Śmierdzące buty – wstydliwy problem, dotyczący wielu.

Przykry zapach obuwia może być powodem wielu nieprzyjemnych sytuacji. Potliwość stóp to wstydliwy problem, z którym zmaga się wiele osób, niekoniecznie uprawiających wyczynowo sporty, choć aktywność fizyczna i coraz częściej doskwierające nam upały zdecydowanie sprzyjają powstawaniu nieprzyjemnych zapachów.

Z czego bierze się nieprzyjemny zapach obuwia?

Przyczyną powstawania nieprzyjemnego zapachu naszych stóp i butów jest rozkładający się pot. Wewnątrz obuwia gromadzi się pot, który momentalnie, staje się pożywką dla niezliczonych bakterii i grzybów. Temu procesowi dodatkowo sprzyja brak odpowiedniej wentylacji stopy.

Sztuczne obuwie sprzyja przykrym zapachom.

Śmierdzące buty

Istotnym czynnikiem jest materiał, z którego zrobione jest obuwie. Im bardziej sztuczny i nieoddychający materiał, tym stopa poci się bardziej. Oczywiście istnieją także sztuczne, lecz zaawansowane technologicznie materiały, które pozwalają stopie oddychać, ograniczając w ten sposób potliwość, a co za tym idzie również przykry zapach. Ponadto tanie obuwie często wyprodukowane jest przy użyciu klejów, o intensywnym zapachu, podsycanym również przez temperaturę.

Podstawowa higiena stopy i obuwia.

 • Wybieraj obuwie oddychające, wysokiej jakości, w miarę możliwości z naturalnych materiałów.
  Dobre obuwie to już połowa sukcesu. Samo obuwie to jednak nie wszystko. Jeśli nawet do butów najnowszej generacji, z super technologicznie zaawansowanych materiałów włożymy stopę w sztucznej skarpecie – na nic cała technologia, jeśli nasza stopa będzie pozbawiona dopływu tlenu. Wybieraj oddychające skarpetki z naturalnych materiałów.

 • Dbaj o higienę stopy i obuwia.
  Jeśli założymy obuwie na brudną i już spoconą stopę, możemy mieć pewność, że jej zapach i bakterie szybko rozprzestrzenią się w środku. Jeśli chcemy dłużej zachować świeżość naszych butów – dbajmy przede wszystkim o higienę stóp i zawsze zakładajmy buty na czyste stopy.

 • Pierz obuwie.
  Tak samo, jak skarpetki i bieliznę buty należy prać, aby pozbyć się brudu i nieprzyjemnego zapachu. Oczywiście nie każde obuwie nadaje się do wrzucenia do pralki. Jeśli jednak jest to możliwe, powinien to być nasz punkt wyjścia do wszelkich innych zabiegów. Tylko w ten sposób jesteśmy bowiem w stanie realnie pozbyć się gromadzących się w nich bakterii i grzybów.

 • Wietrz i susz.
  Prać jednak z przyczyn oczywistych nie będziemy po każdym użyciu. Dlatego ważne jest, aby po zdjęciu obuwia, zwłaszcza przepoconego, odpowiednio je wysuszyć i przewietrzyć. Wyjmij wkładki, wyciągnij języki i wystaw swoje buty na balkon w słoneczny dzień. Słońce także zabija część zarazków grzybów, a przykry zapach wietrzeje.


Sposob naśmierdzące buty

To podstawowe zasady, którymi powinniśmy kierować się zawsze przy użytkowaniu i konserwacji obuwia. Na wyjątkowo śmierdzące obuwie są jednak bardziej zaawansowane sposoby.
Domowe sposoby na śmierdzące obuwie

 • Tabletki do uzdatniania wody
  Tak, to nie żart. Tabletki zawierające chlor i jony srebra skutecznie eliminują bakterie i grzyby, dodatkowo zapewniając ochronę na dłużej. Uprane obuwie należy zanurzyć w roztworze przygotowanym z wody i wspomnianych tabletek, a następnie wysuszyć.

