Drzewko cytrynowe jako dekoracja

Drzewko cytrynowe w doniczce jest jedną z najbardziej dekoracyjnych roślin, jakie możemy uprawiać w domu. Egzotyczny wygląd, atrakcyjne owoce i zapach, jaki roztacza sprawia, że cieszy się ono coraz większą popularnością wśród hodowców roślin. Aby jednak w pełni cieszyć się hodowlanym sukcesem, warto zadbać o jego specyficzne potrzeby.

Kilka słów o pochodzeniu drzewka cytrynowego

Drzewko cytrynowe pochodzi wprawdzie z Chin, ale dziś już tam nie występuje w naturze, za to obficie porasta Grecję, Hiszpanię, Włochy, Stany Zjednoczone i Meksyk. Do Europy sprowadzili je w XI wieku Arabowie. Dziś, w krajach śródziemnomorskich, jest popularną rośliną ozdobną w ogrodach, parkach i przy drogach.

U nas uprawia się ją w oranżeriach, szklarniach i – coraz częściej – w domach. W naturze osiąga nawet 10 metrów wysokości. Dla potrzeb uprawy doniczkowej wyhodowano specjalny gatunek o zwartym pokroju i wielkości nieprzekraczającej 2,5 m.

Drzewko cytrynowe – pielęgnacja

Drzewko cytrynowe lubi jasne, dobrze oświetlone miejsca, o świetle rozproszonym, dlatego zimą będzie dobrze się czuło na nasłonecznionym parapecie, latem zaś w jego pobliżu.

Nie należy doprowadzić do przesuszenia rośliny, ale jeszcze bardziej niekorzystne będzie dla naszego cytrusa przelanie. Podlewać należy miękką wodą (np. destylowaną, przegotowaną lub najlepiej deszczówką), gdy górna warstwa ziemi w doniczce nieco przyschnie. Warto też zraszać liście nawet dwa razy dziennie miękką wodą (twarda pozostawi na liściach nieestetyczny biały nalot i może narazić je atak chorób grzybicznych).

Drzewko cytrynowe pielęgnacja

Pewnym wyzwaniem dla hodowcy będzie zapewnienie roślinie odpowiedniej temperatury. O ile nie będzie to trudne latem (drzewko cytrynowe dobrze znosi latem temperaturę 20-30 stopni), to zimą (najlepiej od października do kwietnia) należy zapewnić jej chłodne otoczenie o temperaturze 10-15 stopni. Umożliwimy jej w ten sposób przejście w stan spoczynku i zapewnimy sobie obfite owocowanie. W  okresie spoczynku nadal należy zapewnić roślinie dużo światła.

  Jak wykorzystać w domu kamień dekoracyjny?

Gleba powinna być lekka i przepuszczalna o odczynie lekko kwaśnym, ewentualnie obojętnym. Można użyć specjalistycznego podłoża do cytrusów.

W okresie intensywnego wzrostu, wiosną i latem, drzewko cytrynowe nawozimy nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie nawozem dla cytrusów. Intensywność nawożenia zmniejszamy w okresie spoczynku.

Pod koniec lata można drzewko cytrynowe przyciąć, by nadać mu pożądany pokrój.

Młode osobniki przesadzamy raz do roku, gdyż szybko rosną, starsze – gdy donica stanie się za mała.

Drzewko cytrynowe – najważniejsze, by dobrze zacząć

Dla udanej uprawy drzewka cytrynowego w domu kluczowe znaczenie ma ich właściwy transport z kwiaciarni do domu i udana adaptacja do nowych warunków. Drzewko cytrynowe jest rośliną szklarniową i – z uwagi na swoje pochodzenie – delikatną i o specyficznych wymaganiach. Dlatego, zwłaszcza gdy zakup ma miejsce w chłodnej porze roku – cytrus może zareagować zrzuceniem liści.

Najczęściej jest to etap przejściowy, który ustąpi po okresie aklimatyzacji, która z reguły trwa kilkanaście dni. Aby ułatwić roślinie adaptację warto od razu zadbać o stworzenie jej sprzyjających warunków i przede wszystkim – jak najmniej dotykać i nie przestawiać często doniczki. Drzewko cytrynowe źle znosi częste zmiany miejsca, dotykanie i przesadną pielęgnację. Przez około dwa tygodnie po przyniesieniu do domu rośliny, można zwiększyć dzienną częstotliwość zraszania.

Drzewko cytrynowe z pestki cytryny? Czy to może się udać?

Drzewko cytrynowe

Wprawdzie często udaje się z pestki cytryny wyhodować roślinę, ale doczekanie się, by zaowocowała jest raczej niemożliwe. W naturze drzewo cytrynowe zaczyna rodzić owoce po kilkunastu latach od wysiania. Jeśli na pojawienie się cytryn w naturalnych warunkach, optymalnej temperaturze, wilgotności i nasłonecznieniu czeka się nierzadko po 13-18 lat, to cóż dopiero, gdy nasze drzewko cytrynowe musi rosnąć w dużo mniej sprzyjających warunkach?

  Jak zrobić mydło w domowych warunkach?

Dlatego, gdy zależy nam na dorodnych i soczystych owocach, rozwiązaniem jest wyhodowanie drzewka z sadzonki pochodzącej z już owocującego egzemplarza. A początkujący hodowca może zaopatrzyć się w dorosły, owocujący okaz, dostępny w sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach.

Drzewko cytrynowe choruje – co robimy źle?

Następujące objawy mogą wiązać się z konkretnymi błędami pielęgnacyjnymi:

  • utrata liści – zrzucanie liści może być reakcją na nadmierne podlewanie lub objawem choroby przystosowawczej (minie samoistnie po okresie aklimatyzacji). Drzewko może też gubić liście z powodu zbyt częstego dotykania, sprawdzania, obracania i przesuwania. Drzewko cytrynowe lubi spokój.
  • choroby grzybiczne liści – którym sprzyja używanie do zraszania twardej wody. W przypadku chorób grzybicznych należy sięgnąć po specjalistyczne preparaty i stosować je zgodnie z zaleceniami producenta
  • pojawienie się pasożytów na liściach i łodygach – mogą to być przędziorki, tarczniki, wełnowce i miseczniki cytrusowe. O ile nie przynieśliśmy zainfekowanej rośliny ze sklepu ogrodniczego, to pojawienie się szkodników spowodowane zostało osłabieniem rośliny w wyniku niewłaściwej pielęgnacji. Owady zwalczymy przy pomocy specjalistycznych preparatów, trzeba też zapewnić roślinie optymalne warunki do rozwoju
  • plamy, poparzenia na liściach – zbyt ostre, bezpośrednie światło.

Drzewko cytrynowe choć stanowi pewne wyzwanie hodowlane, to odpowiednio pielęgnowane odwdzięczy się pięknym wyglądem i będzie powodem dumy hodowcy amatora.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 4 reviews
by Justyna on Porady J8.pl

Fajnie napisany artykuł poradnikowy

by Patruycjusz on Porady J8.pl

cytryna z własnej uprawy to tego jeszcze nie było 🙂 mam chęć spróbować ale czy to na pewno urośnie?

by surma! on Porady J8.pl

nie wiedziałam, ze w domu można takie rzeczy mieć 🙂 efekt WOW murowany

by Jagoda on Porady J8.pl

Drzewko cytrynowe bardzo ładnie wygląda w mieszkaniu, mało osób ma taka roślinę w domu.