Spis treści artykułu
- 1 Nerwica żołądka
- 2 Nerwica żołądka – definicja
- 3 Przyczyny nerwicy żołądka
- 4 Nerwica żołądka – objawy
- 5 Metody łagodzenia objawów nerwicy żołądka
- 6 Zmiana trybu życia
- 7 Stosowanie technik relaksacyjnych
- 8 Dieta przy nerwicy żołądka
- 9 Zioła kluczem do łagodzenia objawów nerwicy żołądka
- 10 Inne metody radzenia sobie z zespołem jelita drażliwego
Nerwica żołądka
W dzisiejszych czasach codziennie musimy stawiać czoła stresującym sytuacjom. Stres i umiejętność radzenia sobie z nim ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Niektórzy są bardziej, a inni mniej podatni na stres. Jeżeli odczuwamy go codziennie i praktycznie nieustannie, może to mieć poważniejsze konsekwencje.
Oprócz ogólnego wyczerpania organizmu, osłabienia odporności i obniżenia nastroju, mogą pojawić się dolegliwości związane z układem pokarmowym.
Jak powszechnie wiadomo, nasze jelita to nasz drugi mózg. Dlatego jakiekolwiek zachwianie równowagi w organizmie powoduje negatywne i uciążliwe dla nas skutki w układzie pokarmowym. Od pewnego czasu coraz częściej słyszymy o przypadkach nerwicy żołądka, inaczej nazywanej zespołem jelita drażliwego. Czym jest ta dolegliwość? Jakie są jej przyczyny? Czym się objawia? Jak poradzić sobie z jej objawami?
Nerwica żołądka – definicja
Zespół jelita drażliwego jest to schorzenie związane z układem pokarmowym, co objawia się jego niepoprawnym funkcjonowaniem. Choroba ta jest bardzo uciążliwa i ma niekorzystny wpływ na nasze codzienne życie. Nerwica żołądka ma podłoże psychiczne. Jest powodowana przez silne emocje, stres. Występuje u osób, które są nerwowe, źle radzą sobie w stresujących sytuacjach, posiadają stany lękowe.
Przyczyny nerwicy żołądka
Główną przyczyną nerwicy żołądka jest to w jaki sposób stres oddziałuje na układ nerwowy. Okazuje się, że ten układ jest powiązany z układem pokarmowym. Podstawową jednostką budowy naszego organizmu jest komórka.
Ludzkie ciało jest zbudowane z niewyobrażalnej ich liczby. Do nich zaliczają się również komórki nerwowe, które tworzą między sobą połączenia. Przekazują impuls nerwowy m.in. za pomocą neuroprzekaźników takich jak dopamina, serotonina czy noradrenalina. Co ciekawe, znajdują się one w znacznej ilości także w układzie pokarmowym, szczególnie w żołądku. Stąd można wnioskować, że układ nerwowy ma wpływ na działanie układu pokarmowego.
To czy zachorujemy na nerwicę żołądka zależy w dużej mierze od naszego trybu życia. Zespół jelita drażliwego jest powodowany przede wszystkim przez odczuwanie nadmiernego stresu, życie w ciągłym pośpiechu, zbyt dużą ilość codziennych obowiązków, brak czasu na relaks, odpoczynek i odreagowanie stresujących sytuacji. Czynnikiem przyczyniającym się do tej dolegliwości jest także nasza ambicja. Jeżeli mierzymy zbyt wysoko i wymagamy od siebie za dużo, spowoduje to wywieranie presji.
Konsekwencją tego będzie to, że staniemy się zestresowani, będziemy odczuwali ciągłe napięcie. Wtedy właśnie może pojawić się nerwica żołądka. Dlatego warto się zastanowić jak wygląda nasza codzienność i czy poświęcamy odpowiednią ilość czasu na zregenerowanie naszego organizmu przed kolejnymi wyzwaniami.
Jednak tryb życia to nie jedyna przyczyna pojawiania się zespołu jelita drażliwego. Znaczącą rolę odgrywa tutaj również nasze usposobienie. Jak już wcześniej było wspomniane, schorzenie to występuje u osób nerwowych. Takie osoby są bardzo podatne na stres, odczuwają silne emocje podczas stresujących sytuacji oraz reagują w trakcie nich bardzo impulsywnie.
U takich osób mogą pojawiać się stany lękowe. Są cały czas spięte, nie potrafią się zrelaksować. Odbierane w ten sposób bodźce ze środowiska zewnętrznego mają bardzo negatywny wpływ na układ nerwowy, a co za tym idzie – też na układ pokarmowy. W wyniku tego, u takich osób pojawia się nerwica żołądka.
Nerwica żołądka – objawy
Objawy charakterystyczne dla tej choroby są bardzo nieprzyjemne, uciążliwe i znacznie obniżają komfort naszego życia. Zespół jelita drażliwego odpowiada za pojawianie się biegunki, zaparć, nadmiernego wydzielania gazów, a także wzdęć, które powodują nieznośny ból brzucha.
Oprócz tego, w trakcie choroby występować mogą nudności i wymioty, zgaga, niestrawność, kolka. Często boli brzuch, odbija się. Osoby, które mają to schorzenie, ciągle odczuwają sytość i ciężkość, mimo, że spożyły niewielką ilość jedzenia. Dodatkowo, charakterystycznym objawem nerwicy żołądka jest utrata apetytu. Warto tutaj wspomnieć, że pojawianie się tych objawów bądź ich nasilanie występuje w okresach kiedy mamy dużo stresujących sytuacji.
