Kryształowe naczynia z PRL-U

Kryształowe naczynia czy wazony kojarzą się z okresem PRL-U, kiedy ustawiano je na rozbudowanych meblościanka w mieszkaniach.

W miarę upływu czasu ich popularność malała, ale obecnie coraz chętniej wracamy do kryształowych żyrandoli, wazonów i innych dodatków w mieszkaniu. Nie bez patosu można powiedzieć, że przeżywamy obecnie renesans jeśli chodzi o kryształy w mieszkaniu. 

Czy kryształy są modne?

Obecnie kryształowe dodatki w mieszkaniu to klasyka stylu glamour, który cały czas zyskuje na popularności. Coraz częściej na tego typu wystrój decydują się właściciele prywatnych mieszkań, choć w większości styl glamour jest charakterystyczny dla eleganckich instytucji, restauracji i innych obiektów użytkowych.

To właśnie w nich z powodzeniem odnajdują się kryształowe naczynia, które po okresie PRL-owskiej świetności na nowo stają się modne. Ale coraz więcej osób decyduję się stawiać je również w prywatnych mieszkaniach.

I nie chodzi tu tylko o kryształy, które można znaleźć na targach staroci lub na strychach polskich domów, ale też o nowoczesne i znacznie bardziej subtelne w formie dodatki, wykonane z białego lub barwionego szkła.

Czy kryształy są drogie?

Kiedyś kryształowe dzbanki, szklanki czy wazony były synonimem luksusu i nawiązywały do lepszych czasów, a ich cena była wysoka. 

Dziś kolekcjonerzy są w stanie zapłacić naprawdę dużo za kryształy pochodzące z okresu PRL-u. Dlatego wiele osób, będących na etapie dekorowania swojego mieszkania zastanawia się obecnie nad ceną kryształów. Czy są drogie?

Kryształy wracają do łask

Warto wiedzieć, że prawdziwe kryształy, w których składzie spotyka się szkło sodowe są dosyć drogie i uchodzą za szlachetne i ekskluzywne. Jednak alternatywą są kryształowe kieliszki lub wazony, które można znaleźć w wielu, popularnych w Polsce sklepach i których cena jest przystępna.

  Co to jest florystyka?

A co jeśli szukamy „prawdziwych kryształów”, pochodzących z lat 80. lub 90. minionego wieku?

Na lokalnych portalach i w serwisach ogłoszeniowych można znaleźć dawne kryształowe naczynia, których cena jest jednak wysoka. Są to na ogół komplety kryształowe, czy też np. dzbanki do mycia rąk, kryształowe owocarki, cukiernice i inne dodatki do kuchni i salonu.

Obecnie na nowo stają się one symbolem luksusu i idealnie wpisują się w styl glamour, łącząc estetykę z możliwością zastosowania na co dzień, np. jako zastawa stołowa.

Czy kryształy wracają do łask?

Kryształy na nowo są modne. Dzięki temu coraz więcej osób decyduję się dekorować nimi swoje mieszkanie, jako ozdoby na parapetach, meblach lub jako dekoracja stołu.

Wpływa na to fakt, że wyglądają efektywnie i wprowadzają do wnętrza paletę barw. Do łask wracają zwłaszcza wielobarwne naczynia, ustawiane na szafkach, a także podświetlane kule lub świeczniki, wykonane z kryształu.

Wiele osób decyduje się też na niewielkie butelki, słoiczki i inne dekoracje pochodzące z recyklingu, których barwna paleta kolorów sprzyja inwencji twórczej w zakresie tworzenia dekoracji w mieszkaniu. 

Powracająca moda na kryształy wiąże się ze stylem glamour i vintage w mieszkaniach. W tego typu przestrzeniach to właśnie barwione szkło potrafi zdziałać bardzo dużo za pomocą gry światła, tworząc tym samym niesamowity spektakl kolorów na ścianach lub meblach.

Obecnie, w wielu popularnych sklepach wnętrzarskich można znaleźć kryształy — zarówno te, pochodzące z lat 70. i 80. minionego wieku, jak też nowoczesne, ale stylizowane w dawnym duchu.

Wiele osób z sentymentem zagląda też do piwnicy i na strychy, szukając dawnych, masywnych, kryształowych wazonów, które na nowo stają się ozdobą parapetów, stołów i mebli.

Czy wazony kryształowe są modne? 

Kryształowe wazony są obecnie bardzo popularne, co wynika z powracającej mody na styl vintage i sięganie po elementy popkultury PRL-u.

  Jak czyścić kryształy?

To wszystko sprawia, że przedmioty, które ozdabiały mieszkania jeszcze kilkadziesiąt lat temu, dziś są prawdziwą gratką dla kolekcjonerów i cieszę się rosnącą popularnością.

Wazony kryształowe są modne

Dotyczy to zarówno dekoracyjnych mis, czy zastaw stołowych, jak i wazonów. Nie bez przesady można powiedzieć, że kryształowe wazony przeżywają obecnie swój renesans.

W obecnych czasach wiąże się to również z pojęciem art deco, czyli szukaniem piękna w sztuce użytkowej. To wszystko sprawia, że obecnie wazony kryształowe, zaprojektowana w latach 60., 70. czy 80. ubiegłego wieku na nowo stoją są bardzo modne, a ich ceny są zawrotne.

Najbardziej popularne są wazony pochodzące od oryginalnych twórców, choć na rynku dostępnych jest też wiele podróbek i w praktyce jedynie specjaliści, mający fachowe narzędzia są w stanie odróżnić je od oryginału.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by maja on Porady J8.pl

Teraz każdy sprawdzi jakie kryształy z PRL-U rodzice mają w piwnicach.