Programy do projektowania wnętrz

Nowocześnie i praktycznie zaprojektowane mieszkania cieszą się coraz większą popularnością, ludzie częściej pracują w domu, a odpowiednia przestrzeń do pracy to podstawa, żeby zachować kreatywność i zapał.

Jeśli planujemy samemu opracować swoje własne cztery ściany, powinniśmy się rozejrzeć w ofercie programów do projektowania wnętrz, wiele z nich przystosowanych jest do użytkowania przez osoby zupełnie niezwiązane z architekturą wnętrz, co sprawia, że nie będziemy mieć większych trudności z aranżacją wirtualnego mieszkania.

Autodesk Homestyler – działa bez instalacji

Darmowy program do projektowania mieszkań i domów, razem z podwórzem. Aplikację możemy włączyć z poziomu przeglądarki internetowej, bez żadnej instalacji, potrzebujemy tylko wtyczki Flash. Program może nie imponuje stroną graficzną, ale jest czytelny i pozwala na opracowywanie skrupulatnych planów pomieszczeń.

W tym programie projektujemy zarówno w widoku dwuwymiarowym, jak i pełnym 3d. Użytkownicy cenią sobie sporą bazę mebli i sprzętów dostępnych w aplikacji. Niestety obsługę programu utrudnia brak polskiej wersji językowej, mimo wszystko ze względu na łatwy dostęp warto go sprawdzić.

Sweet Home 3d – Programem zaaranżujesz całe mieszkanie

Bardzo dokładny i przyjazny program, pozwala zaaranżować całe mieszkanie. Aplikacja pozwala obejrzeć efekty naszej pracy w trójwymiarowej wizualizacji. Interfejs pozwala nam na stworzenie mieszkania na bazie planu, który możemy przenieść do naszej wizualizacji, aby uprościć sobie przełożenie wymiarów. Aplikacja jest dość prosta i łatwa do opanowania, dostępna w języku polskim i możemy ją zainstalować na komputerze zupełnie za darmo.

  Aranżacja małego salonu

Google SketchUp Pro – Najpopularniejszy ale płatny

Programy dla projektantów

Program niestety jest płatny, idealny do projektowania wnętrz, cieszący się mianem najpopularniejszego programu do planowanie wystroju. Warstwa projektowa opiera się na trójwymiarowych modelach. Interfejs programu posiada dział z szeroką gamą gotowych modeli mebli i ozdób, które można dowolnie personalizować i włączać w nasz projekt. Wykonaną wizualizację możemy z łatwością przełożyć na zdjęcie i wyeksportować w klasycznych formatach, takich jak TIFF, czy JPG.

Ikea Home Planner – Program producenta meblowego

Narzędzie dostępne na stronie producenta meblowego, przeznaczone do planowania łazienek, sypialni i kuchni. Pobrana aplikacja będzie zawierać katalog mebli Ikea, a po wykonaniu projektu program wyceni wszystkie wybrane obiekty. Możemy pracować zarówno w widoku trójwymiarowym, jak i płaskim widoku 2D. Można również wykorzystać gotowe projekty jako bazę dla naszej pracy.

Program Ikea Home Planner został stworzony z myślą o klientach, co oznacza czytelny i prosty interfejs, taka aplikacja z pewnością przypadnie do gustu każdemu.

InteriCAD – Profesjonalny program do projektowania wnętrz

Profesjonalny program do projektowania wnętrz, niestety musimy za niego zapłacić. Sprawdzi się przy projektowaniu każdego pomieszczenia. Możemy tworzyć w nim wizualizacje 3D i korzystać z wielkiej bazy najnowszych mebli i akcesoriów do mieszkań.

InteriCAD to program znacznie bardziej profesjonalny, warto rozważyć jego zakup, jeśli wiążemy z projektowaniem mieszkań jakieś większe plany, niż zaplanowanie designu we własnym domu.

Blender – aplikacja przeznaczona do aranżacji wnętrz

Program dla architekta

Właściwie Blender nie jest aplikacją przeznaczoną do aranżacji wnętrz, został stworzony jako darmowy program do grafiki 3d, do dziś figuruje jako główny wybór wśród początkujących twórców grafiki do gier, czy filmów, głównie przez swoją zupełną darmowość i ogromną liczbę wideo poradników.

Do stworzenia ściśle określonego planu mieszkania możemy jednak potrzebować dwuwymiarowego, rozrysowanego planu, gdyż odwzorowywanie rzeczywistych wymiarów w tym programie może być nieco problematyczne.

  Jak zostać policjantem?

Wielkim atutem programu jest jego otwartość, nie dysponuje on zamkniętym katalogiem obiektów, takich jak meble i urządzenia, wszystko możemy pobrać z Sieci i importować do programu, a potem dowolnie edytować. Skończoną pracę w programie blender można z łatwością renderować do dwuwymiarowej grafiki z nałożonymi kolorami i cieniami.

Nie można zapominać, że blender to program o olbrzymich możliwościach, do wykorzystania ich w pełni wymagane będzie opanowanie całego mnóstwa skrótów klawiszowych i poświęcenie odrobiny czasu na zrozumienie interfejsu.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 2 reviews
by Marcin on Porady J8.pl

Blender jest spoko

by Projektant on Porady J8.pl

Osobiście używam program Google SketchUp Pro mi pasuje i na moje projekty wystarcza.