Za duże obuwie to nie tragedia

Prawdopodobnie każdy w swoim życiu spotka się przynajmniej raz z problemem zbyt dużych butów, z których nie chce się jednak zrezygnować czy zwrócić ich do sklepu. Może to być nowo kupione obuwie, które było dostępne tylko w nieco większym rozmiarze lub było przymierzane w grubszych skarpetkach bądź przy opuchniętych stopach. Takie sytuacje zdarzają się też jednak w używanych butach, gdy materiał może się rozciągnąć wskutek codziennego użytkowania. Istnieją jednak praktyczne sposoby na zmniejszenie obuwia lub wypełnienie wolnej przestrzeni. 

Wkładki do butów sposobem na zbyt duże obuwie

Najpewniejszym sposobem na poradzenie sobie ze zbyt dużymi lub luźnymi butami, jest dobranie do nich wkładek. Są one dostępne właściwie w każdym sklepie obuwniczym i to w różnych wariantach. Skutecznie wypełniają one wolną przestrzeń, sprawiając, że buty są ciaśniejsze i lepiej dopasowane do stopy. Będą one doskonałym rozwiązaniem do butów pełnych, natomiast niespecjalnie nadają się do obuwia z otwartym przodem.

Do wyboru są różne rodzaje wkładek, natomiast najczęściej spotykane są warianty: silikonowe, filcowe oraz skórzane. Te pierwsze mogą nieco utrudniać dostęp powietrza do stopy, lecz doskonale sprawdzają się do szpilek czy balerinek. Wersje filcowe stanowią dodatkową warstwę termiczną, więc z powodzeniem można je wykorzystywać do wszelkich wariantów obuwia zimowego, w tym kozaków czy botek. Wkładki skórzane są przeważnie najdroższe, ale jednocześnie bardzo komfortowe, gdyż jest to materiał oddychający, więc sama skóra będzie się mniej pociła.

Taka opcja będzie zdecydowanie najlepsza w kontekście butów sportowych, gdy konieczne jest zachowanie przewiewności i dużej wygody. 

  Sposoby konserwacji żywności

Zapiętki zmniejszą za duże buty

Jak zmniejszyć szpilki

Alternatywą względem wkładek są zapiętki, a więc wypełnienie, które nakleja się w tylnej części buta, zmniejszając jego długość. Dzięki temu rozwiązaniu stopa nie będzie się wyślizgiwała z buta, a jednocześnie stanowi to dodatkowe zabezpieczenie pięty, która nie będzie się ocierała o twardą końcówkę buta. Tego typu dodatki występują głównie w wersjach silikonowych lub skórzanych. W przeciwieństwie do większych wkładek, z powodzeniem można z nich skorzystać także w kontekście butów z odkrytymi palcami. 

Domowe sposoby na wypełnienia za dużych butów

Z uwagi na brak innych rozwiązań, przed laty jako wypełnienie do butów, wykorzystywano po prostu watę. Umieszczano ją w przedniej części buta, dzięki czemu obuwie nie zsuwało się z nogi. Obecnie jednak jest to rzadko spotykany sposób, gdyż w praktyce nie jest on zbyt wygodny. Wata z czasem zbija się w twardą masę, która może powodować dyskomfort.

Zamiast tego można jednak sięgnąć po kawałki miękkiej gąbki do kąpieli. Jest ona lekka i puszysta, a przy tym dobrze dopasowuje się do kształtu buta oraz samej stopy. Jednocześnie gąbka nie straci swojej sprężystości, tak jak byłoby w przypadku wypełnienia z waty. Taki sposób sprawdzi się szczególnie w nagłych sytuacjach, gdy dana para butów jest bardzo potrzebna i okazuje się za duża, a nie ma już czasu, by wybrać się do sklepu po profesjonalne wypełnienie. 

Jak zmniejszyć buty w domowych warunkach? 

Wkładki czy inne wypełnienie nie jest jedynym sposobem na poradzenie sobie ze zbyt dużymi butami. Jeżeli mają one pasować na mniejszą stopę, to można spróbować je zmniejszyć, co można osiągnąć bardzo prostym, domowym rozwiązaniem. Dodatkowo metoda ta nie wymaga dużych nakładów, gdyż poza chwilą wolnego czasu, potrzebna jest jedynie woda oraz suszarka do włosów.

Jak zmniejszyć buty

Buty wystarczy zwilżyć (nie należy ich przemoczyć), a dla ułatwienia można przy tym skorzystać ze spryskiwacza. Następnie takie wilgotne obuwie osusza się z pomocą suszarki, wykorzystując strumień zimnego lub letniego powietrza. Strumień trzeba nakierować z odległości przynajmniej dziesięciu centymetrów w przypadku butów skórzanych, a nawet kilkunastu w kontekście obuwia materiałowego, gdyż w przeciwnym razie buty mogłyby się przesadnie skurczyć.

  Jak usunąć silikon?

Po zakończeniu takiego procesu, należy sprawdzić czy buty są już odpowiednio dopasowane. Efekty z pewnością będą widoczne, lecz do osiągnięcia pożądanego rezultatu, może być potrzebne kilkukrotne powtórzenie całej procedury. W przypadku materiałów syntetycznych, zamiast spryskiwania, można delikatnie namoczyć wierzch buta mokrą gąbką lub ścierką. Wynika to z faktu, że buty z takiego materiału będą sztywniejsze niż te z naturalnej bawełny czy skóry.  

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by jasmi on Porady J8.pl

Ja za duże buty oddaje znajomym