Odpowiednie oświetlenie do ciągnika gwarantuje bezpieczeństwo kierowcy oraz pozostałym uczestnikom ruchu drogowego. Niezbędne lampy sprawiają, że maszyna rolnicza widoczna jest już z dalekiej odległości. W jakie oświetlenie wyposażony powinien być ciągnik, aby móc poruszać się po drodze zgodnie z obowiązującymi normami?

Ciągnik na polu

Dlaczego lampy w maszynie rolniczej są istotne?

Lampy należą do najważniejszych części każdego pojazdu. Brak sprawnych świateł wiąże się nie tylko ze stwarzaniem dużego zagrożenia w ruchu drogowym, ale także z otrzymaniem wysokiego mandatu. Przepisy drogowe dokładnie opisują, w jakie oświetlenie pojazd musi być wyposażony. Oświetlenie do ciągnika wyróżnia maszynę rolniczą, dzięki czemu jest ona doskonale widoczna dla pozostałych kierowców. Lampy przydatne są także dla osoby kierującej ciągnikiem, bowiem oświetlają one drogę po zmroku bądź podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Światła informują również o zamiarach kierowcy w związku z wykonywaniem danych manewrów. Oświetlenie bezpośrednio przyczynia się zatem do zminimalizowania ryzyka kolizji drogowych oraz wypadków.

Jakie lampy posiadać powinien ciągnik?

Maszyna rolnicza wzbogacona jest o światła mijania i lampy sygnalizujące hamowanie („stop”). Ciągnik posiadać powinien także oświetlenie pozycyjne – znajdujące się zarówno z przodu pojazdu, jak i z tyłu. Oczywiście konieczne jest wyposażenie maszyny rolniczej w światła kierunkowskazów. Lampy tego typu informują pozostałych uczestników ruchu drogowego o manewrach wykonywanych przez kierowcę ciągnika. Niezbędne są także światła awaryjne. Bardzo ważne jest właściwe umieszczenie lamp na maszynie, tak aby oświetlenie nie oślepiało innych kierowców, nadjeżdżających z naprzeciwka. Kierowca wybierając żarówki zwrócić powinien szczególną uwagę na moc, bowiem lampy należące do tej samej kategorii świecić muszą w ten sam sposób. Istotne jest zatem, aby żarówki reflektorów zbliżone były, jak najbardziej do siebie.

Konieczne jest także właściwe oświetlenie tablicy rejestracyjnej, która musi być dobrze widoczna niezależnie od rodzaju pojazdu. Dodatkowo istotne jest właściwe umiejscowienie z tyłu maszyny rolniczej odblasków. W sytuacji, gdy ciągnik przekracza szerokość 2,1 m, na pojeździe należy umieścić światła obrysowe.

  Tynki dekoracyjne w domu - rodzaje

Poszukując odpowiednich akcesoriów oraz części dla traktora warto jest się zwrócić w stronę sklepu internetowego Kamar. Znajdują się w nim niezbędne wyposażenie maszyny rolniczej – np. elektortechnika dla ciągnika, pneumatyka, akcesoria do plandek czy wspomniane oświetlenie. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 0 reviews