Słysząc frazę „obrobić zdjęcie” od razu pierwsze co się nasuwa na myśl to Photoshop. Ale czy naprawdę trzeba inwestować tak duże pieniądze, aby nasze zdjęcie wyglądało profesjonalnie, bo nie oszukujmy się, cena Photoshop’a potrafi przerosnąć każdą zawartość portfela, a szczególnie te nowsze wersje.

Ale czy da się obrobić zdjęcie nie wydając na to ani grosza? A no da się! Jedyne czego potrzebujesz to komputera lub smartfona, internetu oraz tego poradnika, który przedstawi ci pięć najlepszych programów do podstawowej oraz zaawansowanej edycji zdjęć. Oto one:

#1 Gimp

Na pierwszy ogień idzie Gimp, polsko języczny gigant fotografii, który potrafi zachwycić swoimi możliwościami. Z pomocą tego programu możesz zrobić z fotografii praktycznie wszystko, a jedyne co cię ogranicza to twoja wyobraźnia. W przedstawionym programie dostępnych jest szereg opcji i funkcji takich jak: zniekształcenie kolorów, poprawa kontrastu czy nawet praca na warstwach.

Program pomoże nam również z zaawansowanym fotomontażem. Obsługa z początku może wydawać się trochę skomplikowana, jednak bardzo szybko da się nauczyć jego obsługi. Dodatkowo interfejs jest bardzo przyjazny użytkownikowi dzięki swoim panelom funkcyjnym, które tylko ułatwiają i przyspieszają pracę nad obróbką.

#2 Photoscape X

Program przydatny amatorom obróbki zdjęć. Chociaż nie nadaje się do tak zaawansowanej edycji jak wcześnie wspomniany Gimp, to także posiada szeroki wachlarz funkcji edycyjnych, które pomogą każdemu podkoloryzować fotografię.

Program dostępny jest niestety w angielskiej wersji językowej, jednak jego obsługa jest tak banalnie prosta, że nawet osoby ze słabą znajomością tego języka powinny sobie poradzić. Do dyspozycji mamy różne filtry, nakładanie kolorów czy efekt starej ziarnistej kliszy. Jest w czym wybierać. Dostępna jest opcja Viewer, która pozwala na przeglądanie zdjęć oraz panel edycyjny fotografii. Program udostępnia także możliwość tworzenia gifów oraz kolaży.

  Jak uratować przesoloną potrawę?

#3 Pixlr X

Pixlr X jest kolejnym świetnym oraz bezpłatnym programem, który oferuje szeroką gamę opcji oraz możliwości edycji zdjęć. Co najlepsze jest on dostępny w sieci, a więc nie ściągamy go bezpośrednio na komputer, tylko logujemy się na stronę twórcy poprzez przeglądarkę i już możemy pracować nad obróbką zdjęcia.

Pixlr X daje nam możliwość nakładania filtrów, dodawania obrazków oraz tekstu. Chociaż narzędzie to nie jest rozwinięte w taki sposób jak te poprzednie, to jednak warto zwrócić na niego uwagę, ponieważ również z jego pomocą można zdziałać cuda. Brakuje mu niestety funkcji retuszu, który w dzisiejszych czasach powinno mieć każde oprogramowanie do obróbki fotografii, no ale cóż, można się wspomóc innym programem z listy.

#4 Fotor

Darmowe programy

Fotor jest bezpłatnym programem dostępnym w wersji desktopowej, w fromie strony internetowej, jak również aplikacji na smartfona. Program daje nam możliwość podstawowej edycji zdjęć oraz tworzenia kolaży. Edytor został wypełniony funkcjami zwanymi scenami, które pomogą dobrać odpowiednie odzwierciedlenie kolorów zależnie od scenerii fotografii.

Jest to bardzo przydatna opcja jeśli chcemy, aby nasze zdjęcie miało nasycone i wyraziste barwy. Z poziomu tego programu możemy również usunąć efekt czerwonych oczu czy wykadrować zdjęcie do odpowiedniego rozmiaru. Na końcu możemy zapisać je na dysku lub wysłać je na Facebook’a, Twitter’a lub Flickr’a.

#5 Snapseed

Snapseed jest dostępny tylko na smartfony z systemem Android lub IOS, jednak dzięki jego możliwościom oraz zaawansowanym trybom edycji warto jest o nim napisać kilka słów. Aplikacja posiada ogrom funkcji takich jak: natężenie ostrości, usuwanie efektu czerwonych oczu, filtry, efekty, tryb winety czy usuwanie skaz. Jest ona na tyle potężnym narzędziem, że z jej pomocą można obrobić zdjęcie w naprawdę profesjonalny sposób, ktory zadziwi wszystkich.

