Czym są i jak wyglądają przebarwienia na twarzy?

Przebarwienia na twarzy to wykwity skórne znajdujące się w poziomie skóry, które wyróżniają się od otaczających je tkanek zabarwieniem. Zmiana kolorytu związana jest głównie z nieregularnym nagromadzeniem się melanocytów znajdujących się w komórkach warstwy podstawnej naskórka, odpowiedzialnych za produkcję melaniny, czyli naturalnego barwnika. Przyczyny można też szukać w nieprawidłowym funkcjonowaniu melanocytów, najczęściej ich nadaktywności. 

Przebarwienia barwnikowe (np. piegi), związane z odkładaniem się barwnika w skórze, zwykle uwarunkowane są genetycznie i nie stwarzają powodu do niepokoju. Plamy i różnorodne skazy mogą pojawić się również pod wpływem czynników zewnętrznych lub nasilać ich widoczność. Tego typu przebarwienia na twarzy przybierają różnorodne kształty, od regularnych kropek oddalonych od siebie aż po rozlane plamy. Płaskie wykwity skórne stanowią też czasem objaw przewlekłej choroby lub ostrej reakcji na obcy, nieznany układowi immunologicznemu alergen, który może wymagać interwencji medycznej. 

Powodem do niepokoju najczęściej są jednak przebarwienia na twarzy dynamicznie zmieniające swój wygląd i powodujące dodatkowe dolegliwości, jak świąd, pieczenie czy sączenie. Nierzadko tego typu zmiany stwarzają dodatkowy problem pod kątem psychoemocjonalnym, stanowiąc powód do wstydu i obniżenia samooceny, szczególnie wśród nastoletniej młodzieży. Warto w takiej sytuacji sięgnąć po dermokosmetyki, które pozwolą nie tylko odpowiednio zatroszczyć się o kondycję skóry, ale również zmniejszą widoczność nieestetycznych przebarwień i pozwolą utrzymać równowagę lipidową nawet jej głębokich warstw.

Przyczyny przebarwień na twarzy

Przebarwienia na twarzy to zjawisko o szerokiej etiologii. Najczęściej stanowią efekt długotrwałej ekspozycji na promienie UV, jednak zdarza się, że są objawem związanym z miejscowym przekrwieniem, spowodowany stanem zapalnym bądź wynaczynieniem. Plamy często pojawiają się po wyleczeniu trądziku młodzieńczego, pospolitego czy różowatego i zlokalizowane są w miejscu wyprysków obecnych w czasie trwania choroby. Najczęściej dotyczy to osób, które nie leczyły choroby lub poddawały się niewłaściwym zabiegom pielęgnacyjnym, takim jak mechaniczne usuwanie wyprysków, które sprzyja powstawaniu ran i blizn. 

  Wągry na nosie

Plamy mogą wskazywać także na zaburzenia hormonalne, najczęściej związane z antykoncepcją, menopauzą, dojrzewaniem płciowym, a także ciążą. Przebarwienia na twarzy pojawiają się czasem niezależnie od stanu zdrowia czy stylu życia. W takim przypadku przyczyn nieregularnego gromadzenia się melaniny należy szukać w niewłaściwej pielęgnacji skóry. Również złe nawyki i niektóre zachowania mogą sprzyjać ich rozwojowi.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by usss on Porady J8.pl

zawsze warto zapytać dermatologa