Zmywanie naczyń

Zmywarka to najlepsza pomoc współczesnej pani domu i wszystkich tych, którzy nie lubią zmywać naczyń. Bywa jednak, że sama potrzebuje czyszczenia – jakie środki wówczas należy zastosować?

Codzienna pielęgnacja zmywarki

Najważniejsze w utrzymaniu czystości zmywarki jest odpowiednie przygotowanie naczyń w niej umieszczanych. Przed włożeniem kubków powinniśmy usunąć fusy z kawy i herbaty, gdyż mogą zapychać filtry i rury odpływowe. Większe cząstki jedzenie również należy wyrzucać do kosza. 

Szczególnie jednak należy uważać na oliwy i oleje. Ich resztki mogą zapychać zmywarkę oraz sprawiać, że nie domyje naczyń. Co gorsza, mogą one osadzić się na pozostałych naczyniach, sprawiając, że będą kleiste i lepiące.

Elementy wymagające czyszczenia ręcznego

Podstawą porządkowania zmywarki jest oczyszczenia filtra z resztek jedzenia. Można opłukać go pod ciepłą, bieżącą wodą oraz domyć płynem do mycia naczyń. To tam zbiera się najwięcej brudu przez wszystkie cykle zmywania. Oczyśćmy też uszczelki (gumy) drzwi zewnętrznych. To na nich zbiera się wiele brudu i nieprzyjemnych zapachów, które nie trafiają do filtra.

Nie zapominajmy również o czyszczeniu zewnętrznej części zmywarki. W grę wchodzi nie tylko przetarcie drzwi zewnętrznych wilgotną ściereczką, ale również (raz na miesiąc) oczyszczenie rur odprowadzających wodę oraz tyłu urządzenia.

Rozwiązania ze sklepu 

Zmywarka kuchenna

Hipermarkety oferują szeroką gamę produktów do czyszczenia wnętrza zmywarki. Są w nich specjalne saszetki lub płyny, opracowane przez producentów proszków czy tabletek do zmywarek. Ich użycie jest bardzo proste – wystarczy bowiem wysypać zawartość saszetki na dnie zmywarki lub włożyć pojemnik z płynem do jej wnętrza i nastawić urządzenie na program codzienny.Po jego zakończeniu zmywarka powinna być czysta, jak nowa. Możemy również wybrać różne warianty specyfików tak, by pachniała np. cytrusami.

Jeśli jednak wolimy skorzystać z tańszych, domowych sposobów – nic nie stoi na przeszkodzie. Jest ich wiele do wyboru, śmiało możemy wykorzystać produkty, które akurat są dostępne w naszej kuchni.

Domowe sposoby czyszczenia zmywarki

Ocet. Ekologiczny płyn, który ma szerokie zastosowanie w domowych porządkach, przyda się również przy oczyszczaniu zmywarki. W tym celu, ocet łączymy z niewielką ilością mydła. Ścierkę moczymy w przygotowanym roztworze i myjemy nią całe wnętrze zmywarki. Po skończonej pracy, wypłukujemy jej wnętrze wodą lub włączamy najkrótszy program, by zrobił to za nas.

Domowe sposoby czyszczenia zmywarki

Magię octu możemy wzbogacić innym, popularnym środkiem czyszczącym – sodą oczyszczoną. To sposób o wiele prostszy i skuteczniejszy od mycia octem z mydłem. Szklankę octu umieszczamy na dole urządzenia i włączamy na program o temperaturze 70 stopni Celsjusza. Po zakończeniu pracy zmywarki, wyjmujemy naczynie z octem i na dnie urządzenia rozsypujemy szklankę sody oczyszczonej. Ponownie włączamy program piorący. Efekt jest piorunujący i zdecydowanie was zaskoczy. Koniecznie musicie spróbować!

Kwasek cytrynowy. Jego mieszanina w równych proporcjach z sodą oczyszczoną da nam istną bombę czyszcząca naszą zmywarkę. Przygotowaną mieszankę należy umieścić w pojemniku na tabletkę lub proszek do zmywarek i włączyć na dowolny program piorący. Ta metoda usunie również tłuste zabrudzenia z twojego sprzętu.

Chemia czy natura?

Zmywarki to obecnie bardzo zaawansowane technologicznie sprzęty gospodarstwa domowego. By posłużyły nam lata, warto się o nie odpowiednio troszczyć. Dla konserwacji urządzenia nie ma znaczenia czy użyjemy środka chemicznego czy naturalnego. Nasz portfel będzie jednak lżejszy jeśli użyjemy sposobów z hipermarketu. Domowe sposoby nie dadzą nam za to odświeżających zapachów. Ostateczny wybór zależy więc od naszych osobistych preferencji.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 4 reviews
by Awwwwww on Porady J8.pl

pomaga na chwilę, cały czas wali ze zmywarki niemiłosiernie, nie wiem o co chodzi ...

by Aduska1 on Porady J8.pl

działa! już nie cuchnie 😀

by una on Porady J8.pl

uważam że najlepiej kupić taką zawieszę do zmywarki i się to czyści

by Adrianna on Porady J8.pl

Ja zastosowałam domowy sposób z octem. Efekt mnie zadowala