Zielona przyszłość – program dopłat do fotowoltaiki

W ostatnim czasie wiele się mówi na temat odnawialnych źródeł energii w Polsce. Ten temat był podejmowany podczas wyborów prezydenckich, widniał w programach poszczególnych kandydatów.

Nie jest to jednak kwestia, o której po wyborach należy zapomnieć. Dyskusja o „zielonych” źródłach energii trwa, a dofinansowanie do fotowoltaiki ma zachęcać potencjalnych nabywców do inwestycji.

Fotowoltaika zajmuje się przetwarzaniem światła słonecznego  na prąd elektryczny przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego (to zjawisko fizyczne polegające na powstaniu siły elektromotorycznej w ciele stałym pod wpływem promieniowania świetlnego). Nas jednak nie interesują puste definicje, a fakty, porady i praktyka. 

„Mój Prąd” – o programie

Program „Mój Prąd” został ogłoszony 23 lipca 2019 roku. Ma na celu zwiększenie ilości paneli słonecznych w polskich domach tak, aby coraz powszechniej sięgało się do odnawialnych źródeł energii. Uczestnicy programu mogą liczyć na dofinansowanie nawet do 5000 zł.

Pieniądze zostaną wypłacone w postaci dotacji, czyli bezzwrotnej pomocy, dla osób fizycznych, chcących pobierać energię elektryczną ze słońca, za pomocą specjalnych paneli fotowoltaicznych.

Dla kogo i na co? 

Z programu skorzystają osoby fizyczne, co jest określone prawnie. Prywatni odbiorcy energii elektrycznej mają przeznaczyć dotacje na instalacje fotowoltaiczne (panele, okablowanie, inwertery, montaż, robocizna) o mocy od 2 kW do 10 kW.

Ile Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest gotowy dopłacić?

Dotacje z programu mogą pokryć nawet 50% kosztów kwalifikowanych instalacji, jednak należy pamiętać o tym, że maksymalna wartość takiej dotacji może wynosić 5000 zł. Uwzględniając koszty instalacji fotowoltaicznych rzeczywiście jest to połowa kwoty, skoro koszt owych instalacji wynosi zwykle ponad 10 000 zł. 

  Mycie i czyszczenie porcelany

W świetle prawa

Jak można się dowiedzieć ze strony WysokieNapiecie.pl dotacja fotowoltaiki nie będzie podlegała podatkowi  dochodowemu  – PIT. Jeśli chodzi o pozostałe kwestie prawne, takie jak wypełnianie wniosków, to dokumenty można było złożyć stacjonarnie (w siedzibie NFOŚIGW w Warszawie), listownie lub online.

Fotowoltaika

Od 31 marca 2020 r. zaleca się jednak wnioskowanie przez Internet. Wniosek online potencjalni zainteresowani znajdą m.in. na oficjalnej stronie gov.pl. Wniosek znajduje się w zakładce „Dla obywatela” > „Praca i biznes” > „Zasiłki i pomoc finansowa” > „Energia”. Finalnie należy kliknąć na hasło „Skorzystaj z programu Mój Prąd”, a po zalogowaniu się na swoje konto spokojnie wypełnić dokumenty.

Po spełnieniu wszelkich formalności otrzymuje się identyfikator wniosku, który może być potrzebny do okazania urzędnikowi w dalszym procesie uzyskiwania dotacji

Ważne informacje dotyczące fotowoltaiki

NFOŚiGW podaje wprost 10 punktów, które będą rozpatrywane w trakcie sprawdzania wniosku. Dokumenty muszą być m.in. kompletny i złożony we właściwym terminie, co jest oczywiste, poza tym należy spełnić wymogi programu, a do wniosku trzeba dołączyć właściwe załączniki: 

  • Kopię faktury za dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznej opatrzona adnotacją „Zgłoszono do Programu priorytetowego Mój Prąd”.

  • Dowód zapłaty faktury/Oświadczenie o dokonanej zapłacie.

  • zaświadczenie OSD (operatora sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej), do którego sieci przyłączona została mikroinstalacja fotowoltaiczna – musi zostać podbite przez OSD (czyli dawny zakład energetyczny). Uwaga: OSD nie należy mylić ze sprzedawcą energii. Największymi OSD w Polsce są: PGE Dystrybucja, Tauron Dystrybucja, Enea Operator i Energa Operator.

  • Podpisaną klauzulę informacyjną dla wnioskodawców Programu priorytetowego „Mój Prąd” w związku z RODO.

Program nie prowadzi dotacji do rozbudowania istniejących już instalacji. 
Druga tura programu trwa od 13 stycznia 2020 r. do 18 grudnia 2020 r. Wnioski odrzucone można składać ponownie po usunięciu powodu odrzucenia.   

  Jak tanio dekorować mieszkanie?

Wiele informacji na temat kwestii pieniędzy i zwrotów można znaleźć na stronie: https://wysokienapiecie.pl/21403-co-zmieni-moj-prad-czyli-5-tys-zl-doplaty-paneli-slonecznych-policzylismy/ 

Zwroty, porady, przyszłość fotowoltaiki

Opłacalność fotowoltaiki

Program „Mój prąd” twórcy kierują do osób fizycznych, które chcą zainwestować w fotowoltaikę. Panele słoneczne są coraz częściej wykorzystywane w Polsce. Pozyskiwanie energii elektrycznej w taki sposób jest również popularne w innych krajach europejskich.

Korzystanie z pomocy i dopłat do fotowoltaiki powinno się zwrócić nie tylko w postaci zaoszczędzonych pieniędzy, ale także stopniowym oswajaniem obywateli polskich z odnawialnymi źródłami energii. Zachęca się potencjalnych odbiorców programu, aby jak najszybciej składali wnioski, gdyż liczba instalatorów i pieniędzy przeznaczonych na program jest ograniczona.

Niestety przewiduje się, że program, zarówno pod względem pieniężnym, jak i w postaci instalatorów, nie potrwa dłużej niż rok. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 4 reviews
by Agat on Porady J8.pl

a na przyszły rok też jakieś programy dopłat się szykują????

by Antek on Porady J8.pl

świetna instrukcja, naprawdę kawał dobrej roboty

by Mirek on Porady J8.pl

Bardzo fajne kompedium wiedzy!

by Kazik on Porady J8.pl

Ceny prądu za kilka lat będą inne i fotowoltaika może się jeszcze lepiej opłacać.