Objawy zawału u kobiet i mężczyzn

Mnóstwo osób obawia się zawału mięśnia sercowego. Nie ma się temu co dziwić, bo jest to bezpośredni stan zagrożenia życia.

Nie wszyscy wiedzą jednak, że objawy zawału u kobiet mogą być inne niż u mężczyzn. Wszystkie przedstawicielki płci pięknej powinny zatem nauczyć się rozpoznawać symptomy, które powinny wzbudzić ich czujność.

Warto byłoby także zdawać sobie sprawę z tego, w jaki sposób odróżnić zawał serca od nerwicy. 

Jakie są objawy przedzawałowe u kobiet?

Wiele przedstawicielek płci pięknej zastanawia się nad tym, w jaki sposób rozpoznać zbliżający się zawał. Niestety, tak zwane objawy przedzawałowe wcale nie są tak jednoznaczne, jak mogłoby się wydawać.

Poza tym, może pojawić się ich kilka, ale równie dobrze możemy mieć do czynienia z jednym nasilonym. Kobiety powinny zwrócić swoją uwagę między innymi na dolegliwości zlokalizowane w klatce piersiowej. Na tym jednak nie koniec.

Warto przyjrzeć się także tak zwanym symptomom ogólnym, których nie sposób jednoznacznie powiązać ze stanem przedzawałowym. Należy zwrócić swoją uwagę również na objawy, których źródłem wydaje się być nasz układ pokarmowy. 

Jakie sygnały wysyła organizm przed zawałem?

Organizm wysyła przed zawałem rozmaite sygnały, na które każda kobieta powinna być wyczulona. Przede wszystkim, należy zwrócić uwagę na ból w klatce piersiowej, który może promieniować do barku. Dolegliwościom tym może towarzyszyć nieprzyjemne kłucie, a także duszność.

Objawy przedzawałowe u kobiet

Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów zbliżającego się zawału serca. Do tych mniej typowych należy uczucie osłabienia oraz silnego zmęczenia. Każda kobieta powinna zwracać uwagę na te symptomy, zwłaszcza jeżeli wydają się pojawiać bez powodu.

  Jak pozbyć się moli spożywczych?

Sygnałem nadchodzącego zawału serca mogą być także gwałtowne uderzenia gorąca oraz pocenie się. Niestety, niektóre panie w wieku dojrzałym uważają te objawy za zwiastuny zbliżającej się menopauzy.

Warto wspomnieć również o tak zwanej masce brzusznej zawału serca. Kobiecie dokuczają wówczas dolegliwości typowe dla zatrucia pokarmowego, takie jak silny ból brzucha oraz nudności. Może dojść również do pojawienia się dokuczliwych wymiotów. 

Jak rozpoznać zawał od nerwicy?

Każda kobieta musi zdawać sobie sprawę z tego, że objawy zawału serca mogą być mylone z nerwicą. Niestety, czasami dojście do prawdziwej przyczyny naszego złego samopoczucia nie jest tak proste, jakbyśmy tego chciały.

Z całą pewnością nie wolno bagatelizować objawów, o których mowa powyżej. Dla własnego bezpieczeństwa dobrze jest wezwać pogotowie, jeśli tylko zaobserwujemy ich pojawienie się. Personel medyczny dysponuje narzędziami, które pozwolą określić, czym spowodowany jest nasz stan. Jeżeli badania jednoznacznie wykluczą zawał serca, najprawdopodobniej zostaniemy skierowane na dalsze testy.

Dosyć często, stan przedzawałowy bywa mylony z nerwicą. Jej również mogą towarzyszyć objawy takie jak nadmierne pocenie się, zmęczenie, a także kłucia czy bóle w klatce piersiowej. Aby wykluczyć bądź potwierdzić nerwicę, należy nie tylko wykonać badania wykluczające zawał, ale również odwiedzić psychiatrę.

Lekarz tej specjalności będzie wiedział, w jaki sposób przeprowadzić wywiad, aby ocenić, co właściwie nam dolega. Sporo kobiet broni się przed diagnozą zaburzenia psychicznego. Niemniej jednak, postawienie jej bardzo wiele ulatwia.

Jak rozpoznać zawał od nerwicy

W leczeniu nerwicy skuteczna jest nie tylko farmakoterapia. Osoba borykająca się z tą przypadłością powinna również rozważyć rozpoczęcie psychoterapii. Dobrym pomysłem wydaje się być psychoterapia prowadzona w nurcie poznawczo-behawioralnym.

Dzięki niej, nauczymy się, jak radzić sobie z atakami paniki, które przypominają zawał serca. Zniwelowanie dokuczliwych objawów jest bardzo ważne i to nie tylko ze względu na poprawę samopoczucia psychicznego.

  Czy warto leczyć uzależnienie w prywatnym ośrodku?

Stres towarzyszący nerwicy bardzo obciąża bowiem nasz układ krążenia. Nie bez powodu mówi się, że nadmierne napięcie emocjonalne bywa jedną z przyczyn zawału serca. Jeżeli zatem cierpimy na nerwicę, przestrzegajmy zaleceń lekarza i innych specjalistów. 

Ile trwają objawy przed zawałem?

Wiele przedstawicielek płci pięknej może zastanawiać się nad tym, ile trwają objawy przed zbliżającym się zawałem. Niestety, nie da się tego ocenić w sposób jednoznaczny.

Każdy kobiecy organizm jest bowiem nieco inny. Niemniej jednak, uważa się, że symptomy przedzawałowe pojawiają się na około 20 minut przed samym zawałem. Warto byłoby zatem zachować daleko posuniętą czujność. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by Alicja on Porady J8.pl

Bardzo pomocny artykuł dotyczący zawału serca u kobiety, będzie trzeba się pilnować i zadbać o zdrowie.