa wypaść. W przeciwnym razie sprężone powietrze wepchnie tylko brud głębiej pod klawisze. Nie musisz jednak laptopem nadmiernie potrząsać, aby uzyskać taki efekt – to także może być dla urządzenia szkodliwe. Nie demontuj też przycisków klawiatury – są bardzo delikatne i łatwo je uszkodzić. 

  Jak czyścić termos? Praktyczne porady

Nie zapomnij o myszy (no chyba, że jej nie używasz)

Odłącz mysz od laptopa. Jeśli używasz myszki kulkowej, należy otworzyć myszkę i wyjąć z urządzenia kulkę. Po wyjęciu kulkę umyj w ciepłej wodzie i pozostaw do wyschnięcia. Usunąć należy też brud z osłony kulki. 

Myszkę laserową możesz wyczyścić bez rozkładania jej na części, przy pomocy tej samej ściereczki z mikrofibry, której używałeś do czyszczenia innych części komputera. Okolice lasera czyść ze szczególną ostrożnością. 

Dopieść jeszcze laptopa, czyszcząc panel dotykowy 

Panel dotykowy jest elementem najprostszym do „ogarnięcia”. Do wyczyszczenia panelu możemy użyć tych samych produktów, co do czyszczenia ekranu. Wykorzystujemy płyn i ściereczkę z mikrofibry. Przecieramy tymi produktami panel dotykowy przez około 30 sekund. 

Kiedy laptop już błyszczy, odpocznij trochę, a potem z dużo lepszym nastrojem i w lepszych warunkach zabierz się do pracy na zadbanym sprzęcie! 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 2 reviews
by Radek on Porady J8.pl

niektóre porady mnie aż zdziwiły, bo robiłem to inaczej a tu proszę...

by norek on Porady J8.pl

Ja używam sprężonego powietrza wiem że nie polecacie ale trudno