Praca z nią jest bardzo szybka, dzięki łatwym nakładaniem efektów. Wszystko odbywa się za pomocą suwaków w górę, w dół oraz na boki, co daje naprawdę świetny efekt finałowy. Aplikacja oferuje również opcję podzielenia się fotografią na niemal każdym portalu społecznościowym bezpośrednio wysyłając ją z programu.

  Przepis na dobrą kawę

#6 PhotoFiltre

Program oferuje niestety tylko podstawową obróbkę zdjęcia i nie pozwala pracować na warstwach co ją bardzo ogranicza jednak, dzięki swojej prostocie oraz czytelności zasługuje, aby się tutaj znaleźć.

Z jej pomocą nie zdziałamy cudów ze zdjęciem, jednak możemy wykonać podstawowe zabiegi edycji fotografii takie jak: wyostrzenie niektórych elementów, zmiana jasności oraz kontrastu. Jej największą zaletą są filtry, których jest ponad 100. Program wart polecenia, ale tylko do podstawowej obróbki.

#7 Paint.NET

Przy pierwszym kontakcie z programem Paint.NET możemy odnieść wrażenie, że znamy już coś takiego, a to za sprawą, że program ten swoim wyglądem przypomina Painta – tak, tak, ten za czasów jeszcze Windows XP, jednak Paint.NET oferuje o wiele bardziej rozbudowany panel edycji o raz – i tu miłe zaskoczenie – pracę na warstwach. Program jest bardzo intuicyjny oraz prosty w obsłudze co wyróżnia, go na tle pozostałych edytorów.

Z jego pomocą możemy dodać również przeróżne filtry, jak na program do edycji fotografii przystało oraz przeprowadzić inne zabiegi upiększające, które dostępne są jedynie w tych komercyjnych wersjach programów. Jest idealnym zamiennikiem podstawowego edytora zdjęć Windows.

#8 Zdjęcia Google

O tym także trzeba wspomnieć, mimo że głównym założeniem tego programu jest segregacja oraz udostępnianie zdjęć. Jednak jak na Google przystało mamy również dostęp do kilka przydatnych narzędzi do edycji zdjęć, które przed wysłaniem ich dalej możemy obrobić.

Program oferuje filtry, efekty, przycinanie zdjęć oraz ich obracanie. Dostępnych jest także kilka innych opcji, które razem potrafią dać naprawdę ładny efekt końcowy. Z aplikacji Zdjęcia Google można korzystać oczywiście poprzez stronę internetową na naszym komputerze oraz ze Smartfonów, na których jest ona domyślnie zainstalowana.

#9 Darktable

Darmowe programy graficzne

Ta mroczna nazwa skrywa ogrom ciekawych możliwości, które możemy wykorzystać na różne sposoby. Aplikacja przeznaczona jest do edycji zdjęć RAW wykonanymi za pomocą aparatów cyfrowych.

  Butelka dla noworodka

Program poza prostymi zabiegami edycyjnymi takimi jak: przycinanie, obracanie oraz korekty ekspozycji, daje nam możliwość, także wyświetlenia prezentacji czy dostęp do mapy, która pokaże nam miejsce wykonania zdjęcia za pomocą metadanych. Aplikacja jest stale rozwijana, a więc w przyszłości możemy spodziewać się jeszcze bardziej zaawansowanych trybów edycji.

#10 Photo Pas Pro

Program ten jest bez wątpienia najmniej znanym z wyżej wymienionych, ale czy to znaczy, że jest słaby? – Nie, wręcz przeciwnie!

Za pomocą panelu edycyjnego możemy przeprowadzić szereg udoskonaleń na naszym zdjęciu. Zaczynając od zaawansowanej korekty, przez usuwanie skaz, kończąc na umieszczeniu ich w różnorodnych kolarzach. Mamy dostęp również do filtrów oraz pracy na warstwach, a więc możemy również podmienić tło na nasze jeśli to oryginalne nie przypadło nam do gustu. Obsługuje format RAW.

Programów do edycji jak możecie zauważyć jest mnóstwo i nie trzeba wydawać na nie pokaźnej sumy pieniędzy. Ba! Nie trzeba wydawać nic, dzięki dostępowi do internetu możemy zrobić ze zdjęciem praktycznie wszystko co nam się podoba i na co mamy ochotę, wystarczy tylko odrobinę kreatywności. Oczywiście programów do edycji jest o wiele więcej, jednak te wyżej wymienione zasługują na to, by o nich tu wspomnieć, dzięki swoim funkcjonalnością oraz możliwością zaawansowanej edycji fotografii.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 3 reviews
by Fajfer on Porady J8.pl

używałem corela wersji demo ale duży kombajn, a gimp albo i paint się sprawdzają 🙂

by Oni on Porady J8.pl

Gimp i Darktable powinny być ok. Kilka z pozostałych testowałem ale mi nie podeszły do końca.

by Janio on Porady J8.pl

Ja lubię Gimpa. Prosty, darmowy program do grafiki.