Jak powinniśmy ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?

Rozmowa kwalifikacyjna decyduje o tym, czy pracodawca rozpatrzy pozytywnie naszą kandydaturę na dane stanowisko. Z tego względu musimy zaprezentować się w odpowiedni sposób i wywołać pozytywne pierwsze wrażenie.

Jednym z elementów osiągnięcia tego celu jest właściwy dobór ubioru i zadbanie o schludną prezencję. Jak zatem powinniśmy ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną, by zapunktować u przyszłego pracodawcy?

Odpowiedni ubiór dla kobiet

Jeśli chodzi o panie, najważniejsze w doborze stroju są umiar połączony z elegancją. Choć każda z nas chciałaby zabłysnąć przed osobą przeprowadzającą rozmowę rekrutacyjną, to musimy pamiętać, że w tym przypadku mniej znaczy lepiej.

Zasada ta dotyczy zarówno makijażu, sposobu uczesania włosów, biżuterii i dodatków jak i naszego stroju. W większości firm obowiązuje dresscode, w którym nie pochwala się rzucającego się w oczy make-up’u czy ekstrawaganckich ubrań.

Nie inaczej jest w przypadku rozmowy o pracę. Kobieta powinna prezentować się schludnie i pokazać, że dba o siebie i potrafi ubrać się w odpowiedni sposób, ale jednocześnie bez zbędnej przesady. Z tego względu panie powinny postawić na delikatny, estetyczny makijaż, który jedynie podkreśli urodę lub zamaskuje niedoskonałości twarzy.

Absolutnie jednak nie powinno się decydować na ostre kolory cieni czy pomadki – będą one mimowolnie rozpraszać uwagę pracodawcy oraz sugerować mu negatywny wizerunek kandydatki. Podobnie z biżuterią – nie zakładajmy wyróżniających się lub zbyt połyskujących dodatków. W zupełności wystarczą subtelne kolczyki, nierzucający się w oczy wisiorek oraz minimalistyczny zegarek.

Rozmowa kwalifikacyjna

Jeśli chodzi o uczesanie włosów, w tej kwestii mamy nieco więcej dowolności. Możemy postawić na rozpuszczone lub spięte włosy – wybór należy do nas. Pod jednym warunkiem – nasza fryzura musi wyglądać na zadbaną i ułożoną. Z całą pewnością nie możemy przyjść na rozmowę o pracę w nierozczesanych włosach czy niechlujnie upiętym kucyku, z którego co chwilę wypadają pojedyncze kosmyki. Jeśli chodzi o ubiór, warto postawić na skromny a zarazem szykowny outfit. Najlepiej sprawdzi się klasyczna biała koszula bez dekoltu połączona z ciemnymi spodniami lub nie za krótką spódnicą.

W przypadku wyboru spódnicy koniecznie załóżmy pod spód rajstopy, nawet jeśli jest wystarczająco ciepło, by obejść się bez nich. W kwestii butów postawmy zarówno na wygodę jak i elegancję. Szpilki nie będą konieczne, jednak jeśli lubimy w nich chodzić, nic nie stoi na przeszkodzie, by założyć je na rozmową kwalifikacyjną.

Nie powinny jednak mieć kilkunastocentymetrowego obcasa, który będzie przyciągał uwagę nie tylko wyglądem, ale i głośnym stukaniem po posadzce. Dobrym wyborem będą także buty typu oksfordki lub baleriny. Postawmy raczej na zakryte obuwie – sandały czy klapki zdecydowanie nie nadają się na tę okazję.

Odpowiedni ubiór dla mężczyzn na rozmowę kwalifikacyjną

Odpowiedni ubiór dla mężczyzn

Panowie także powinni prezentować się nienagannie podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Niezależnie od miejsca, w którym ubiegamy się o stanowisko, bezpiecznie jest postawić na elegancję. Jeśli panowie nie mają starannie wypielęgnowanej brody czy przystrzyżonego zarostu, koniecznie powinni ogolić się przed pójściem na rozmowę kwalifikacyjną. Warto spryskać się także wodą kolońską lub delikatnymi perfumami o niezbyt intensywnym, acz wyczuwalnym zapachu. Włosy powinny być świeżo umyte i uczesane, tak by sprawiały wrażenie schludnych.

Niektórzy panowie nie zwracają uwagi na stan swoich paznokci u dłoni, ale w przypadku rozmowy kwalifikacyjnej każdy szczegół może mieć znaczenie. Z tego względu przed spotkaniem warto poświęcić chwilę na obcięcie i wyszorowanie paznokci. W kwestii stroju dla mężczyzn najlepiej sprawdzi się klasyczny garnitur z krawatem lub bez. Dobrym wyborem będzie także biała, wyprasowana koszula połączona z marynarką i eleganckimi spodniami.

Nie powinniśmy zakładać dżinsów, bowiem nie w każdej firmie pozwala się pracownikom na tak zwaną swobodną elegancję. Szykowne powinny być także buty – dobierzmy je do pozostałych części stroju i wypastujmy je przed spotkaniem. Sportowe obuwie w tym wypadku nie wchodzi w grę – najlepiej sprawdzą się buty dedykowane do garnitury lub stylowe półbuty.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by ulik on Porady J8.pl

Dobrze że ja mam to już za sobą