Opuchnięta twarz – mały problem czy poważne zagrożenie?

Obrzęk, opuchnięcie twarzy to nie tylko problem estetyczny, ponieważ twarz traci symetrię. Jest sygnałem, że w organizmie dzieje się coś niedobrego.

Przyczyny obrzęków mogą być banalne i nie wymagające specjalnej interwencji, ale też takie, które sygnalizują poważne schorzenia i zagrażają życiu.

Przyczyny obrzęków od łagodnych do niebezpiecznych dla zdrowia.

• Zła dieta

Zbyt mała ilość wypijanych płynów, nadmiar soli w diecie, alkohol, nikotyna  silnie wpływają na powstawaniu obrzęków i opuchnięć. Najlepszym sposobem  jest radykalna zmiana złych nawyków żywieniowych na prozdrowotne, wyeliminowanie niezdrowych, wysoko przetworzonych produktów z jadłospisu, wypijanie ok.2 litrów płynów dziennie (ale nie sztucznie barwionych i przesłodzonych wód smakowych i napojów gazowanych). Bardzo wskazane jest włączenie aktywności fizycznej do planu dnia.

Zachowanie odpowiedniej diety jest niesłychanie ważne. Ma ogromne znaczenie w profilaktyce zdrowotnej, ponieważ ogranicza powstawanie wielu chorób, których objawami mogą być obrzęki i opuchnięcia, ale też pomaga w terapiach już istniejących. W przypadku podjęcia leczenia farmakologicznego, zawsze należy pamiętać o skonsultowaniu diety z lekarzem prowadzącym.

Chory ząb lub zabieg stomatologiczny.

Opuchnięcie twarzy jest zazwyczaj jednostronne, od strony chorego zęba. Stan zapalny wokół tworzącego się zęba powoduje opuchnięcie, czasami bardzo silne. Zawsze towarzyszy temu silny ból i czasami gorączka. Jedyną, skuteczną metodą jest wyleczenie zęba. Przeciwbólowo i przeciwgorączkowo mogą zadziałać leki bez recepty (paracetamol, ibuprofen itp.).

Ważne: leki przeciwbólowe nie wyleczą zęba, tu pomoże tylko stomatolog. Stomatolog w niektórych przypadkach może też przepisać antybiotyk. Opuchlizna może się też pojawić po niektórych zabiegach stomatologicznych, lecz mija ona szybko w trakcie gojenia się naturalnego w tych przypadkach stanu zapalnego.

  Podrażnienia po goleniu - jak im zapobiegać?

Obrzęki można łagodzić zimnymi kompresami.

Alergie

  • bardzo wiele obrzęków powodowanych jest reakcją alergiczną. Przekrwione śluzówki, opuchnięte powieki, usta to częste reakcje na nowy kosmetyk lub jego składnik. Wystarczy zmyć kosmetyk i opuchnięcie powinno stopniowo mijać.
Opuchnięta twarz alergia
  • użądlenie owada – może być bardzo niebezpieczne. Obrzęk zależy od wrażliwości alergicznej danej osoby. Najczęściej po użądleniu pszczoły wystarczy wyjąć żądło i obserwować organizm. Jeżeli pojawi się wysypka, gorączka, obniżone samopoczucie trzeba pilnie udać się do lekarza. Szczególnie niebezpieczne są użądlenia w okolicy twarzy i szyi. Zdarza się wypicie napoju wraz z owadem. Użądlenie w język może utrudnić oddychanie i doprowadzić nawet do zgonu. W takim przypadku bezwzględnie trzeba wezwać karetkę, a w oczekiwaniu na pomoc ssać kostki lodu.
  • alergie pokarmowe i skórne, popularnie zwane uczuleniami – nadwrażliwość na alergen wywołuje reakcją immunologiczną. należy do chorób cywilizacyjnych. Najlepszą metodą jest unikanie czynnika alergizującego, lecz nie zawsze jest to możliwe, więc stosuje się leczenie farmakologiczne – wziewne lub w tabletkach. W przypadku wystąpienia alergii, której objawem mogą być opuchnięcia należy udać się do lekarza, wykonać odpowiednie testy ustalające wrażliwość na poszczególne alergeny i rozpocząć właściwe leczenie.

Zatrzymywanie wody w organizmie.

Znany problem większości kobiet. Towarzyszy im często przed menstruacją. Jeżeli stwarza duży problem, należy zgłosić się do lekarza.

Choroby 

Zapalenie ślinianek przyusznych, czyli popularna choroba wieku dziecięcego (świnka). Obrzęk mija samoistnie wraz z chorobą. Najskuteczniejszą metodą zapobiegania chorobie są szczepienia.

• Choroby tarczycy

Obrzęk śluzowaty, szczególnie opuchnięcia powiek towarzyszą chorobie Hashimoto i bywa pierwszym kryterium stawiania podejrzenia. Leczenie odbywa się wyłącznie farmakologicznie u specjalisty endokrynologa.

• Choroby nerek

Pierwszym sygnałem zlej pracy nerek jest opuchlizna twarzy, szczególnie dolnych powiek (tzw.worki pod oczami) oraz łydek. Domowymi sposobami nerek nie można wyleczyć. Po wykonaniu niezbędnych badań i postawieniu właściwej diagnozy lekarz ustawi terapię oraz wyda zalecenia dietetyczne.

  Pokrzywka cholinergiczna

Obrzęk naczynioruchowy, inaczej obrzęk Quinckego.

Może być bardzo niebezpieczny i stanowić zagrożenie życia. Są dwie przyczyny obrzęku Quinckiego:

  • alergiczny (stosuje się leki przeciwhistaminowe)
  • niealergiczny – przyczyną może być silna reakcja na stres, uraz.

W przypadku silnego i gwałtownie pojawiającego się obrzęku naczynioruchowego należy jak najszybciej udać się do lekarza lub wezwać karetkę. Szczególnie niebezpieczny jest obrzęk krtani i dróg oddechowych.

Opuchnięta twarz choroba

Obrzęków i opuchnięć nie wolno więc bagatelizować. Są zawsze sygnałem zmian w funkcjonowaniu organizmu. Przyczyny mogą być błahe i bardzo poważne, ale reakcja organizmu również bywa różnorodna. Ten sam czynnik, który u jednej osoby może spowodować drobną i przemijająca wysypkę, u innej doprowadzić nawet do silnego obrzęku naczynioruchowego. Konsultacja z lekarzem jest zawsze wskazana.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by Dorian on Porady J8.pl

Mi twarz puchnie gdy mam alergie