Chcemy czy nie chcemy, wszyscy powinni wziąć odpowiedzialność za oszczędzanie energii – kolektywnie, jak za dawnych czasów. Ale w tym przypadku całkowicie zasadnie. Będzie drogo, będzie momentami nieprzyjemnie, ale może przynajmniej uda się przejść przez kryzys jeśli nie suchą stopą, to co najwyżej z zamoczonym butami, ale całymi skarpetami.

Widmo kryzysu energetycznego już nie tyle zagląda nam przez okna, co właśnie poprosiło o zaparzenie kawy i wygodnie rozsiada się w salonie. Nie należy się oszukiwać – w najbliższych miesiącach problem dotknie każdego z nas.

Pewnie w mniejszym stopniu zwykłego Kowalskiego, w większym zaś przedsiębiorstwa. Ale naiwnością byłoby myślenie, że nawet jeśli nie wyłączą nam w domu prądu, to problemy firm nie wpłyną na nasze codzienne życie.

Z artykułu dowiesz się jak oszczędzać prąd w tych trudnych czasach.

Oszczędzanie energii elektrycznej – na czym oszczędzać prąd?

Oczywiście, domowe oszczędności prądu są malutką kropelką w skali krajowej gospodarki. Ale jeśli tych kropelek zbierze się kilka milionów, bo tyle mamy przecież w Polsce gospodarstw domowych, zadziała efekt skali i jesteśmy w stanie oszczędzić energię elektryczną na dużą skalę.

Jeśli każde gospodarstwo oszczędzi kilowatogodzinę, widzimy wymierne rezultaty. Dlatego tak ważne jest edukowanie w temacie jak oszczędzać prąd zarówno siebie jak i innych.

Jak oszczędzać energię elektryczną w skali mikro?

Od razu nasuwającą się odpowiedzią jest późniejsze włączanie światła. No tak, tylko nie zawsze jest to możliwe. Pamiętajmy, że oczy pracujące w ciemności to zmęczone oczy. Koszty społeczne mogą być wyższe niż rachunki za energię. Ale to nie znaczy, że nie można spróbować.

  Sposoby na oszczędzanie wody

Drobne wyrzeczenia zmniejszające pobór energii elektrycznej

Czy naprawdę muszą się świecić dwie żarówki zamiast jednej? Zwłaszcza jeśli siedzimy w małym pomieszczeniu? A może warto połączyć przyjemne z pożytecznym i zamiast siedzieć przy telewizorze, wyjść na długi wieczorny spacer.

A co ze sprzętami gospodarstwa domowego? Czy naprawdę muszę parzyć kawę pięć razy dziennie? Warto mieć świadomość, że różne sprzęty agd i rtv różnie też zużywają energię elektryczną – jedne mniej, inne bardziej.

Czajnik elektryczny jest bez wątpienia jednym z tych, który cechuje się najwyższym poborem mocy.

Można również dobrze rozplanować sobie harmonogram posiłków tak, aby był ekologiczny – rzecz jasna nie od razu, ale stopniowo przyzwyczajać się do tej metody.

Zużycie energii elektrycznej – co pobiera dużo prądu w domu?

Inna sprawa to wybór ekologicznych sprzętów. Jasne, w dzisiejszych trudnych czasach nie każdego stać na to, aby od razu zmienić telewizor na nowszy. Ale już wybór energooszczędnej żarówki kosztem tradycyjnej to nie jest duże wyzwanie.

Jakie urządzenia zjadają energię elektryczną?

  • płyta indukcyjna,
  • lodówka,
  • piekarnik elektryczny,
  • czajnik elektryczny,
  • mikrofalówka,
  • telewizor,
  • komputer
  • chłodzenie i grzanie (klimatyzacja, pompa ciepła itp.)

Powyższe urządzenia to must have w każdym domu. Ważne więc, aby przy ich zakupie wybierać te, które są najbardziej ekologiczne i zapewniają oszczędzanie energii elektrycznej już na etapie ich wykorzystania.

Warto też wiedzieć, że wiele urządzeń elektronicznych posiada wbudowane tryby ekologiczne, które ograniczają zużycie energii. Znamy to zresztą na co dzień z naszych telefonów komórkowych. I ponownie – na pierwszy rzut oka, co to da? Jeśli zrobię to tylko ja – pewnie nic. Ale jeśli zrobi to cała rodzina, a za nią cały blok, w którym mieszkam, a za nią całe osiedle i tak dalej – wtedy już latarnia w osiedlowej alejce będzie mogła zostać zgaszona zimą o 6:30 a nie o 6:00.

  Czy się opłaca najem długoterminowy auta ?

Efekty są na wyciągnięcie ręki, a wszystko działa jak połączone naczynia.

Co daje nam oszczędzanie energii?

Przykład z latarnią pozwala uzmysłowić jak wiele ruchów na górze zależy od tych małych kroczków na dole. Ktoś może powiedzieć – czemu ja mam oszczędzać prąd skoro inni tego nie robią? W tym właśnie rzecz, że w ostatecznym rozrachunku efekty i tak będą dostępne dla mnie. Im większa oszczędność w moim gospodarstwie domowym, tym większa szansa, że zakład produkujący pieluchy nie będzie musiał ograniczać produkcji. A jeśli nie będzie musiał, to ja nie zobaczę wyższej ceny na sklepowej półce.

To oczywiście duże uproszczenie. Kryzys energetyczny jest niestety nieodzownie połączony ze wzrostem cen, bo wszystko powstaje z energii. Ale te wzrosty zawsze mogą być mniejsze niż większe.

Słowa inflacja w ostatnich miesiącach zostało wielokrotnie odmienione przez wszystkie przypadki. Co gorsza, nie działa to tak, że istnieje górna granica tego zjawiska. Lepiej więc nie szukać odpowiedzi jak wysoko może być postawiona poprzeczka, ale własnymi działaniami starać się dołożyć cegiełkę do tego, aby wskaźnik wzrostu cen nie rozpędzał się niczym bolid na torze wyścigowym.

Czy zmniejszenie zużycia prądu wymagają ogromnych poświeceń?

Oszczędzanie energii elektrycznej nie jest trudne, jeśli tylko wiemy jak się za nie zabrać. Wcale nie musi oznaczać wielkich wyrzeczeń, prędzej pewnej dyscypliny. Pamiętajmy, że oszczędzać należy nie tylko energię elektryczną.

W trudnych czasach należy też pamiętać o innych źródłach, takich jak gaz czy woda. Jednocześnie, trzeba brać pod uwagę, żeby nie przesadzać. Jeśli akurat wyłączyli mi ogrzewanie, czasem lepiej dogrzać się farelką niż marznąć, bo to zawsze taniej niż później wydać fortunę na lekarstwa.

Oszczędzanie musi być robione z głową. Może mogę zmienić nawyki i wcześniej chodzić spać, wyłączając uprzednio wszystkie zbędne sprzęty elektryczne? Oszczędzanie prądu może wejść w nawyk – efekt będzie widoczny dla wszystkich. Dlatego nie ma co czekać na zimę i rozpocząć pracę nad tym sukcesem już dziś.

  Ile kosztuje adaptacja projektu domu?

W kolejnym artykule na temat tego jak oszczędzać prąd w domu poruszymy tematy takie jak odnawialne źródła energii, oszczędzania prądu podczas przygotowania posiłków czy oszczędność energii elektrycznej przy mądrym wyłączaniu światła.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 0 reviews