Poprawa samooceny

Badania naukowe wielokrotnie wykazały, że osoby, które mają wyważoną samoocenę najlepiej radzą sobie w życiu i osiągają dobrą kondycję psychofizyczną. Jednocześnie wiadomo, że z problemem zaniżonej samooceny boryka się bardzo duża ilość osób. Na szczęście nad poprawą samooceny można skutecznie pracować.

Czym jest niska samoocena?

Niska samoocena to taki stan, gdy dana osoba źle o sobie myśli, nie wierzy w swoje możliwości a w konsekwencji żyje w stanie wycofania i nie robi nic by swoją sytuację polepszyć. Z niską samooceną ściśle wiążą się nieśmiałość, fobie społeczne i kompleksy.

Skąd bierze się niska samoocena?

Niska samoocena ma zazwyczaj swoje korzenie w błędach wychowawczych rodziców. Cierpią na nią osoby, które nie otrzymały wystarczającej ilości uwagi i te, które nie były wspierane. Błędne wychowanie prowadzące do istnienia niskiej samooceny to takie, gdzie dziecko jest często krytykowane, nieszanowane, gdy rodzice nie liczą się z potrzebami dziecka. Brak wsparcia u młodego człowieka skutkuje ogólnym strachem przed życiem.

Niska samoocena

Taka osoba boi się nabywać nowe umiejętności, często nawet boi się odzywać publicznie w obawie przed krytyką. Bardzo trudna przyszłość czeka także dzieci rodziców wycofanych społecznie, którzy żyją w stałym schemacie praca-dom. Takie osoby często nie mają życia towarzyskiego, żadnych pasji, nigdzie nie wyjeżdżają, dlatego ich dzieci nie mają szans oswoić się ze światem zewnętrznym.


Niskiej samoocenie sprzyjać będzie także posiadanie rodziców z różnymi lękami. Takie osoby przesadnie boją się o swoje dzieci, nie pozwalają im, więc wyjechać samym na kolonie czy pójść z rówieśnikami nad wodę. Niektórzy z nich wręcz ograniczają kontakty ze środowiskiem innych dzieci w obawie przed różnymi patologiami.


Na niską samoocenę cierpią także dzieci wywodzące się z domów nietypowych a więc z rodzin niepełnych, ubogich czy zmagających się z problemem alkoholowym. Takie zjawiska powodują społeczną stygmatyzację, które w umyśle młodego człowieka potrafi pozostać na długi czas.

Skutki niskiej samooceny?

Osoby dorosłe, które mają niską samoocenę i nic z tym nie robią zwykle dużo gorzej radzą sobie w życiu. Podejmują się prac poniżej kwalifikacji albo tam gdzie pracują nie awansują, stoją w miejscu, bo nie mają siły przebicia. W związku z tym zarabiają mniej niż ich rówieśnicy.
Osoby z niską samooceną bardzo często wchodzą także w niezdrowe związki.

Jeśli ktoś na przykład długo jest sam, bardzo szybko obniżają mu się wymagania, co do partnera i później wchodzi w związek często z osobą przypadkową, nie do końca taką, o jakiej marzył, bo nie wierzy, że ktoś lepszy nim się zainteresuje.


Na posiadaniu niskiej samooceny bardzo cierpią także osoby uzdolnione artystycznie, bo strach przed wystąpieniami publicznymi sprawia, że ich talent często pozostaje nieodkryty a praca niedoceniana.

Praca z pomocą literatury

Na szczęście niską samoocenę można zmienić. Ogromną pomoc stanowią różne pozycje książkowe pisane przez najlepszych psychologów. Dzięki takim poradnikom można dowiedzieć się jak postępować by zmienić swoje położenie. Warto zagłębiać się w tego typu treści, bo można zrozumieć jak ważne jest pozytywne myślenie o sobie i wiara we własne siły. Autorzy książek skupiają się na wydobywaniu mocnych stron danej osoby i pracy nad umiejętnościami miękkimi. Bardzo często dostępne są także ćwiczenia praktyczne, które pozwalają przetrenować umiejętności komunikacyjne i pewność siebie.

Praca z psychologiem

Niska samoocena psycholog

Gdy problem samooceny jest bardzo głęboki a zaburzenia w relacjach z innymi silne warto pomyśleć o pracy pod okiem psychoterapeuty. Z takiej usługi można skorzystać bezpłatnie w ramach NFZ. Terapeuta na cyklicznych spotkaniach uczy pacjenta, jak redukować napięcie, podpowiada też, co można zmienić by polepszyć swoje codzienne funkcjonowanie.

Co jeszcze można zrobić by poprawić samoocenę?

Aby polepszyć samoocenę warto osobiście postarać się o drobne sukcesy w życiu. Z całą pewnością potrzebne jest tutaj działanie. Warto wyjść do ludzi, zapisać się na kursy, warsztaty albo zdecydować na przynależność do jakiegoś stowarzyszenia. Można także zacząć pisać bloga, czy stworzyć jakąś grupę zainteresowań na portalu społecznościowym. Takie działaniu pomagają obniżyć nieśmiałość oraz podnoszą poziom samozadowolenia.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 2 reviews
by Uka2 on Porady J8.pl

BRAK PEWNOŚCI SIEBIE TO CHOROBA 21 WEKU

by Misia on Porady J8.pl

Problemy z niską samooceną zaczynają się w szkole