Jeśli chodzi o niemowlęta i butelki, nie ma formuły na sukces. Niektóre dzieci przyjmą każdą butelkę z uśmiechem. Niektóre przyjmują konkretny rodzaj smoczka lub butelki i wprost odmawiają innej marki. A niektóre dzieci mają mniej kolki, gazów i wypluwają podane smoczki. Wiele butelek zaprojektowano tak, aby zapobiegać problemom z karmieniem poprzez odprowadzanie powietrza.

Może się również okazać, że Twój noworodek nie ma preferencji, ale prawdopodobnie sama przekonasz się do konkretnej marki butelek i smoczków na przykład ze względu na zbyt wiele małych części do czyszczenia. Aby ułatwić przejście dziecka karmionego piersią na butelkę, producenci zaprojektowali różne rodzaje butelek i smoczków, aby naśladować odczucie pielęgnacji. Powinnaś spróbować kilku, aby znaleźć taki, który działa dobrze na twoje dziecko.


Na co zwrócić uwagę przy zakupie butelki dla noworodka?

Przede wszystkim na materiał  z którego jest wykonana butelka. Szkło, silikon, plastik i stal nierdzewna to najczęściej stosowane materiały.

Plastik jest lekki, wszechobecny, nietłukący i niedrogi, ale rodzice martwią się chemikaliami nawet w plastiku wolnym od BPA. Plastikowe butelki również ulegają pogorszeniu, więc muszą być regularnie wymieniane.

Szkło jest ciężkie i może się rozbić (można temu zapobiec dzięki silikonowym rękawom), ale nie zawiera BPA. Butelki szklane są sprzedawane dłużej niż plastikowe, ale są droższe.

Butelki silikonowe są lekkie, nietłukące, nie zawierają BPA i często są miękkie, ale droższe niż plastik i szkło. Często butelki silikonowe nie są sprzedawane w drogeriach lub sklepach spożywczych, co może być niewygodne.

Stal nierdzewna jest lekka, nietłukąca, wolna od BPA i utrzymuje się przez długi czas, ale podobnie jak silikon, butelki te mogą być drogie i trudne do znalezienia.

  Jak się pozbyć gołębi z balkonu?

Kształt butelki dla noworodka

Butelka dla noworodka ksztalt

Kolejną rzeczą na którą trzeba zwrócić uwagę jest kształt butelki. Butelki mają różne kształty. Tradycyjne są wysokie i lekko zakrzywione lub ustawione pod kątem. Wiele butelek na rynku uważa się za łatwiejsze do trzymania przez dzieci, mają ergonomiczną konstrukcję lub kątowe szyjki, które ułatwiają trzymanie.Wiele butelek jest sprzedawanych jako zapobiegające kolkom, uniemożliwiają one dziecku spożywanie pęcherzyków powietrza powodujących powstawanie gazów lub mogą mieć systemy odpowietrzające wbudowane w smoczek lub dno butelki.

Smoczki butelek również są bardzo ważne. Występują zazwyczaj w odmianach lateksowych lub silikonowych. Smoczki lateksowe są bardziej miękkie i elastyczne, ale nie wytrzymują tak długo, a niektóre dzieci są na nie uczulone. Silikonowe smoczki są mocniejsze i dłużej utrzymują kształt. Tradycyjne smoczki mają kształt dzwonka lub kopuły. Smoczki ortodontyczne, zaprojektowane tak, aby pomieścić podniebienie i dziąsła Twojego dziecka, spoczywają na języku dziecka. Mówi się, że smoczki o płaskim wierzchołku są bardziej podobne do piersi mamy i mogą być dobrym wyborem, jeśli planuje się przejście z karmienia piersią na karmienie butelką.

Rozmiar i przepływ buteleczki

Butelka dla noworodka

Smoczki występują w różnych rozmiarach i prędkościach przepływu, od wolnego do szybkiego. Wcześniaki i noworodki urodzone w odpowiednim czasie zwykle potrzebują najmniejszego rozmiaru (często nazywanego „etapem 1”), który ma najwolniejszy przepływ.

Niemowlęta przechodzą do większych rozmiarów wtedy, gdy mogą ssać bardziej efektywnie i pić więcej mleka matki lub gotowej mieszanki. Smoczki są oznaczone rozmiarem i sugerowanym przedziałem wiekowym. Nie przejmuj się, jeśli Twoje dziecko nie przestrzega dokładnie tych wytycznych. Może być konieczne wypróbowanie kilku różnych rozmiarów smoczków do butelek, aby znaleźć taki, który działa najlepiej dla Twojego dziecka.

Upewnij się, że Twoje dziecko nie ma problemów ze zdobyciem mleka lub mleko nie płynie na tyle szybko, że dziecko się nim dusi lub pluje. I oczywiście omawiaj wszelkie problemy żywieniowe z lekarzem swojego dziecka. W sprzedaży są również smoczki jednorazowe. Mogą się przydać podczas podróży. Są one sprzedawane w opakowaniach jednostkowych i sterylizowane, dzięki czemu są wygodne do umieszczenia na butelce. Ale muszą być wyrzucone po jednym użyciu.

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by Mama on Porady J8.pl

Oj wiem z doświadczenia, że dziecko ma swoje preferencje. Możemy wybrać najlepszą jaka nam się wydaje, a i tak niemowlę może stwierdzić nieeeee