W ostatnim czasie cena za benzynę bardzo wzrosła. Jeśli jesteś starym wyjadaczem dróg i posiadasz auto na benzynę, to pewnie zastanawiasz się, co dokładnie wpływa na spalanie Twojego pojazdu? Na szczęście nie jest to czarna magia – dzięki nam dowiesz się wszystkiego, co trzeba.

Jak obliczyć zużycie paliwa? Jaki jest stary i sprawdzony wzór? Ile kosztuje przejechanie jednego kilometra, a ile stu? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu. Sprawdź, na co uważać, a czego się trzymać. Zapraszamy do lektury. Miłego czytania!

Jak obliczyć koszt paliwa wzór?

Na szczęście obliczenie średniego spalania nie jest trudne i bezproblemowo można dokonać samodzielnych obliczeń. Nie każdy o tym wie, ale warto przede wszystkim zatankować auto do pełna, a potem całkowicie wyzerować licznik paliwa. Alternatywą jest spis licznika bezpośrednio po zatankowaniu.

Następnie udaj się w trasę, dokąd tylko chcesz – po przejechaniu stu kilometrów możesz już dokonać szybkich rachunków. W tym momencie musisz podzielić ilość zatankowanego paliwa przez liczbę przejechanych kilometrów. Uzyskany wynik pomnóż przez sto. Trudne? Przydatny może być prosty przykład.

Załóżmy, że zatankowałeś dwadzieścia litrów paliwa i następnie przejechałeś te sto kilometrów. Wynik wynosi 0,2, który następnie mnożysz przez sto. Wynik spalania to 20 litrów na każde 100 kilometrów. Porównań możesz dokonać w trakcie jazdy zarówno po mieście, jak i poza nim.

Opłacalność będzie zależała od ceny paliwa. A co na nią wpływa? Wysokość ceny za benzynę będzie zależeć najczęściej od:

  • kosztów związanych z akcyzą,
  • obecnego podatku VAT,
  • opłaty za emisję,
  • opłaty paliwowej,
  • marży z góry narzuconej przez koncerny paliwowe.
  Przekształcenie działki rolnej na budowlaną

Jak obliczyć cenę za kilometr?

Może pora na inny przykład. Przypuśćmy, że zatankowałeś 25 litrów paliwa (w cenie 5 zł za litr) i chcesz tym razem przejechać 200 kilometrów. Jednak w tym przypadku chcesz dowiedzieć się, jaka jest cena paliwa za każdy przejechany kilometr.

Skoro cena wynosi 5 zł za litr, to 25 mnożysz przez 5. Koszt wyniósł 125 zł. W tym wypadku masz do przejechania 200 kilometrów, dlatego 125 zł dzielisz na 200, co da Ci koszt ok. 63 groszy za każdy kilometr.

Ile kosztuje przejechanie 100 km benzyna?

Jak przeliczyć paliwo na kilometry

Według wielu danych obecny koszt benzyny wynosi 6,46 za litr. W cyklu mieszanym mediana za zużycie paliwa na 100 km wynosi mniej więcej 8 litrów. Ty sam chcesz przejechać 100 kilometrów. W tym przypadku koszt za 100 kilometrów wyniesie ponad 50 zł. W przypadku jazdy po mieście trzeba będzie założyć wyższe zużycie paliwa. Innym przykładem może być założenie, że auto z Dieslem spala średnio 8L na 100 km.

W związku z tym przejechanie 100 km powinno Cię kosztować ok. 37 zł. Dlaczego w ten sposób? Ponieważ jeśli chcesz jednoznacznie określić koszt na kilometr, to poniesione koszty musisz zamienić na przejechaną odległość.

Czysto akademicko przypuśćmy, że cena paliwa wynosi 4.5 zł za litr. W takiej sytuacji koszt przy spalaniu mniej więcej 33 litrów na każde 100 km będzie wynosić ok. 1,48 zł za przejechany kilometr. Proste, prawda?

Jak przeliczyć paliwo na kilometry?

Samochód samochodowi nierówny. Jasne jest to, że przeliczając paliwo na kilometry, pod uwagę należy wziąć czynniki inne, niż tylko sama benzyna. Kupując używane, czy też nowe auto, spora część kierowców zwraca uwagę na spalanie paliwa wybranego pojazdu.

  Jakiej firmy telewizor kupić?

Warto też zwrócić uwagę, że producenci bądź dystrybutorzy aut w oficjalnych informacjach zawsze podają średnią liczbę spalanego paliwa na 100 km. Tego typu dane bazują na standardowych i kontrolowanych testach, więc rezultaty mogą sporo odbiegający od realnych warunków na drodze.

Koszt paliwa wzór

Nie warto jednak od razu przekreślać podanej informacji podanej przez producenta, ponieważ może mieć ona zastosowanie przy np. porównywaniu przeróżnych modeli aut w celu ułatwienia sprawdzenia, który z potencjalnych pojazdów jest najbardziej oszczędny – przynajmniej w teorii. Często w realnych warunkach okazuje się, że samochód potrafi spalić znacznie więcej. A to z kolei pali zawartość portfeli. Dlaczego tak się dzieje?

Oprócz wcześniej wspomnianych czynników, na prędkość spalania paliwa wpływa o wiele zbieżnych: ważny jest styl Twojej jazdy, obciążenie pojazdu, prędkość, a nawet klimatyzacja czy stan ogumienia. Oczywiście ważne jest też to, czy Twoje auto przystosowane jest do jazdy po mieście, czy wolnych przestrzeniach.

W końcu nie od dzisiaj wiadomo, że podróżując po mieście, auto zużyje o wiele więcej paliwa w porównaniu do jazdy po autostradzie lub prostej trasie, gdzie sama jazda przebiega o wiele płynniej – bez ciągłego zatrzymywania się, zwalniania, skręcania i redukowania prędkości. Wszystkie te czynności są bardzo wymagające dla baku Twojego samochodu.

Wykorzystaj wcześniej wspomniany wzór (czyli zużyte paliwo/liczba kilometrów x 100) a wszystko będzie dobrze. Mamy nadzieję, że artykuł uchylił Ci nieco rąbka tajemnicy odnośnie informacji na temat paliwa, obliczania spalania na kilometr oraz zależnych, które wpływają na ostateczną ceny benzyny.

Pamiętaj o używaniu wyżej wspomnianych wzorów. Dzięki nam nie musisz już dłużej zastanawiać się, jak najbardziej oszczędzić na pojedynczym kilometrze. Zaskocz tymi informacjami swoich znajomych, bo większość ufa papierkom i najczęściej w końcu wybiera najmniej palące auto… w teorii. Bo rzeczywistość często jest inna.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by max on Porady J8.pl

Cena paliwa na obecną chwilę to 8 zł