W czym pić wino

Wino to najdawniejszy znany społeczności trunek, ma własne początki już w starożytności, nie dziwi zatem jego można przeszłość, ilość reguł, jakie są połączone z delektowaniem się tymże trunkiem, natomiast chociażby fakt, iż zajmuje bardzo istotne miejsce w tradycji – prezentowane czy odzwierciedlane na rysunkach poprzez setki, jeżeli nie tysiące twórców. Wino to bez dwóch zdań wyjątkowy trunek.

Dobry alkohol wymaga również odpowiedniej oprawy – odpowiednich kieliszków do wina. Dzięki nim każde spotkanie przyjacielskie, familijny obiad czy przyjęcie urodzinowe będzie pamiętne.

Czemu jest ich tak mnóstwo oraz czym się odróżniają?

Czemu dla każdego typu wina poświęcony jest odmienny kieliszek? Typy win różnią się bukietami, z jakich każdy wybierany jest w odmienny sposób – wąski kieliszek może uniemożliwić cieszenie się zapachem – natomiast tymże samym smakiem – pewnych win, na przykład możnych ciężkich z gatunku czerwonych, dlatego niezbędny jest do nich duży kieliszek.

Z kolei wypijanie w takim szkle wina musującego, lekkiego oraz bardziej wodnistego, byłoby nie jedynie niewygodne, jednak także niepotrzebne – bąbelki błyskawicznie by z niego uleciały.

Jakie kieliszki do czerwonego wina?

Kieliszki do czerwonego wina

Rozmaitym typom czerwonego wina poświęcone są oryginalne typy kieliszków. Kieliszki do ciężkiego czerwonego wina są mniejsze, natomiast ich czasza zmniejsza się w górnej partii. Burgundy pijemy ze dużej powierzchni kieliszków o dużej czaszy. Lekkim winom różowym przeznaczone są kieliszki o niższej zawartości (niższej chociażby od kieliszków do wina białego), jakich czasza w zewnętrznej partii delikatnie się poszerza. Zapachowe wina różowe dajemy w wysokich kieliszkach z czaszą w porządku kwiatu, ograniczających się ku górze.

Kieliszki do czerwonego wina są dosyć duże oraz charakteryzują się bardziej dużą czaszą aniżeli przy kieliszkach do białego wina. Czasza owa niejednokrotnie jest w formacie kwiatu oraz zwęża się ku górze. Rozbieżność polega na tymże, iż kieliszki do wina czerwonego są większe oraz wyższe.

Większy kieliszek powoduje, iż przestrzeń wina ma większy kontakt z powietrzem, dzięki czemu ujawniają się jego wyjątkowe zapachy, natomiast trunek staje się delikatniejszy oraz gładszy w odbiorze. Co interesujące, im starsze czerwone wino, tymże także kieliszki do wina czerwonego powinny być większe oraz mieć niezwykle dużą czaszę.

Kieliszki do białego oraz czerwonego wina – jaka jest rozbieżność?

Faktycznie, czym różni się kieliszek do czerwonego wina od tego samego, jednak do białego? Dużą rozbieżnością w tymże wypadku jest forma. Wino, jeżeli ktoś nie wie, jest typem „napoju” substancji zapachowych (czy fenoli) o wzmożonej lotności. Natomiast jeżeli trunek wejdzie w bezpośredni kontakt z powietrzem, zapach wina odparuje. Jednak specyficzna forma umożliwia sprawdzać zakres kontaktu alkoholu z powietrzem.

Jakie kieliszki do białego wina?

Kieliszki do białego wina

Kieliszki do białego wina są mniejsze oraz niższe od kieliszków przekazanych do wina czerwonego. Wina białe są lżejsze oraz nie wymagają dużego wydzielania zapachów, jak alkohole czerwone, przy jakich ważną funkcję wykonywa kontakt z powietrzem. Mniejsza czasza kieliszka do białego wina umożliwia na dłużej zachować ich delikatny zapach, natomiast również zmniejsza ogrzewanie się trunku.

Do wina białego selekcjonujemy kieliszki o trochę mniejszej oraz węższej czaszy. Białe wino ma ponieważ zwykle trochę mniej złożony smak oraz zapach, nie wymagający aż tak wielkiej przestrzeni wewnątrz czaszy. Ba – zbyt duża przestrzeń czaszy może wprost zaszkodzić swym doświadczeniom podczas degustacji białego wina. Trochę mniejsze (aniżeli dla wina czerwonego) kieliszki do wina białego również napełniamy w małej części.

Wina szczególne

W innej grupie kieliszków umieściliśmy owe, w jakich podaje się wina musujące oraz deserowe. Kieliszek do wina musującego jest duży, wąski oraz delikatnie obejmowany, co z jednej strony umożliwia zatrzymać małą temperaturę wina, natomiast z innej umożliwia na łatwe ulatnianie się dwutlenku węgla (więc delikatnych „bąbelków”).

Kieliszek do win deserowych jest z kolei zdecydowanie mniejszy, o wąskim kielichu ograniczającym się ku górze oraz dobrze nadaje się dla win o zwiększonej ilości alkoholu. Kształt tenże powoduje, iż etanol zamknięty w tymże winie nie ulatnia się za szybko, natomiast wino nie traci zapachu.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by Alisa on Porady J8.pl

Mało wina piję ale dla mnie to bez różnicy w jakim kieliszku piję wino.