Od starożytności do współczesności – domowe peelingi zawsze dobre.

Peeling, inaczej złuszczanie naskórka to najpopularniejszy zabieg kosmetyczny. Rzadko kto zdaje sobie sprawę z tego, od jak dawna kobiety stosują peelingi. Gładka skóra jest marzeniem kobiet od tysiącleci. Wiele ze składników jest używanych również dziś. Warto je wypróbować.

Peelingi sprzed tysiącleci nadal modne

  • Starożytne Egipcjanki– wykorzystywały złuszczające działanie kwasów owocowych i kwasów organicznych, oczywiście, bez świadomości, co powoduje rewelacyjne działanie na skórę.

Bogate Egipcjanki stosowały okłady i kąpiele w kwaśnym mleku (kwasy organiczne, znakomicie zmiękczające skórę, które dodatkowo pomagają w likwidacji zrogowaceń) oraz przecierały twarz skórkami owoców cytrusowych (kwasy owocowe oraz wzmocnione peelingiem ze skórki).

Biedniejsze do peelingu używały osadu po winie – bogactwo kwasów owocowych i witamin oraz złuszczanie drobinkami osadu owocowego.

Kwasy owocowe współcześnie są podstawowym orężem w walce o piękną skórę. Firmy kosmetyczne oferują całe linie kosmetyków na bazie kwasów owocowych. Nic nie szkodzi na przeszkodzie, by wieczorem przemyć twarz wacikiem nasączonym w …. winie, przetrzeć skórką od pomarańczy, a zrogowaciałe pięty i łokcie namoczyć w maślance.

Nasza skóra będzie gładka i miękka jak u Kleopatry.

Piękna jak Szecherezada – Arabki zawsze słynęły z pięknej cery i wielkiej dbałości o gładką skórę.

Maseczka z soku z cytryny

Na twarz nakładały maseczkę z soku z cytryny, miodu, jajek, ryżu i orzechów. Trzy pierwsze składniki mają działanie zmiękczające (znowu kwasy owocowe w cytrynie), nawilżające i odżywcze (miód i jajka), a dwa ostatnie ścierne (orzechy i ryż). Jak widać, Arabki również stosowały peelingi dwufazowe – złuszczanie i nawilżanie oraz ujędrnianie).

Współczesne peelingi znakomicie bazują na składnikach, stosowanych od najdawniejszych czasów. Wiemy tylko, jak działają kolejne składniki. Mechanizm dwufazowości – połączenia skrubu z kwasami owocowymi, nawilżającymi i ujędrniającymi jest prosty do uzyskania niewielkim, albo żadnym nakładem finansowym.

  Medytacja dla początkujących, czyli jak zacząć medytować?


Domowa kuchnia jest wspaniałym laboratorium kosmetycznym.

Kilka peelingów prosto z kuchni.

  • kawa i oliwa – fusy po kawie wystarczy zmieszać z łyżeczką oliwy. Po umyciu ciała należy kolistymi ruchami wetrzeć w skórę kawowo-oliwną maź i dokładnie spłukać. . Znakomicie poprawia krążenie, wygładza, nawilża i natłuszcza skórę. Do tego składu można dodać jeszcze odrobinę cynamonu. Przyśpiesza spalanie tłuszczu i likwiduje cellulit oraz mocno rozgrzewa skórę. Trzeba uważać na działanie alergizujące i rozszerzające naczynka krwionośne. Nie nadaje się do twarzy.
  • sól, oliwa, owoce – można ze sobą zmieszać, owoce zetrzeć lub zgnieść – nałożyć na twarz na 15 minut do pół godziny, kolistymi ruchami od wewnątrz masować twarz i dokładnie spłukać. Maseczka złuszcza (owoce), ściera (sol) oraz odżywia i natłuszcza (oliwa).
  • peeling bananowy – zmiksowane skórki od banana zmieszać z fusami z kawy. Położyć na umytą twarz, wetrzeć kolistymi ruchami i zmyć. W skórce od banana znajdują się: cynk, witaminy z grupy B, magnez i witaminy A i C oraz potas. Istne bogactwo składników zalecane szczególnie do cer dojrzałych. Po peelingu należy zastosować delikatny krem nawilżający.
  • peelingi cukrowe – cukier jest doskonałym scrubem. Cukier (podobnie, jak sól) ma tę właściwość, że się rozpuszcza, więc ryzyko podrażnienia mechanicznego skóry na skutek intensywnego wcierania i masowania jest niewielkie. Warto jednak dbać, by oba składniki były miałkie. Warto stosować cukier trzcinowy, ponieważ zawiera żelazo, magnez, potas i wapń.
  • sól naturalna (jeżeli jest gruba, można ją zmielić) również zawiera niewielką ilość składników mineralnych. Zarówno do cukru, jak i soli można dodawać dowolne rozdrobnione owoce. Np. dodatek kiwi bardzo odżywi twarz i ją odżywi, a także zdezynfekuje, oczyści i zadziała przeciwzapalnie, więc warte jest polecenia cerom zanieczyszczonym i tłustym.
  • ryż – uwielbiany, oczywiście przez Azjatki – ma właściwości wybielające, ujędrniające i udoskonalające cerę. Zawiera kwas fitowy, czyli kwas organiczny i działa jako przeciwutleniacz. Ryż można zmielić na miałko i dodawać do niego różne odżywcze składniki, np zgniecione lub starte owoce. Ugotowany ryż ma działanie ściągające. Popularny kleik ryżowy w połączeniu z sokiem z cytryny pięknie wybiela skórę.
Peeling twarzy
  • płatki owsiane – kosztują grosze, a warte każdych pieniędzy. Przygotowanie peelingu z płatków owsianych jest niezwykle proste. Płatki owsiane zawierają białko, tłuszcze, witaminy, błonnik, węglowodany oraz sód, potas, magnes, wapń i miedź. Jest polecany osobom ze skórą trądzikową i zanieczyszczoną. Wart uwagi jest peeling z płatków z dodatkiem rumianku. W kilku łyżkach wody należy zmieszać rozdrobniony, suchy rumianek, dodać płatki i masować miksturą twarz.
  Płukanie gardła solą


Do płatków można też dodawać miód, owoce, oliwę, świetnie działają też z dodatkiem jogurtu naturalnego. jak więc widać, prostym muesli można odżywić organizm od wewnątrz i zadbać od zewnątrz.

Nie pozostaje więc nic innego, jak iść do kuchni, zajrzeć do lodówki i szafek i przygotować sobie szybki i skuteczny peeling odżywczo-upiększający.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by Kasandra on Porady J8.pl

Muszę zrobić sobie peeling z fusów z kawy. Ciekawe co powie mój mąż jak mnie zobaczy w takiej maseczce.