Laboratorium i praca w nim z pewnością nie należą do najłatwiejszych, a można nawet i powiedzieć, że również nie jest ona najbezpieczniejsza. Pracownicy bardzo często narażeni są na kontakt z toksycznymi substancjami i chemikaliami, które mogą być dla nich prawdziwym zagrożeniem.

Warto jednak zauważyć, że większość z nas kojarzy laboratorium głównie z przeprowadzanymi eksperymentami i testami. Mało kto jednak wie, że laboratoria, szczególnie te diagnostyczne, pomagają w znalezieniu przyczyny chorób i nieprawidłowości w naszym organizmie. W tym celu hodują one np. komórki bakterii czy wirusów z danej próbki. Nie mogłoby się to odbywać, gdyby nie odpowiednie sprzęty i urządzenia. Jednym z nich jest bez wątpienia loża z laminarnym przepływem powietrza. Do czego ona jednak służy?

Do czego służy loża z laminarnym przepływem powietrza?

Loża laminarna czy też loża z laminarnym przepływem powietrza z wyglądu przypomina nieco przeszkloną szafę. Niemniej jednak wyróżnia się ona tym, że występuje w niej przepływ całkowicie jałowego powietrza.

Co to oznacza w praktyce? Otóż jałowe powietrze pozbawione jest jakichkolwiek cząstek i atomów. Jest ono krystalicznie czyste i sterylne. Wobec tego we wnętrzu takiej loży panuje więc pełna sterylność, która jest wymagana np. w przypadku hodowania komórek. Niektóre z nich muszą być bowiem wysiewane w powietrzu bez żadnych zanieczyszczeń. Takie warunki można więc osiągnąć tylko i wyłącznie w loży laminarnej.

Takie urządzenie więc powinno się znaleźć w absolutnie każdym, profesjonalnym laboratorium. Nie tylko pomoże ono w efektywnej hodowli komórek bakterii, ale także znacznie ułatwi ona zadanie pracownikom.

Jak klasyfikuje się komory laminarne?

Klasyfikacja komór laminarnych jest równie istotna i znacznie może ułatwić wybór odpowiedniego urządzenia. Przede wszystkim warto wiedzieć, że wyróżnia się dwa typy komór laminarnych. Mowa jest o:

  • komorze laminarnej z pionowym przepływem jałowego powietrza;
  • komorze laminarnej z poziomym przepływem jałowego powietrza;

Jak łatwo się domyślić, w tym wypadku różnica polega głównie na kierunku przepływającego powietrza, a także na umiejscowieniu we wnętrzu filtra HEPA. Zwykle komory te mogą pochwalić się dwustopniową filtracja i ogromną wydajnością. Tak naprawdę to, który model zostanie wybrany, zależy już tylko i wyłącznie od potrzeb i oczekiwań danego laboratorium. Przepływ powietrza i jego kierunek w przypadku niektórych komórek bakterii i innych substancji jest tak naprawdę niezwykle istotny. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 0 reviews