 • Herbata w torebkach i granulowana
  Herbata świetnie pochłania wilgoć i nieprzyjemne zapachy. Szczególne właściwości higroskopijne ma herbata granulowana, herbata w torebkach jest jednak zdecydowanie wygodniejsza w użyciu. Umieść woreczki z herbatą w obuwiu i pozostaw na noc.

 • Soda oczyszczona
  Podobnie jak herbatę sodę umieszczamy w butach na noc. Przed ponownym założeniem obuwia, należy oczywiście ją usunąć. Sprawdzonym narzędziem będzie w tym wypadku odkurzacz.

 • Żwirek dla kotów
  Właściciele kotów doskonale wiedzą, że żwirek ma świetne właściwości higroskopijne, jak również potrafi zneutralizować nawet bardzo nieprzyjemne zapachy. Warto wybrać żwirek dobrej jakości, sylikonowy, który nie pozostawi śladów na obuwiu.

 • Lawenda
  Lawenda ma wiele zastosowań w gospodarstwie domowym. Zawdzięcza to przede wszystkim swojemu świeżemu zapachowi. Możemy zastosować lawendę w jej naturalnej postaci albo użyć lawendowych wkładek do butów.

 • Ryż ma oczywiście działanie higroskopijne. Aby dodatkowo zdezynfekować nasze obuwie i nadać nowy, przyjemny zapach, możemy go skropić olejkiem z drzewa herbacianego lub innym o podobnych właściwościach

Profesjonalne sposoby na śmierdzące obuwie

 • Ultrafiolet
  promienie ultrafioletowe skutecznie zabijają wszelkie bakterie i grzyby. Wystarczy kilka minut pod lampą ultrafioletową i obuwie jest zdezynfekowane. Takim sprzętem dysponują niektóre zakłady szewski, można też go znaleźć na siłowniach i w klubach fitness, albo zainwestować we własne urządzenie do użytku domowego. To także dobre rozwiązanie dla sandałów i innych butów, których nie włożymy do pralki, ani nie wypełnimy żadnymi innymi środkami.

 • Ozonowanie
  Podobnie jak ultrafiolet ozon ma właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Specjalne suszarki do butów z ozonem są dostępne na rynku, a dzięki ich konstrukcji ozon dociera w najgłębsze zakamarki śmierdzącego obuwia.

 • Kulki i inne wkłady do butów
  To gotowe produkty specjalnie przeznaczone do odświeżania obuwia. Dostępne w sklepach sportowych i z artykułami do pielęgnacji obuwia. Wkładamy je do butów na noc lub kilka godzin i neutralizują przykre zapachy.

 • Dezodoranty i spreje
  Istnieje cała gama produktów tego rodzaju. Proste i łatwe w użyciu, do odświeżania obuwia na szybko. Również łatwe w transporcie, można wrzucić do torby na wyjazd lub trening.

 • Cedrowe wkładki do butów
  Cedr ma właściwości przeciwgrzybicze i pochłania przykre zapachy. W sklepach dostępne są wkładki, pokryte cienką warstwą drzewa cedrowego.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 4 reviews
by Kinkos on Porady J8.pl

Świetnie, BARDZO rzeczowo napisane 🙂

by ula on Porady J8.pl

Hej, fajne rady! A co sądzisz o takich bębnowych suszarkach? Czy w nich można suszyć buty? Jeżeli tak, to jaki model polecasz, który podoła efektywnemu suszeniu butów, no i samych ubrań?  Pozdrawiam serdecznie

by Martyna A on Porady J8.pl

Najlepszy zbiór sposobów na cuchnące buty!! polecam przeczytać cały artykuł, bo warto.

by Ola on Porady J8.pl

Są takie skuteczne kropelki polskiego producenta, ale nie pamiętam nazwy a jestem w biurze 🙂 Będę w domu i nie zapomnę to podam nazwę