Wykorzystywane w różnych sektorach produkcyjnych metody, których celem jest ułatwienie i poprawienie pracy, z dnia na dzień stają się coraz bardziej zrobotyzowane oraz zmechanizowane. Jednym z wysokich technologicznie zabiegów, dających szybkie i efektywne rezultaty jest cięcie laserowe. Ze względu na wysoką mobilność oraz wyjątkową precyzję, metodę tę chętnie wykorzystuje się do obróbki różnego rodzaju tworzyw i materiałów.

Laserowe wycinanie

W jaki sposób odbywa się cięcie laserowe

Cięcie laserowe jest procesem, którego działanie możliwe jest za pośrednictwem strumienia laserowego. Zachodzi wtedy proces termiczny, którego celem jest ogrzanie powierzchni materiału lub tworzywa. Dużą rolę odgrywa tu moc lasera – musi być dobrana odpowiednio do materiału oraz kształtu, jaki chcemy osiągnąć.

W wyniku wytworzonej przez laser wysokiej temperatury, energia ta stapia, spala lub też prowadzi do częściowego bądź całkowitego odparowania tworzywa. Pozwala również na precyzyjne i dokładne wytopienie pożądanego kształtu, pozostawiając jego krawędzie wyjątkowo gładkimi. Wytworzony w ten sposób materiał nie potrzebuje dodatkowej obróbki, bowiem jest już w pełni gotowy do montażu. Tworzywami, które najczęściej poddaje się temu rodzajowi obróbki są różnego rodzaju metale, aluminium oraz tworzywa sztuczne.

Obróbka CNC – innowacyjna i nowoczesna metoda obróbki materiałów

Metodą, która tuż obok cięcia laserem jest równie chętnie wykorzystywana w przemyśle, jest obróbka CNC. Jest to spawanie zrobotyzowane, które odbywa się przy pomocy specjalnego robota. Dzięki innowacyjnej technologii oraz odpowiednio przeszkolonym pracownikom, proces ten jest wyjątkowo wydajny. Możliwe jest bowiem użycie dużo mniejszej ilości materiałów, co w znacznym stopniu pozwala obniżyć koszty produkcji.

Obróbka CNC jest metodą niezwykle precyzyjną – robot zapewnia doskonałą ilość spoin, ale też zmniejszoną liczbę odprysków. Co więcej, w trakcie całego procesu robot nadzoruje i monitoruje parametry, co pozwala uniknąć jakichkolwiek niedoskonałości. Podobnie jak w przypadku cięcia laserowego, metoda ta pozwala na osiągnięcie wymagających i skomplikowanych kształtów, a najpopularniejszymi materiałami poddawanymi obróbce są stal oraz aluminium.

  Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?

Gięcie rur – zastosowanie maszyn CNC

Poza tym, że maszyny CNC umożliwiają nam wykonanie trudnych do osiągnięcia kształtów, pomagają nam również wykonać skomplikowane projekty, jakimi jest między innymi gięcie rur. Wytworzone w ten sposób materiały znalazły swoje zastosowanie w przemyśle, motoryzacji, budownictwie, budowie maszyn, systemach hydraulicznych oraz w wielu innych obszarach.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 0 reviews