Niestety takie objawy mogą także występować przy innych chorobach związanych z układem pokarmowym, m.in. przy refluksie żołądkowo – przełykowym, zapaleniu błony śluzowej żołądka czy chorobie wrzodowej. Bardzo istotną kwestią jest to, że identyczne objawy mogą wskazywać chorobę nowotworową żołądka, jelita grubego, przełyku. Z tego względu nigdy nie możemy ich ignorować.
Mając takie objawy powinniśmy udać się do lekarza. Jeżeli wykluczy on wszystkie wcześniej wymienione choroby, będzie to oznaczało zdiagnozowanie nerwicy żołądka.
Metody łagodzenia objawów nerwicy żołądka
Objawy towarzyszące tej chorobie są wyjątkowo trudne do zniesienia. Dlatego kiedy będzie rozpoznana nerwica żołądka, warto starać się złagodzić jej skutki. Jest to tym bardziej ważne, ponieważ nieleczony zespół jelita drażliwego w konsekwencji może przekształcić się we wrzody żołądka lub dwunastnicy. Z tego względu należy podjąć działanie, a sposobów jest wiele.
Zmiana trybu życia
Leczenie nerwicy żołądka opiera się na poprawie swojego stylu życia. Musimy zwracać większą uwagę na odpoczynek i relaks. Przy tej chorobie należy przeznaczać więcej czasu na te czynności. Ważne jest wykonywanie rzeczy, które sprawiają nam przyjemność jak spotykanie się z przyjaciółmi, czytanie książek czy oglądanie seriali.
Istotna jest także odpowiednia ilość snu. Powinniśmy też podchodzić do sytuacji bez spięcia i strachu. Musimy po prostu umieć się odprężyć. Co więcej, nie możemy być zbyt ambitni. Nakładając na siebie tak wielką presję, nigdy nie będziemy w stanie się zrelaksować. Dlatego też powinniśmy zdobywać cele, które są w zasięgu naszych możliwości.
Stosowanie technik relaksacyjnych
Jedną z metod złagodzenia objawów nerwicy żołądka jest wykonywanie samemu lub uczęszczanie na zajęcia, które mają na celu odprężenie nas. Każdy może wybrać to co lubi i co będzie dla niego najbardziej efektywne. Istnieje tutaj wiele możliwości. Należą do nich m.in. joga, słuchanie muzyki, aromaterapia czy masaż. Jeżeli nie widzimy znacznej poprawy, powinniśmy skonsultować się z lekarzem w celu dobrania odpowiedniej terapii.
Dieta przy nerwicy żołądka
Kolejnym sposobem łagodzenia tej choroby jest stosowanie odpowiedniej diety. Bardzo istotne jest, aby spożywać lekkostrawne posiłki. To wiąże się z unikaniem smażonych i bardzo tłustych potraw.
Powinniśmy także znacznie ograniczyć spożycie słodyczy, kawy, alkoholu czy herbaty. Należy natomiast jeść duże ilości warzyw i owoców, czyli produkty bogate w błonnik. Ważne jest, aby wypijać co najmniej 2 litry wody dziennie. Dodatkowo, w takim przypadku musimy unikać palenia papierosów.
Zioła kluczem do łagodzenia objawów nerwicy żołądka
Jak powszechnie wiadomo, wiele ziół ma działanie lecznicze. Były używane od początku istnienia ludzkości. Są stosowane do dziś. Bardzo popularne są leki, które w składzie zawierają właśnie zioła. Nie tylko są one naturalne, ale przede wszystkim nie sieją tak ogromnego spustoszenia w organizmie jak leki syntetyczne. W leczeniu zespołu jelita drażliwego warto sięgnąć po rumianek.
Znane wszystkim herbaty z rumianku mają działanie uspokajające. Oprócz tego, możemy stosować takie zioła jak koper, dzięki któremu polepsza się apetyt, wzmaga się trawienie, posiada też właściwości uspokajające i moczopędne oraz krwawnik, który zmniejsza dolegliwości żołądkowe, także wspomaga trawienie, ma działanie rozkurczowe i uspokajające. Można również użyć chmielu. Lupulina znajdująca się w nim powoduje obniżenie ciśnienia, pobudzenie trawienia, uspokojenie. Posiada właściwości moczopędne oraz łagodzi drażliwość i zaburzenia nerwowe.
Inne metody radzenia sobie z zespołem jelita drażliwego
Zdarzają się okresy, że stresujące sytuacje się nawarstwiają. Wtedy stres zaczyna nas przytłaczać i nie jesteśmy w stanie sobie z nim poradzić. W takich sytuacjach warto stosować farmakologiczne środki uspokajające i przeciwlękowe. Są to leki, które mogą powodować uzależnienie. Dlatego też nie powinny być one zażywane zbyt długo. Jeżeli dana osoba jest wyjątkowo nerwowa i cały czas odczuwa lęk, należy skierować ją na psychoterapię, gdzie otrzyma odpowiednie leczenie.
Chętnie doradzam, pisząc na wszelakie tematy – sport, hobby, wnętrza, praca, rozwój i turystyka. Staram się znaleźć porady na wszystkie problemy.
Submit your review | |
Największy wpływ na powstanie nerwicy żołądkowej ma stresująca sytuacja w pracy lub w domu.