Rozwój osobisty człowieka

Na temat rozwoju osobistego powstały w ostatnich latach niezliczone ilości książek i materiały video. Zasadnym wydaje się, więc postawienie pytania, czy mamy do czynienia z kolejną przemijającą modą, czy chodzi może o coś więcej? Niezależnie co dla Ciebie w danej chwili kryje się pod tym pojęciem, na pewno powinieneś spróbować.

Jednak w natłoku dostępnych informacji dotyczących tego zagadnienia łatwo się pogubić. Jeżeli nie do końca jeszcze wiesz, o co z tym rozwojem osobistym  chodzi i od czego zacząć to ten artykuł Ci w tym pomoże.

Czym w ogóle jest rozwój osobisty?

Chociaż pojęcie rozwoju osobistego wydaje się tematem obszernym i skomplikowanym to jest zupełnie na odwrót. Rozwój osobisty to nic innego jak zmiana siebie, w tym swoich myśli, nawyków czy zachowań.

Jeżeli to, kim jesteśmy lub to, co robimy, z jakiegoś powodu nam nie odpowiada, to znaczy, że musimy coś w sobie zmienić, by stać się tym, kim chcemy. Droga, jaką będziemy musieli przebyć, aby odmienić swoją osobę i otaczającą nas rzeczywistość to właśnie rozwój osobisty. Jeżeli w nas samych nie byłoby nic do poprawy i bylibyśmy idealni, to wtedy nie mogłoby być mowy o żadnym rozwoju.

Kluczowa w rozwoju osobistym jest świadomość swojej niedoskonałości w pewnych kwestiach i chęć stania się nową wersją siebie. Tylko ktoś świadomy siebie, swojego charakteru i skutków swojego postępowania może wkroczyć na ścieżkę rozwoju i zmiany.

Rozwój osobisty – po co?

Rozwój intelektualny

Dzięki rozwojowi osobistemu możemy stać się zupełnie inną osobą. Chodzi tutaj nie tylko o kwestie poprawy swoich słabych stron i nabycie nowych umiejętności, ale przede wszystkim o zmianę sposobu myślenia i tego, jak postrzegamy siebie i otaczającą nas rzeczywistość.

  Jak zarabiać w domu? Sprawdzone sposoby

Praca nad sobą pozwala ujrzeć nam w nas samych drzemiący potencjał i potrafi sprawić, że nasze życie nabierze sensu. Poprzez rozwój osobisty możemy odkryć w sobie nieznane dotąd możliwości, zwiększyć pewność siebie oraz swoich zarobków, stać się twórcą własnego życia i przede wszystkim czerpać z niego pełnymi garściami.

Jak się do tego zabrać?

Rozwój osobisty otwiera przed nami niezliczone możliwości i obiecuje spełnienie najskrytszych marzeń. Jednak rozwój to często kręta i niełatwa droga. Ścieżka, która prowadzi do zmiany, bywa bolesna i nie zawsze jest usłana różami. Co zrobić, by postawić pierwszy krok ku zmianom i się za szybko nie pogubić? Bardzo ważne jest postawienie sobie kilku pytań:

  • co we mnie i w moim życiu mi nie pasuje?

  • dlaczego chcę stać się kimś lepszym?

  • czy jestem gotów na podróż w nieznane?

  • co chciałbym osiągnąć i dlaczego?

  • jak mogę osiągnąć to czego pragnę?

Odpowiedzi na te pytania mają być rodzajem wskazówki. Dzięki temu, że będziesz wiedział, dokąd chcesz zmierzać i jaki jest Twój cel, Twoja droga może okazać się łatwiejsza. Znając odpowiedzi na powyższe pytania, będziesz mógł zaoszczędzić czas i energię, które mógłbyś stracić, próbując robić, czytać i uczyć się wszystkiego, co tylko znajdziesz pod ręką.

Wiedząc, nad czym chcesz w pierwszej kolejności popracować, możesz od razu poszukać konkretnych książek, nagrań czy osób, które pomogą Ci odpowiedzieć na najważniejsze dla Ciebie aktualnie kwestie.

Błędy początkujących

Podstawowym błędem popełnianym przez osoby początkujące jest brak obrania kierunku zmian i wpadnięcie w efekt błędnego koła. Osoby, które zaczynają interesować się rozwojem osobistym, czytają wszystko, słuchają wszystkich obiecujących magiczne zmiany ludzi bez świadomości tego, czy jest to im w tej chwili potrzebne i czy realnie może wpłynąć na zmianę ich samych.

Rozwój osobisty człowieka

W efekcie z jednej strony mają dużą wiedzę, z drugiej jednak nie mają czasu wprowadzać tego, co się nauczyli w swoje życie lub po prostu wydaje im się, że skoro o czymś się dowiedzieli, to znaczy, że już to umieją. W efekcie pozostają mocni w teorii, nie widzą jednak realnych zmian w sobie i otaczającej ich rzeczywistości, przez co się poddają.. 

  Jak się zmotywować?

Kolejnym kluczowym błędem jest myślenie magiczne i brak cierpliwości. Osoby dopiero zaczynające odkrywać siebie i inną drogę postępowania liczą, że zmiany będą natychmiastowe, a nagrody gwarantowane. Wydaje im się, że wystarczy myśleć pozytywnie, przeczytać kilka książek i życie odmieni się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.

Tymczasem na rezultaty zmian trzeba poczekać i nauczyć się cieszyć drogą prowadzącą do tych zmian. To sam rozwój osobisty może nas cieszyć, a nie wyłącznie jego rezultat.

Skąd wiem, że się rozwijam

Zanim zaczniemy świadome wprowadzanie w naszym życiu zmian, których efektem ma być rozwój osobisty, musimy zdać sobie sprawę, z tego, kim jesteśmy i jacy byśmy chcieli być. Warto sobie gdzieś zapisać, kim teraz jestem, jakie mam cechy charakteru, swoje mocne i słabe strony, swoje lęki i marzenia.

Zrób to bez oceniania i usprawiedliwiania się. Ma to być swego rodzaju zapis gry, aby wiedzieć, na jakim etapie swojego życia i samopoznania jesteś. Kolejnym krokiem będzie zanotowanie tego, kim w przyszłości chciałbyś być i jak ma wyglądać Twoje przyszłe życie. Nie ograniczaj się do ogólników, spróbuj opisać obraz swojej przyszłości, jak najdokładniej potrafisz.

W chwili zwątpienia będziesz mógł sięgnąć do swoich notatek, by przekonać się, jak bardzo się zmieniłeś i jak blisko osiągnięcia postawionych sobie celów jesteś, a być może już je osiągnąłeś.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 2 reviews
by Anka on Porady J8.pl

super porady

by Adek on Porady J8.pl

Ciekawy artykuł jeszcze muszę się zmotywować